4 grudnia Prezydent wziął udział w oficjalnej akademii barbórkowej Grupy Tauron, która odbyła się w Brzeszczach.

“Bardzo dziękuję za zaproszenie na to jedyne w swoim rodzaju i niezwykłe górnicze święto, które tak mocno jest wpisane w tradycję górniczego stanu. Rzeczywiście – jak mówił Pan Prezes – to dla ojczyzny trud ten jest Wam dany. Jest tak, i niezmiennie to powtarzamy: że polski przemysł wydobywczy – polskie górnictwo – stanowi jeden z fundamentów naszej gospodarki, stanowi o naszym bezpieczeństwie energetycznym, jest w ogromnym stopniu gwarancją naszej suwerenności energetycznej” – powiedział na wstępie swojego wystąpienia.

“Jestem dziś tutaj z Państwem, by podziękować: za Wasz całoroczny trud, za poświęcenie – wszystkim, którzy pracują na dole, i tym, którzy, będąc na górze, ich wspierają, dzięki którym węgiel jest w Polsce wydobywany i dzięki którym wiele polskich domów może zostać ogrzanych. To bardzo szczególna praca. Nawet nie nazywałbym jej pracą, lecz służbą – bo jest to służba dla Rzeczypospolitej, dla bliźnich, ale także dla braci górniczej” – przyznał Andrzej Duda.

Prezydent uspokoił także wszystkich obecnych, drżących o przyszłość polskich kopalń…

“I proszę się nie martwić: dopóki pełnię w Polsce urząd Prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo, bo zbyt wielką mamy w nim tradycję – choćby tego święta św. Barbary, Waszej Barbórki, której zwyczaje wpisane są na listę naszego dziedzictwa kulturowego. Ale przede wszystkim są Państwo absolutnie branżą strategiczną, która – jak wspomniałem na wstępie – stanowi fundament naszej gospodarki. I musi być zachowana” – uspokoił.

“Jeszcze raz chciałem za to podziękować, powiedzieć, że ogromnie doceniam Państwa trud. Jesteście niezwykle ważną częścią naszego społeczeństwa nie tylko z punktu widzenia tej wielkiej służby, którą pełnicie, nie tylko z punktu widzenia jej znaczenia dla polskiego państwa, ale także ze względu na utrzymanie tradycji i właśnie ze względu na ten niezwykły wzorzec wspólnoty, który stanowicie razem z Waszymi rodzinami. To jest tak, że w trudnych chwilach wśród braci górniczej i ich rodzin nikt nie jest sam – to ogromna wartość”- zaznaczył Duda podczas swojej wizyty w Brzeszczach.

“Chciałem Wam życzyć wszystkiego dobrego, byście mieli mądrych i odpowiedzialnych zarządzających. Chciałem Wam życzyć zdrowia, sił i wszelkiego powodzenia. Szczęść Boże braci górniczej! Szczęść Boże wszystkim Państwu!” – zakończył.

Zasłużonym pracownikom Tauron Wydobycie S.A Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył 29 Medali za Długoletnią Służbę.

W uroczystości uczestniczyła wicepremier Beata Szydło, a Andrzejowi Dudzie towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz minister Błażej Spychalski.

Akademię poprzedził przemarsz górników z kopalni do kościoła św. Urbana, w którym mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

(źr., fot. prezydent.pl)

14 KOMENTARZE

  1. No tak…Duda powiedział to co górnicy chcieli usłyszeć …no nic tylko scenariusz z filmu kariera Nikodema Dyzmy pasuje jak w dym. Przykre ale prawdziwe Warszawka boi się najazdu górników na wiejskiej to im obiecują gruszki na wierzbie..

  2. pierdu , pierdu !!! “I proszę się nie martwić: dopóki pełnię w Polsce urząd Prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo, bo zbyt wielką mamy w nim tradycję … ” a w głowie Duda myśli ” … mówię tak tylko dlatego bo potrzebuję Waszych głosów w najbliższych wyborach naiwniacy ha ha ha ha “

  3. Patrząc na to wszystko obiektywnie, z boku..
    Co by złego nie gadać o obecnym rządzie, zrobił wiele dobrego dla ratowania polskiego górnictwa. I wierzcie mi, to nie są wyrzucone pieniądze…

  4. Ja natomiast mam pewne obawy że być może pewna grupa osób umrze śmiercią przedwczesną wskutek złej polityki rządu dotyczy do dostępu do szybkiego leczenia służba zdrowia wskutek nieprawidłowego odżywiania gdyż żywność jednak jest coraz droższa Dziwne słowa z ust umiłowanego naszego brata Andrzeja Dudy co do zamordowania polskiego górnictwa ja nie będę negował ale zapewne na Sądzie Bożym zapadnie sprawiedliwy wyrok . Jest takie powiedzenie z kim kto się wdaje takim się staję .Proszę pozdrowić chciwą osobę jak umiłowany brat Tadeusz Rydzyk .Wobec tego życzę miłego pobytu po Sądzie Bożym

  5. Najlepsze jest to że Pan prezydent mówi że nie pozwoli zniszczyć polskiego górnictwa a Pan premier mówi że będziemy odchodzić od węgla bo to nie przyszłość haha i komu wierzyć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj