Obecnie firmy, zarówno te duże jak i mniejsze przedsiębiorstwa, stoją w obliczu wyzwania, jakim jest rekrutacja wykwalifikowanych pracowników. Niezwykle istotne jest także zatrzymanie w firmie pracującej już tam kadry, będącej swoistą kopalnią wiedzy i stanowiącej o sile danego zakładu pracy. Sytuacja ta jest znana pracodawcom nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych krajach Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do lat wcześniejszych, obecni kandydaci poszukują pracy, która da im poczucie satysfakcji i właśnie dla niej są w stanie zmienić nawet swoje miejsce zamieszkania. I jest to proces ciągły – obecnie ludzie bardzo często zmieniają miejsce pracy. Czy zatem warto podejmować ryzyko, by odnaleźć pracę marzeń? Jedno jest pewne – warto związać swoją drogę zawodową z firmą o długoletniej tradycji, ale co najważniejsze – z pewną przyszłością.

Firma, która z powodzeniem działa na danym rynku od wielu lat, stanowi dla swoich pracowników drugi dom. Szczególną wartość ma wówczas tradycja, przywiązanie i wartości, jakie konkretna firma kultywuje. Historia i tradycja to jednak nie jedyny aspekt, na który pracownicy zwracają uwagę – bardzo ważna dla załogi jest także pewna przyszłość. To z kolei daje pracownikom stabilizację i pewność zatrudnienia, a następnie przekłada się na poczucie bezpieczeństwa całych rodzin. W naszym regionie jedną z takich firm jest czechowicka kopalnia, działająca od 2010 roku pod nazwą Przedsiębiorstwo Górnicze ‘SILESIA’ Sp. z o.o.

PG SILESIA to obecnie największa prywatna kopalnia węgla kamiennego w Polsce. Powszechnie znana przede wszystkim z najlepszej efektywności w całym polskim górnictwie. Górnicy czechowickiej kopalni stanowią wzór doskonale funkcjonującego zespołu – pełnego zaangażowania w wykonywanie codziennych obowiązków i nastawionego na ciągły rozwój. Dodatkowo pracownicy kopalni podkreślają wartość tradycji górniczej i z dumą prezentują swoje przywiązanie do zawodu górnika.

W ostatnim czasie PG SILESIA zrealizowała szereg wielomilionowych inwestycji, jak m.in. realizacja kolejnego etapu modernizacji zakładu przeróbki mechanicznej węgla, zakup kombajnu ścianowego oraz trzeciego kompleksu ścianowego. Firma wystartowała także w projektem budowy nowej stacji wentylatorów w miejscowości Rudołtowice. Wszystko to właśnie daje obecnym, ale i przyszłym pracownikom kopalni, tak ważną teraz gwarancję  długoterminowego zatrudnienia.

Czy zatem PG SILESIA prowadzi rekrutację? Czy firma zlokalizowana w Czechowicach-Dziedzicach poszukuje jedynie wykwalifikowanych pracowników? Na co mogą liczyć członkowie załogi kopalni? Otóż warto podkreślić w tym miejscu, że PG SILESIA, od momentu przejęcia kopalni przez czeską grupę EPH w 2010 roku, stworzyła ponad 1200 nowych miejsc pracy. I na tym nie poprzestaje –  ciągle zatrudnia. Dzięki nowoczesnemu podejściu, ciekawym rozwiązaniom z zakresu zarządzania oraz innowacjom stosowanym w procesie wydobycia, zawód górnika może stanowić ciekawą propozycją zawodową również dla młodego pokolenia.

Aktualnie PG SILESIA poszukuje głównie kandydatów z uprawnieniami górniczymi, mechanicznymi i elektrycznymi. Posiadając jednak sprawdzony i bardzo skuteczny proces szkoleniowy jest otwarta również na osoby bez doświadczenia. Co ważne, firma gwarantuje nowym pracownikom wsparcie w uzyskaniu uprawnień górniczych, a także pomoc w nabywaniu i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych – głównie poprzez refundowanie kosztów kursów.

To właśnie dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z kopalnią, ale nie posiadają żadnych uprawnień, PG SILESIA realizuje szereg kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Ich celem jest przygotowanie pracowników do egzaminu prowadzącego do otrzymania tytułu Górnika Eksploatacji Podziemnej. O dużej potrzebie kształcenia w branży górniczej świadczy przede wszystkim liczba kursantów, którzy już wzięli udział w organizowanych przez PG SILESIA kursach. Wszystkie te działania mają na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników i budowanie ścieżek karier.

Równocześnie z uruchomieniem wielomilionowych inwestycji, o których pisaliśmy wyżej, w PG SILESIA wystartowały także specjalne programy skierowane do wszystkich pracowników zarówno PG SILESIA jak i MSE (siostrzana spółka PG SILESIA). Inicjatywy te cieszą się obecnie ogromną popularnością wśród załogi, a na szczególną uwagę zasługują:

„Poleć pracownika” – to znany program poleceń pracowniczych, którego celem jest zachęcenie  obecnych pracowników PG SILESIA oraz MSE do aktywnego uczestniczenia w procesie rekrutacji. Nagrodą za polecenie pracownika jest specjalna premia. W ten sposób kopalnia chce uświadomić pracownikom fakt, że to oni właśnie w głównej mierze mogą wpływać na to, z kim pracują i jaką atmosferę pracy tworzą.

„Fedrujemy Talenty”- celem programu jest zachęcanie pracowników PG SILESIA i MSE do rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych w formie studiów wyższych (zarówno dziennych jak i zaocznych). Założeniem programu jest przyznawanie nagrody Prezesa Zarządu dla 10 najlepszych studentów. Warunkiem otrzymania nagrody jest zaliczenie wszystkich egzaminów w pierwszym terminie oraz uzyskanie średniej ocen w roku na poziomie 4.0.

Oprócz tych ciekawych programów, które jeszcze kilka lat temu były zupełnie obce branży górniczej, pracujący w kopalni mogą liczyć na znane i popularne świadczenia, takie jak: system premiowy + dodatki gwarantowane przez wewnętrzny regulamin, bony żywieniowe i świąteczne, ‘wczasy pod gruszą’ czy paczki świąteczne dla dzieci. Wszyscy zainteresowani podjęciem pracy w PG SILESIA lub MSE, mogą wysłać swoje CV na adres: rekrutacja@pgsilesia.pl PG SILESIA deklaruje, iż wszystkie kandydatury zostaną rozpatrzone.

12 KOMENTARZE

 1. Ludzie skonczcie sie kłócić!
  Plusy na silesi
  -wyplaty w terminie
  -skladki odprowadzane tak jak ma byc.
  – ktos kto ma uprawnienia dostanie wmiare dobry kontrakt.
  – mozliwosc rozwoju.

  Minusy.
  System zmainowy
  Praca w weekendy
  Atmosfera w bracy
  Brak pracowników
  Problem z urlopami.
  Na dole duzy balagan.
  Zastaraszanie pracownika przy zglaszaniu wypadku.

  Prosze nie hejtowac tego postu. Poprostu tak jest obecnie na silesi wynika to przede wszystkim przez mala ilosc pracowniko a duze wymagania niestety kilka osob nie jest w stanie zrobic wszystkiego.

  Ogolnie zapraszamy nowych pracownikow moze dzieki temu sie cos zmieni…. 🙂

  • W końcu merytoryczna odpowiedz. Mam pytanie- ile tam zarobi realnie Sztygar zmianowy, staż pracy na dole ok 15 lat. W dozorze średnim jestem od 2 lat.

 2. Gorąco kibicuje rządowi, żeby przepchnął ustawę o podawaniu płacy w ogłoszeniu. Skończyłoby sie ciulanie ludzi na rozmowach kwalifikacyjnych, opowiadanie bajek i straszenie wilkiem. Przy okazji ja nie musiałbym jeżdzić tam gdzie mało płacą a dużo obiecują.

  4
  1
 3. Śmiech i propaganda to nie jest stabilny zakład tylko niewolnictwo za grosze norma na pracownika 200% nawet zwolnić się człowiekowi normalnie nie dadzą pozdrawiam Panią dyrektor. Żenada żadnych superlatyw w tym zakładzie nikomu nie życzę tam pracować

  7
  5
 4. Niezła propaganda. Jakie bezpieczeństwo?? Raczej zastraszanie pracownika. Praca w chorym systemie. Jedyna kopalnia w Polsce co jak za komuny daje pieniążki za polecenoe kogos do pracy. O czym to swiadczy napewno nie otym ze jest tak dobrze. Bo nie jest!!! I w dodatku czesi żądza . Masakra jakas. Pozdrawiam byly pracownik.

  9
  4
  • Jak za komuny?? Polecanie pracowników to norma w dużych firmach, w korporacjach. Ale co można o tym wiedzieć, siedząc w małym lokalnym smrodku 😛
   I co do rzeczy mają czescy właściciele? Czyżby jakieś nacjonalistyczne uprzedzenia?

   6
   3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.