Stanisława Morończyk, brzeszczanka, która podczas wojny z narażeniem życia pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, zmarła we wtorek w wieku 98 lat – podało stowarzyszenie rozwoju gminy Brzeszcze “Brzost”, do którego należała.
Stanisława Morończyk urodziła się 4 września 1920 r. w Brzeszczach jako córka Augustyna i Wiktorii z d. Michalska. Szkołę Powszechną ukończyła w rodzinnej miejscowości. W tym okresie należała do żeńskiej drużyny ZHP im. Emilii Plater. Po ukończeniu żeńskiego Gimnazjum w Bielsku kontynuowała naukę w Liceum Sióstr Urszulanek Gospodarstwa Domowego w Rybniku, gdzie w maju 1939 r. złożyła egzamin dojrzałości. Jej dalszą naukę przerwał wybuch II wojny światowej. W okresie okupacji działała w konspiracji niosąc pomoc więźniom KL Auschwitz. W 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej.
Po wojnie pracowała w szkołach o profilu rolniczym na terenie województwa krakowskiego m.in. w Jaszczurowej, Nawojowej, Jordanowie. Ukończyła pedagogikę na kierunku Opieka nad dzieckiem i młodzieżą przy Uniwersytecie Warszawskim. Po przejściu na emeryturę wróciła do Brzeszcz, gdzie uczyła w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Więźniów Oświęcimia, a także prowadziła bibliotekę w Górniczej Szkole Zawodowej. Od 2000 r. związana była ze Stowarzyszeniem na rzecz Gminy Brzeszcze „BRZOST”.
Stanisława Morończyk została odznaczona m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem zasługi, Złotą Odznaką Nauczycielstwa, a także w 2007 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jej biogram znalazł się w książce „LUDZIE DOBREJ WOLI”, poświęconej mieszkańcom Ziemi Oświęcimskiej, niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz.
Msza święta żałobna zostanie odprawiona dnia 3 listopada 2018 r. (sobota)
o godz. 15:00 w kościele św. Urbana w Brzeszczach, po czym trumna z ciałem Zmarłej odprowadzona zostanie na Cmentarz Komunalny w Brzeszczach.
(Tekst: Stowarzyszenie ‘Brzost’)
Z narażeniem swojego życia ratowała życie innych -wielki szacunek
Cześć i chwała BOHATEROM