Grupa TAURON na terenie byłej KWK Brzeszcze – Wschód w Jawiszowicach uruchomiła instalację kogeneracyjną zasilaną gazem pozyskiwanym z Zakładu Górniczego Brzeszcze.

W sobotę 23 października władze Spółki zaprezentowały nowoczesną instalację, w której każdy z dwóch zamontowanych silników gazowych generuje moc 2,7 MWe. Na wydarzenie, podczas którego przedstawiono kolejne etapy powstania i realizacji inwestycji, zaproszony został Radosław Szot, Burmistrz Brzeszcz.

“Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, z powodzeniem stosowana jest w nowoczesnych elektrociepłowniach. Należy podkreślić, ze uruchomiona w Jawiszowicach stacja to druga tego typu instalacja TAURONA. Bliźniacze urządzenie od początku roku funkcjonuje na terenie ZG Brzeszcze. W ciągu roku obie instalacje przetworzą około 20 mln m3 czystego metanu” – czytamy w opisie zamieszczonym na stronie Urzędu Gminy.

“Spółka koncentruje się na opracowaniu i wprowadzaniu w życie projektów innowacyjnych i proekologicznych. Uruchomienie instalacji kogeneracyjnej w kopalni w Brzeszczach jest elementem szerszego projektu. Naszą ambicją jest przechwycenie możliwie największej ilości metanu, tak by nie przedostawał się on w sposób niekontrolowany do atmosfery. Dzięki temu będziemy mieli możliwość pozyskiwania taniej energii, a pwrzy okazji zadbamy o klimat” –  zapewnił podczas prezentacji Artur Warzocha, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

“Kopalnia w Brzeszczach, jako pierwsza w kraju, uzyskała status kopalni bezodpadowej. Teraz staje się również mniej emisyjna. Uruchomione silniki metanowe wzmocnią jej efektywność przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa pracy załogi” – wyjaśnił Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

(źr., fot. brzeszcze.pl)

2 KOMENTARZE

  1. Ciepło i prąd za półdarmo z własnych polskich zasobów, ale leming Brzeszczański woli nimiecki i Ruski gaz na złość Kaczyńskeimu, co nie ??

    8
    8
  2. Dawajcie teraz likwidatorzy kopalni! Szczegolnie Ci, co sie pobudowali na szkodach górniczych, a teraz narzekają co im wali chałupy bo TOMPIE.

    17
    5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.