Burmistrz Radosław Szot oraz Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Iwona Gibas wzięli udział w oficjalnym odbiorze konserwatorskich przy pomniku “Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic”. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, przekazanym w ramach programu “Małopolska Pamięta”.

Pomnik „Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic” zlokalizowany jest w Jawiszowicach przy skrzyżowaniu ulicy Bielskiej oraz ulicy Nawsie.

Obiekt ma formę zwężającego się schodkowo ku górze, czworobocznego postumentu, zwięczonego prostopadłościenną płytą z piaskowca. Składa się z trzech głównych elementów: podstawy, postumenu i zwieńczenia. Materiał wykorzystany do budowy pomnika to: sztuczny kamień, piaskowiec, granit oraz żeliwna tablica, na której umieszczono inskrypcję z nazwiskami poległych w czasie II wojny światowej. Całość wieńczy płaskorzeźba przedstawiająca orła w koronie.

“Stan zachowania pomnika był bardzo zły. Na powierzchni całego obiektu widoczne były oznaki skażenia mikrobiologicznego, elementy z piaskowaca pokryte były czarnymi nawarstwieniami. Powierzchnia wykonana ze sztucznego kamienia była spękana. Dodatkowo w poprzednich latach została pokryta tynkiem akrylowym, który utracił właściwości techniczne i estetyczne. W dobrej kondycji zachowane byy jedynie płyty z granitu, które jednak wymagały gruntownego oczyszczenia i zakonserwowania.. W bardzo złym stanie były płyty z inskrypcjami. Powłoka farby zabezpieczającej metal ugległa prawie całkowitemu złuszczeniu. Na śrubach mocujących wytworzyła się grubawarstwa korozji, która doprowadziła do powstania rdzawych zacieków” – podaje strona Urzędu Gminy w Brzeszczach.

Restauracja pomnika prowadzona była przez dyplomowaną koserwatorkę dzieł szutki p. Agnieszkę Żydzik-Białek, która opracowała szczegółowy “Program prac konserwatorskich”.

Koszt zadania wyniósł 24.592,96 zł, w tym dotacja udzielona przez Województwo Małopolskie to 9.000,00 zł.

(źr., fot. brzeszcze.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.