Dwie instalacje kogeneracyjne posłużą Zakładowi Górniczemu w Brzeszczach do produkcji energii elektrycznej i ciepła z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni. Ta inwestycja z zakresu energetyki rozproszonej poprawi również bezpieczeństwo zasilania kopalni.
Eksploatacja węgla kamiennego przez ZG Brzeszcze prowadzona jest w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego. Dla poprawy bezpieczeństwa kopalnia prowadzi działania, polegające na systematycznym odmetanowaniu pokładów węgla. W ich wyniku 40 proc. metanu, absorbowanego na węglu, zostaje usunięte przez odmetanowanie, a pozostałe 60 proc. przez wentylację wyrobisk górniczych.
Dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda, przyczynią się nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w gazie z odmetanowania pokładów węgla, ale również do zwiększenia udziału Grupy TAURON w Rynku Mocy – projektowany przychód z instalacji, jako jednostek wytwórczych JW1 to ok. 19 mln zł w okresie 17 lat.
Silniki zaczną pracować w ZG Brzeszcze od 2021 roku.
“Dbamy o bezpieczeństwo i efektywność naszych kopalni. Chcemy wykorzystać gaz z procesu odmetanowania pokładów węgla w wysokosprawnej kogeneracji gazowej, czyli produkcji prądu i ciepła” – mówi Zdzisław Filip, prezes zarządu TAURON Wydobycie. –
“Przygotowywana instalacja z obszaru energetyki rozproszonej poprawi równocześnie bezpieczeństwo zasilania ZG Brzeszcze na wypadek wystąpienia awarii sieciowych. Możliwe jest również ograniczenie mocy zamówionej na jednym z przyłączy, co spowoduje ograniczenie kosztów po stronie kopalni” – dodaje prezes TAURON Wydobycie.
Wytwarzanie energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest najpopularniejszym sposobem konwersji energii chemicznej na użyteczne formy. Przy sprawności typowego układu kogeneracyjnego, opartego na silnikach zasilanych gazem, na poziomie 43 proc. energii elektrycznej i 43 proc. energii cieplnej, z posiadanych zasobów metanu można uzyskać w każdej godzinie doby w roku około 160 MWh energii elektrycznej i około 160 MWh energii cieplnej.
Obecnie kopalnia sprzedaje cały pozyskany gaz z odmetanowania do pobliskich elektrociepłowni.
Długookresowe prognozy metanowości eksploatowanych pokładów ZG Brzeszcze wskazują na znaczące zwiększenie wolumenu i ustabilizowanie składu pozyskiwanego gazu metanowego.
Budowa instalacji kogeneracyjnych bezpośrednio powiązana jest również ze skutecznymi działaniami na rzecz poprawy środowiska. Zagospodarowanie większej ilości gazu z odmetanowania pozwoli również na ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz obniży koszty związane z emisją metanu do atmosfery.
Realizacja projektu wpisuje się w założenia Strategicznej Agendy Badawczej Grupy TAURON. Grupa nabywa też nowe kompetencje w zakresie budowy i obsługi kogeneracyjnych źródeł gazowych. Budowę instalacji realizuje spółka MAGENTA Grupa TAURON.
(Tekst i foto: media.tauron.pl)
No 1 mln zysku rocznie to wystarczy na fundusz płac około 10 osób…
“Obecnie kopalnia sprzedaje cały pozyskany gaz z odmetanowania do pobliskich elektrociepłowni.”
Tzn do jakich elektrociepłowni? Synthos i Weglokoks to elektrociepłownie?
Jaki bedzie koszt tej inwestycji? Zyski 19 mln za 17 lat???? Lepiej wyglada 190 mln za 170 lat.
I co Likwidatorzy Kopalni i farbowani ekolodzy ? Nie głupio Wam ?
I co myślisz że ta kopalnia będzie w 100% istnieć i fedrowac. Tauron idzie w przyszłość w automatyzację będzie spora redukcja ekipy.
A znasz takie automaty do naprawy i obsługi wyłącznika, kolejki podwieszanej, zbrojenia ścian ?
A liczyć to ty potrafisz?