To tytuł konferencja popularnonaukowej, którą 5 września (poniedziałek) odbędzie się w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Powojenny los dzieci, który były więzione w Auschwitz to stosunkowo mało znane i mało spopularyzowane zagadnienie, a przecież stanowi niezwykle ważną część historii obozu oraz ludzi żyjących na ziemi oświęcimskiej.

– To właśnie mieszkańcy Oświęcimia i terenów przyobozowych na wszelakie sposoby starali się pomagać więźniom KL Auschwitz. Starania te, jak się okazuje, nie ustały po 27 stycznia 1945 r. i oswobodzeniu obozu. Jako Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej chcemy pokazać tę pomoc, akcentując podczas konferencji jej formy powojenne – zachęca do udziału kustosz Zbigniew Mazur.

W sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej od godz. 10 o sytuacji dzieci podczas okupacji i po zakończeniu wojny będą mówić naukowcy. Wykład wprowadzający wygłosi prof. Jacek Chrobaczyński – historyk, wykładowca akademicki, badacz dziejów II wojny światowej. Temat jego rozważań to „Wojna a dziecko (1939-1945). Codzienność – moralitet – edukacja i wychowanie. Bilans i następstwa”.

Drugi wykład będzie stanowił odniesienie do lokalności i przybliży „Losy dzieci z KL Auschwitz oraz ich adopcje przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej”. Prelegentem będzie Teresa Wontor-Cichy – historyk, pracownik naukowy Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W drugiej części zostaną przedstawione losy świadków historii, którzy jako dzieci byli więzieni w KL Auschwitz.

Konferencja rozpocznie się 5 września (poniedziałek) o godz. 10 w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu.

Konferencja jest organizowana w ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dyrekcja Muzeum prosi o potwierdzenie udziału do 31 sierpnia. Tel.: 33 447 40 84, e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl.

(źr., fot. powiat.oswiecim.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.