Do zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafił wyjątkowo cenny zbiór pamiętek po bohateskiej mieszkance Przecieszyna, Helenie Płotnickiej. MPMZO wzbogacił się o szereg fotografii, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związane z przecieszynianką oraz jej rodziną. Umowę przekazania podpisały w Przecieszynie wnuczka Pani Heleny, Krystyna Rybak i dyrektor MPMZO Dorota Mleczko. 

“Zespół przekazanych obiektów buduje nam obraz osoby pani Heleny, jej niezwykłych dokonań i bezinteresownego zaangażowania. W dzisiejszych czasach narastającego zobojętnienia na drugiego człowieka takie postawy należy pokazywać i mocno eksponować” – podkreśliła Dorota Mleczko.

Helena Płotnicka, mieszkanka Przecieszyna, była w czasie wojny konspiratorką. Pomagała więźniom niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Przekazywała im leki i żywność oraz korespondencję. Po aresztowaniu za działalność pomocową sama trafiła do obozu, gdzie dostała numer 65492. Zmarła tam na tyfus plamisty 17 marca 1944 r.

Wśród fotografii, które znalazły się w Muzeum Pamięci jest jeden z najbardziej znanych, utrwalonych wizerunków Heleny Płotnickiej. Na zdjęciu tym pozuje z inną konspiratorką, także pomagającą więźniom, Wandą Kożusznik.

Osoby które chciałyby przekazać pamiątki lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 33 447 40 84 lub za pomocą e-maila: biuro@muzeumpamieci.pl

(źr., fot. powiat.oswiecim.pl)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj