Po przeprowadzce z ul. Chemików, od sierpnia br. przy Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu funkcjonuje nowoczesny ośrodek dializ i poradnia nefrologiczna spółki Fresenius Nephrocare Polska. Dziś przedstawiciele władz Powiatu Oświęcimskiego uczestniczyli w oficjalnym otwarciu placówki.

W Oświęcimiu chorzy są dializowani od kilkunastu lat. Do sieci Fresenius Nephrocare Polska oświęcimska stacja dializ dołączyła w 2007 r. Przez lata funkcjonowała na III piętrze w budynku byłego Multimedu przy ul. Chemików.

W kwietniu 2020 r. radni powiatowi jednomyślnie zgodzili się na bezprzetargową dzierżawę działki na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu pod budowę przez spółkę Fresenius Nephrocare Polska nowej siedziby stacji dializ i poradni nefrologicznej. Stosowna umowa, sygnowana 6 maja ub. roku przez dyrektora szpitala Edwarda Piechulka i przedstawicieli spółki, została zawarta na okres 20 lat. Szpital będzie czerpał korzyści w postaci czynszu dzierżawnego. Po wygaśnięciu umowy nieruchomość będzie mogła przejść na własność powiatowej lecznicy.

– To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy będą mieć w sąsiedztwie do dyspozycji inne poradnie specjalistyczne. Podziękowania należą się dyrektorowi Edwardowi Piechulkowi, bo od chwili kiedy objął to stanowisko negocjacje przyspieszyły. (…) Nie sposób nie wspomnieć także całej rady powiatu, która wyraziła zrozumienie i przyjęła uchwałę umożliwiającą zawarcie tej umowy – mówił tuż po podpisaniu umowy wicestarosta Paweł Kobielusz.

Szczególne słowa uznania należą się radnemu powiatowemu dr. Arturowi Mendykowi i poprzedniemu staroście, śp. Marcinowi Niedzieli, którzy z determinacją dążyli do powstania stacji dializ przy szpitalu Powiatowym.

Budowa trwała ponad pół roku. Stacja i poradnia nefrologiczna zostały przeniesione do nowego, parterowego budynku. Sąsiaduje on z pawilonem, w którym mieszczą się oddziały neurologii i kardiologii inwazyjnej.

Tomasz Krummel, członek zarządu spółki wspomniał m.in. o dobrej współpracy z Zarządem Powiatu i dyrekcją szpitala przy realizacji inwestycji. O szczegółach dot. wyposażenia obiektu mówiła dr Magdalena Sobaszek-Pitas. W liczącym 700 m kw. budynku mieszczą się trzy sale dializacyjne (z docelowo 25 stanowiskami), szatnie dla pacjentów, gabinety personelu, pomieszczenia socjalne.

– Powstanie tego obiektu to znakomity przykład właściwego partnerstwa publiczno-prytwatnego – podkreślił starosta Andrzej Skrzypiński, wyrażając uznanie dla wszystkich, dzięki którym przy szpitalu powstał nowoczesny i funkcjonalny obiekt.

– Szpital to najlepsze miejsce do prowadzenia tego typu usług, gdyż dializowani pacjenci mogą skorzystać także z innych badań w bezpośrednim sąsiedztwie. Dla nas to także wartość dodana, bo możemy pochwalić się szerszym zakresem oferowanych usług – stwierdził Edward Piechulek, dyrektor powiatowej lecznicy.

W oświęcimskiej stacji dializ leczonych jest ponad 100 pacjentów przewlekle dializowanych, zarówno z Małopolski, jak i przygranicznych śląskich powiatów. Możliwości tej placówki sięgają 150 pacjentów.

(źr., fot. powiat.oswiecim.pl)

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj