W ramach wsparcia finansowego z Programu Laboratoria Przyszłości Gmina Brzeszcze otrzymała ponad 507 tysięcy złotych na zakup sprzętu dla placówek edukacyjnych. W ostatnich tygodniach do szkół trafiło m.in. wyposażenie pracowni technicznych (meble, stoły warsztatowe, sprzęt gospodarstwa domowego i do majsterkowania), a także nowoczesne urządzenia m.in. laptopy, kamery i aparaty fotograficzne, drukarki 3D, zestawy googli VR wraz z akcesoriami, zestawy konstrukcyjne z mikrokontrolerami. 

Wysokość pomocy finansowej, zgodnie z regulaminem Programu Laboratoria Przyszłości, uzależniona była od liczby uczniów w danej placówce. Szkoły prowadzone przez Gminę Brzeszcze otrzymały:

  • Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 w Przecieszynie – 30.000 zł
  • Zespół Szkolno Przedszkolny nr 2 w Zasolu – 30.000 zł
  • Zespół Szkolno Przedszkolny nr 3 w Skidziniu – 30.000 zł
  • Zespół Szkolno Przedszkolny nr 4 w Brzeszczach – 123.900 zł
  • Zespół Szkolno Przedszkolny nr 5 w Brzeszczach – 164.100,00 zł
  • Zespół Szkolno Przedszkolny nr 6 w Jawiszowicach – 129.900,00 zł

Wyposażenie kupione z otrzymanej dotacji to m.in.:

  • meble do sal lekcyjnych, w tym do pracownik technicznych (stoły warsztatowe z nakładkami, taborety, szafy)
  • sprzęt AGD wykorzystywany podczas zajęć praktktcznych: maszyny do szycia, miksery, kuchenka elektryczna
  • sprzęt warsztatowy: stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1 wykorzystana podczas lekcji techniki, pozwoli rozwinąć zainteresowania i umiejętności majsterkowania, modelarskie, elektroniczne hobbyści i konstruktorzy.
  • sprzęt do szkolnego studia fotografii i filmu: aparat fotograficzny z kamerą wraz z mikrofonami kierunkowymi, mikroportami, gimbalami pozwoli na kreatywną pracę, w tym na nagrywanie vlogów, fotografowania czy prowadzenia transmisji na żywo. Pozwolą uczniom zgłębić tajemnice akustyki, nagłaśniania, tworzenia filmów, animacji i prezentacji z głosem. Dodatkowo zakupione zestawy oświetleniowe oraz statywy do aparatu/kamery pozwolają na poznanie tajników studia fotograficznego i profesjonalizmu relacji video.
  • zestawy robotyki i sztucznej inteligencji – uczniowie poprzez ich uruchamianie, programowanie rozwiną kompetencje kluczowe. Będą kodować, tworzyć sztuczne inteligencje, tworzyć relacje przestrzenne i wykonywać operacje matematyczne. Taka zabawa pozwoli kreatywnie realizować projekty i rozwiązywać problemy w różnych dziedzinach.
  • wirtualne laboratorium – komputery oraz komplety gogli VR z niezbędnymi akcesoriami i oprogramowaniem. Ich zastosowanie pozwoli stworzyć kompletne laboratorium przyszłości – wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki to wszystko przenosi lekcje w zupełnie inny wymiar, wzbogacając realizację podstawy programowej z wielu przedmiotów m.in. biologii, chemii, fizyki, geografia, historii, matematyki, sztuki i muzyki.
  • drukarki 3D, które pozwolą poznać uczniom tajniki druku 3D oraz przy wykorzystaniu zakupionych filamentów tworzenia przez nich modeli pomocy dydaktycznych oraz przedmiotów użytkowych wykorzystywanych na różnych przedmiotach, lekcjach, w pracy projektowej lub prezentacjach
  • zestawy konstrukcyjne z mikrokontrolerami, czujnikami i akcesoriami – posłużą do nauki programowania, elektroniki, mechatroniki i elementów robotyki do wykorzystania na zajęciach techniki, informatyki, fizyki oraz na innych przedmiotach. Dzięki wysokiej jakości planszom dydaktycznym, będzie można realizować z uczniami schematy poglądowe w zakresie techniki, fizyki, informatyki, elektroniki, a zarazem rozwijać umiejętności zaradności życiowej.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją Programu jest stworzenie nowoczesnych szkół, w których zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Laboratoria Przyszłości to wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe na zakup nowoczesnego wyposażenia m.in. drukarek 3D, mikrokontrolerów, robotów, sprzętu do nagrań, pomocy dydaktycznych.

zr.,Fot(Brzeszcze.pl)

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj