Na internetowych forach branżowych, górnicy z Brzeszcz zawsze uważani byli za tych, którzy w obronie miejsc pracy i godnych zarobków nie cofną się przed niczym i nie ulegną presji zastraszania. Znani są także z tego, iż nigdy nie dali się przekupić jednorazową premią…

Od ostatniego strajku w kopalni Brzeszcze minęły cztery lata. To właśnie wtedy górnicy – w spontanicznym geście sprzeciwu przeciwko planowanej likwidacji kopalni – nie wyjechali na powierzchnię po skończonej pracy. Po jednej z masówek zapadła decyzja o strajku całego zakładu. Przed bramą kopalni wyrosło prowizoryczne miasteczko, w którym mieszkańcy Brzeszcz wyrażali poparcie dla protestu górników. W ramach wsparcia międzyzakładowego do Brzeszcz przyjeżdżali górnicy ze śląskich kopalń, którzy również w swoich zakładach pracy rozpoczęli strajk.

Protest górników trwał kilkanaście dni i zakończył się szczęśliwie: rząd przyjął postulaty górników.

Niestety, od dłuższego czasu w zakładach górniczych należących do Tauron Wydobycie pracownicy narzekają na warunki płacowe i sposób naliczania premii. Słychać też głosy, że liczy się tylko wynik, a nie człowiek i bezpieczeństwo.

Górnicy mówią wprost, że są zmuszani do pracy w weekendy i święta, co nie ma większego przełożenia na ich wypłaty. Zarobki zamiast rosnąć, maleją.

W spółce Tauron Wydobycie działają trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu oraz Brzeszcze w Brzeszczach.

12 lipca większa część załogi ZG Janina w Libiążu nie przystąpiła do pracy. Powodem takiej sytuacji były właśnie warunki płacowe i zapowiedzi sprzedaży kopalni. Do górników przyjechali przedstawiciele zarządu Tauron Wydobycie. pracownicy Janiny wygwizdali reprezentantów pracodawcy. Kolejne spotkanie z zarządem TW, pracownicy ZG Janina mają odbyć w poniedziałek 15 lipca.

Również 15 lipca z zarządem Tauronu Wydobycie chcą się spotkać pracownicy i przedstawiciele Związków Zawodowych z Zakładu Górniczego w Brzeszczach.

„Sytuacja w Brzeszczach jest bardzo dynamiczna, głównie młodzi górnicy skrzykują się na forach internetowych i planują w poniedziałek (15.07.2019) rozpocząć protest. Część z załogi, wzorem poprzedniego strajku, planuje zostać na komarach w 640. Związki mają nas w d****, odwlekają rozmowy. Pora wziąć sprawy w swoje ręce”- mówi w rozmowie z naszą redakcją Pan Paweł, górnik z kilkuletnim stażem.

„Musimy pokazać, że nam zależy na pracy i że się ich nie boimy. Za chwilę będziemy je..ć za miskę ryżu. Tauron też ma straty, gdy nie ma wydobycia, więc okazja jest” – komentuje Pan Marcin.

„Przychodzę do pracy zarabiać pieniądze. Sytuacja kopalni jest, jaka jest przez nasze wspaniałe władze. Niech oni pracują za wypłaty, za które nie da się rodziny utrzymać. Dlaczego wiecznie oszczędzają tylko na naszych wypłatach? A remonty wizualne  cały czas trwają?” – dodaje Pan Damian.

„Skoro wszyscy do strajku to wszyscy czy dół, czy góra. ZAŁOGO pamiętacie ostatni strajk jak głośno brzmiało ‘BO GÓRNICZA TO NATURA WSZYSCY RAZEM DÓŁ I GÓRA’. W jedności siła” – mówi Pani Beata.

Nie wiemy, czy jutro dojdzie do protestu, ale wiemy, że czara goryczy powoli zaczyna się przelewać. Jesteśmy mieszkańcami Brzeszcz i wiemy, jakie nastroje panują wśród brzeszczańskich górników. W ciągu ostatnich tygodni cały czas słyszymy o niskich wypłatach, konieczności wyrabiania świąt i weekendów pod innymi spółkami, a także bezpieczeństwie, które zeszło na drugi plan w brzeszczańskiej kopalni.

W pełni popieramy załogę ZG Brzeszcze i trzymamy kciuki za powodzenie rozmów.


Skontaktuj się z nami i skorzystaj z oferty reklamowej: redakcja@infobrzeszcze.pl

68 KOMENTARZE

 1. Niektórzy mają 10 15 lat w Tym szambie i chcą godnie zarabiać a buraku czyma nas 25 lat jakby nie to uwierz to nikt by tam nie był 10lat temu to można było zarobić też grosze ale było

  2
  5
 2. wiecznie im mało. To zmieńcie robotę na taką gdzie płacą i dają przywilejów więcej. Nikt was tam nie trzyma. Jedynie dobre warunki finansowe!

  22
  7
  • Niektórzy mają 10 15 lat w Tym szambie i chcą godnie zarabiać a buraku czyma nas 25 lat jakby nie to uwierz to nikt by tam nie był 10lat temu to można było zarobić też grosze ale było

   1
   3
 3. za marne 3500 na rękę, Barburkę 5000 zł 13, 14, bony na jedzenie nie da się wyżywić rodziny, jesteśmy jak nauczyciele poniżani i ignorowani, dość tego PO nam pomorze !

  10
  14
  • 13 pensji nie ma miszczu juz od 50 lat, bonów też nie ma już dla wszystkich , jak ci żal przyjmij się jest nabór wszędzie bez znajomości

   5
   10
 4. Dzisiejsza informacja rozwieszona na tablicach ogłoszeń w kopalniach mówiąca o sytuacji TWD dowodzi, że zarządzający dobrze wiedzieli co jest grane. Zamiast powołać fachowca na prezesa w 2016 to powołano wiadomo kogo. Kto teraz za to odpowie? Dlaczego znowu ludzie za to płacą? Prywata, kolesiostwo, kumeterstwo czyli nic się nie zmieniło, a tak mialo być inaczej. Jezeli tak to wygląda w całym kraju to niech kazdy sobie dopowie co z tego będzie.

  20
  1
  • Znasz przepisy regulujące rozpoczynanie strajku i dalsze jego prowadzenie? Chyba nie bardzo. Jak zaczniecie “strajkować” tak jak to piszecie od zaraz to praktycznie 90% sierpuchow zostanie dyscyplinarnie zwolnionych 😁 Poczytać ustawe!!! Jak się postaracie ze wszystkim to w polowie sierpnia mógłby sie rozpocząć strajk. A końcem sierpnia tauron wyd upadnie 😁

   5
   3
 5. Na co wy czekacie i sie zastanawiacie tu trzeba jaj ,jednosci i sily ktorej nam nie brakuje .Dalej nic nie bedziecie robic ?Stan zarobkow jak i warunkow jest fatalny .Nie protestujac ZGADZACIE SIE NA TO!!!!!!! Wynagrodzenie podstawowe rosnie z roku na rok w innych grupach zawodowych NA KOPALNI STOI W MIEJSCU OD 6 LAT A NAWET MALEJE. KOSZTY ZYCIA SA DROŻSZE. ŻYWNOŚĆ ZDROŻAŁA. ZA CO MAMY RODZINY UTRZYMAC ??????Kiedy panowie na stolkach dostaja premie ,pidwyzki ,wyjeżdżają na wakacje ismieja sie z nas i traktuja jak niewolnikow !!!!!!PYTAM ZGADZACIE SIE nato !!!!!!

  7
  10
 6. Dokładnie, ciężko sobie wyobrazić człowieka który poszedł na kopalnie dla pieniędzy. To tak jakby ktoś do perfekcji opanował ostrzenie noży i nożyczek, a później płakał że nie ma z tego hajsu.

  10
  4
 7. W obecnych czasach górnik powinien dziękować Bogu ze w ogóle ma pracę i modlić się żeby dorobić do emerytury. Obecnie górnik to nie jest zawód lecz hobby, kaprys, kasę zarabia się w prawdziwych zawodach.

  15
  7
 8. Ten stan dzisiejszy można było przewidzieć po zmianie prezesa w 2016. Na zarządzaniu trzeba się znać, a nie tylko mówić słowa. Po co byly te spotkania z zalogami w lutym. Propaganda, teraz dyrektorskie stanowisko w TPE. WSTYD.

  17
 9. Przyjmują się do zakładu podpisują umowę ze stawka, dostają dodatkowo Barbórka węgiel kartki i wiele innych dodatków, a potem protestują że chcą 1000zł więcej.. Coś tu jest nie tak.

  23
  14
 10. Dawaliście świetną radę nauczycielom, że jak się nie podoba to do Biedronki na kasę. Ile minęło, 2, 3 miesiące? Karma rzadko bywa tak szybka, a jednak. Więc drogie ryle, albo do Biedry, albo na studia i zastępować tych nierobów w szkołach. 3 miesiące wakacji i 6 tys pln na rękę, jak mówiła wasza Broszka.

  37
  8
   • Karma zwróciła się do górników per drogie ryle. Ciekawe. Twierdzisz, że nic dodać, nic ująć i jeszcze domagasz się szacunku dla wszystkich zawodów. Jak masz trochę szacunku do siebie to czytaj się czasami.

    7
    7
    • Masz rację, stwierdzenie “drogie ryle” jest nie na miejscu, lecz to nie moje stwierdzenie. Nie mniej jednak przy strajku nauczycieli były gorsze epitety ze strony co niektórych osób i wówczas Ci to nie przeszkadzało. Nadal domagam się szacunku dla innych zawodów…

     7
     1
     • Stwierdzeniem nic dodać nic ująć podpisałaś się pod tym epitetem, niestety. I bardzo dobrze wiesz, że to nie gorsze czy lepsze epitety mi przeszkadzają, ale obłuda.

      1
      3
    • Anonimie ! 15.07.2019 godz. 14:16 w poście sam użyłeś sformułowania cyt. …”Rylami łatwo się steruje” … dlaczego razi Cię ten zwrot u mnie a u Ciebie już nie.

     3
     1
     • Emma, to nie ja, to inny anonim. Dlaczego jasno nie napiszesz jaki jest twój stosunek do górników i z czego on wynika, tylko robisz z siebie świętego moralizatora wielce zabiegającego o szacunek.
      Acha, żeby była jasność. O pijanym bydle też nie pisałem.

      3
      2
     • Tak to każdy może się tłumaczyć, zmień nick. Kim Ty jesteś żeby się przed Tobą tłumaczyć. O szacunek dla innych zawodów będę zabiegać nadal tak jak o dyskusje w oparciu o argumenty a nie domniemania czy inwektywy. To mój ostatni post w tej dyskusji z Tobą. Wydaje mi się, że chcemy tego samego tylko źle odczytujesz sens moich wypowiedzi.

      3
      2
 11. Górnicy sami do tego doprowadzili usunęli burmistrz i myśleli że do zmian nie dojdzie, ci na górze świetnie wiedzą za jakie sznurki ciągnąć bywami sterować i układać wszystko pod siebie. Mimo strajków mimo usunięcia burmistrz, tak i tak sprzedali “wasza” kopalnie. Teraz płaczecie bo żeby mieć trójkę z przodu trzeba robić a nie leżeć. Na co liczycie na program 500 plus dla górników? Ja muszę robić żeby zarobić, mi nikt nie da, nie zrobię strajku bo jest konkurencja.

  21
  7
 12. Jak sie nic nie potrafi, to się nadrabia gębą. Tak panie spadkobierco po Waldku. Waldek też miał gębę ale po jego niektórych działaniach można było stwierdzić, że chce działać wspólnie z innymi. A Wasze działania mają jeden cel: skłócić załogę osiągając… skłócenie. Nic wiecej. Tak dla zasady. Ja im pokaże!!! To, że ta kopalnia istnieje zawdzięczacie temu, że byliście razem. Teraz też bądźcie razem i walczcie o normalne zarobki! Ale razem. Pokazówki i chowanie sie za filarem na cechowni zostawcie tym co mają gdzieś przyszłość tej kopalni.

  15
  5
 13. Tak tak strajkujcie .Tylko tym razem oprócz wylotówki na Oświęcim zablokujecie również wylotówke na Czechowice i Pszczynę. Nikt do pracy nie dojedzie bo GORNICY strajkują. Żenada.

  15
  10
  • Żenujący komentarz, zamiast ich wspierać to.widze tak głupie komentarze że głowa mała!jest miliony szybkich objazdow..więc naprawdę oszczedzcie sobie tak głupie komentarze;)Nie jest jedyną drogą którą można w te miejsca dojechać;))

   7
   13
 14. A gdzie Pan Burmistrz? hmmm? Może coś się wypowie może coś porozmawia przecież to u niego w mieście… Halo Panie Radosławie Szot!

  5
  27
  • Na Groblową sobie jedźcie …. mówili mądrzy ludzie, że kupowanie kopalni przez Tauron to chwilowe ratowanie tonącego .. kto miał zarobić to zrobił, wujek Filip i inni…Broszka medal sobie przykleiła za rzekome uratowanie kopalni.. teraz atak do Brukseli i swoich na inne stanowiska …a brzeszcze nikogo nie obchodzą.

   32
   1
 15. Panowie z InfoBrzeszcze czekamy na to aż napiszecie calom prawdę a nie słowa że sobie poradzicie! Może już czas na to by iść pod kopalnie ruszyć swoje 4 litery i porozmawiać anonimowo z górnikami co się tak naprawdę dziej…

  12
  3
 16. co z tym bezpieczeństwem na dole? naprawdę pogorszyło się w tauronie? na kopalniach nigdy nie jest bezpieczecznie, ale jak bylismy w nsw czy kompanii weglowej to większych zarzutów mieć było nie można, dojścia do rejonów, chodniki posprzątane, stacje materiałowe uporządkowane, maszyny i urządzenia w miarę zgodnie z dtr, no czasem jak coś nie było to zmiana, max. doba i wszystko wracało do normy… a teraz?

  18
  4
  • A teraz jedzieisz podwieszaną i każą Ci kontrolować wyciek oleju silnikowego bo jak zatrzesz silnik to: cytuje sztygara “zaje*ią Cie”. Pierwszy z brzegu przykład a jest ich wiele, brak ludzi przez co robisz więcej za średnio 2400-2600 na rękę.

   9
   7
  • Teraz gdziekolwiek przejścia brak, z materiałem na grzbiecie chodzi się po stosach drewna, po rurach i nie wiaodomo po czym jeszcze.

   10
   2
 17. Skoro kopalnia tak marnie stoi to ja się pytam gdzie pieniądze za metan!!?? Jakoś inne kopalnie tego nie mają!! Panowie to się musi skończyć strajkiem nie wyjeżdżamy na powierzchnię jutro!! Nie dajmy się w ciu** robić to jest okradanie nas!!

  14
  11
 18. Trzymam kciuki chłopaki. Wasi Ojcowie i Dziadkowie, którzy ryzykowali życie i siedzieli w wiezieniach za sierpień 1980 roku wygrali. Wy też wygracie, ale trzymajcie się razem !!! Jak czas pokazał -Liberalizm i Komunizm to jedno jeśli chodzi o traktowanie robotnika. Fałszywi prorocy będą Wam Obiecywać cuda -bo idą wybory, ale obiecują Wam już od lat 2015 i nic.

  17
  13

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.