Szanowni Państwo!

W tych dniach, kiedy w całej Polsce odbywają się uroczystości barbórkowe, składamy gratulacje i podziękowanie za górniczy trud, który służy całemu naszemu narodowi. Nie sposób jednak radośnie świętować w cieniu tragedii, do której doszło 28 listopada w jaworzniańskiej kopalni „Sobieski”. W dramatycznych okolicznościach tradycyjne obchody ograniczają się do nabożeństw w intencji górników – o wieczny odpoczynek dla tych, którzy odeszli na wieczną szychtę, a dla żyjących o zdrowie, spokojną i bezpieczną pracę oraz wszelką pomyślność.

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci czterech osób w wypadku w zakładzie górniczym w Jaworznie. Łączę się ze wszystkimi pogrążonymi w żałobie, składając hołd pamięci zmarłych. Myślami i modlitwą jestem z rodzinami ofiar oraz z całą lokalną społecznością. Bliskich proszę o przyjęcie wyrazów mojego serdecznego współczucia. Przyjaciół, którzy ich wspierają, proszę o okazanie także w moim imieniu troski i tej wyjątkowej solidarności, którą zawsze otaczano żony, dzieci, rodziców i wszystkie osoby dotknięte śmiercią górnika.

W tych niezwykle trudnych chwilach tym bardziej chcę złożyć całemu Państwa środowisku wyrazy uznania i wdzięczności za pielęgnowanie górniczego etosu i zwyczajów wspólnoty, która wyraża się w słowach „górnicza brać”. Dziękuję za świadectwo jedności, które górnicy dają i w codziennej pracy, i w przełomowych momentach historycznych, i wreszcie w obliczu wypadków i sytuacji kryzysowych – organizując akcje ratownicze w zakładach oraz spiesząc sobie nawzajem z pomocą.

W imieniu rodaków dziękuję za całoroczny wysiłek, który ma wartość strategiczną dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego naszej Ojczyzny, a przede wszystkim dla milionów polskich rodzin, którym zapewnia warunki niezbędne do życia, zwłaszcza w zimowej porze roku. Życzę nam wszystkim, abyśmy mogli jeszcze przez długie lata korzystać z krajowych zasobów, zgodnie z potrzebami naszymi i przyszłych pokoleń.

Święta Barbaro, Patronko Górników, miej ich w swojej opiece!

Wieczny odpoczynek racz Zmarłym dać, Panie!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

(Paweł Kocur, źr. prezydent.pl, fot. malopolska.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj