2 stycznia radni Stanisław Pastuszka i Ryszard Foks złożyli do Burmistrza Brzeszcz interpelacje w sprawie przywrócenia funkcjonowania Biblioteki Publicznej w Jawiszowicach. Dotychczasowa biblioteka, która znajdowała się w budynku Szkoły Podstawowej została zlikwidowana w lipcu 2019 roku. Radni z Jawiszowic w piśmie skierowanym do Burmistrza podnieśli fakt, że biblioteka pełniła bardzo ważną funkcję kulturalną w sołectwie liczącym ponad 6000 mieszkańców.

Radni Pastuszka i Foks przeprowadzili konsultacje z mieszkańcami Jawiszowic i wspólnie uznali, że najlepszym miejscem do otwarcia biblioteki będzie remiza OSP Jawiszowice. Radni w swoich konsultacjach zapomnieli jednak o zdanie zapytać strażaków, którzy na co dzień dzierżawią budynek, w którym znajduje się strażacka remiza.

W pomieszczeniach wskazanych przez radnych jako te, które mogłyby zostać zaadoptowane na cele biblioteczne, strażacy prowadzą między innymi szkolenia ratownicze w celu podnoszenia swoich kwalifikacji. Salka jest również używana do organizacji różnego rodzaju zebrań strażackich czy też spotkań Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Jawiszowiccy strażacy są jak najbardziej za utworzeniem biblioteki, natomiast wskazują inne pomieszczenia w budynku remizy. Pomieszczenia te Gmina mogłaby wynająć od OSP za symboliczną opłatę, tym samym zaś mieszkańcy Jawiszowic mieliby dostęp do biblioteki. Finalnie strażacy także mogliby skorzystać na taką rozwiązaniu, bowiem dodatkowe wsparcie finansowe zasiliłoby ich działalność ratowniczo-gaśniczą.

Niestety na takie rozwiązanie nie zgadza się Burmistrz w odpowiedzi na interpelację radnych napisał:

Do tematu Biblioteki Publicznej radni powrócili na ostatniej Sesji Rady Miejskiej. Co ciekawe, w sesji brał też udział radny Łukasz Korczyk, który równocześnie sprawuje funkcję Sołtysa Jawiszowic i sekretarza w OSP Jawiszowice. W czasie, kiedy radni prowadzili dyskusję z zastępcą Burmistrza Brzeszcz-Sołtys Jawiszowic milczał. Zresztą zobaczcie Państwo sami:

58 KOMENTARZE

 1. Taki hojrak się znalazł nie oddamy nie oddamy a my jak musieliśmy iść do gimnazjów i opuszczać podstawówki co było traumą nikt się nie pytał czy chcemy. Poprostu ciach i już…

 2. Panie burmistrzu.Mam pytanie co Pan robi z naszym przedszkolem i szkołą w Zasolu?? Jeśli chce Pan to zamknąć to od razu zaznaczam, że to się nie uda.Mieszkańcy Zasola będą walczyć do upadłego. Uruchomimy wszelkie możliwe instytucję z tym związane. Łatwo skóry nie oddamy. Tym bardziej dlatego, że obiekt mamy a Wy każecie się naszym dzieciom plątać po innych placówkach.pozdrawiam

  10
  11
  • wyslanie Waszych dzieci do innych szkol jest ratunkiem dla nich. Jak slyszy sie argumenty rodzicow z Zasola, to żal sie robi ze ich dzieci będą w ten sam sposob myślały. W tym przypadku nie liczy sie dobro dziecka tylko wygoda i egoizm ich rodzicow. pozdro

   6
   8
   • Nie wszyscy mieszkańcy Zasola są za utworzeniem szkoły 1-8, ale niestety najmniejszy sprzeciw wiąże się z atakiem ze strony ” walczących” Ich argumenty są absurdalne! Dzieci powinny się uczyć odnajdować w każdej sytuacji, a trzymanie ich na wsi zamyka im drogę do poznawania świata, otwierania się nowych ludzi i radzenia sobie z przeciwnościami. 10 letnie dzieci są w pełni samodzielne, aby dojeżdżac do do szkoły komunikacją miejską. Burmistrz nie jest za zamknięciem szkoły tylko utrzymaniem jej w starej strukturze. Tak jak było zawsze. Teraz już rodzice walczą o szkole kosztem najmłodszych. A to przedszkole powinno być najważniejsze. Po trupach do celu.

    1
    7
    • Przecież te dzieci nie są zamknięte na wsi ze świniami w chlewiku:)Czyli mam rozumieć, że w każdej szkole na wsi dzieci są “zacofane”?Twoje dzieci nigdy nie widziały miasta??Nie zabierasz ich na wycieczki??

 3. Kierunek rozwoju gminy powinien wyznaczać włodarz.Jest wiele tematów , które należy sprawnie
  rozwiązywać: szkoła na Zasolu , walka ze smogiem , zakup samochodów dla straży pożarnych .kanalizacja temat szeroko rozumianej oświaty , ośrodek zdrowia przy ul. Nosala ,remont OK , ośrodka zdrowia przy ul. Piłsudskiego. Tematy , które wymieniłam same się nie załatwią.
  Mam pytanie dotyczące oświetlenia nowo powstałych boisk .
  W jaki celu świecą się lampy jak nikt z boisk nie korzysta!!!

  15
  5
  • Wyznaczać można wiele i planować,lecz jeżeli radni związani z poprzednim ustrojem i układami oraz połączeniem się razem stworzyli większość to robią celowo pod górkę. Problem ośrodka zdrowia na Piłsudskiego to wina poprzedniej władzy bo zamiast dogadać się z właścicielem Vity dojść do porozumienia i ustalić szczegóły to gość by nie budował nowego ośrodka tylko inwestował w ten. Ale chęć rzekomej władzy i pazerność doprowadziły do tego że lada chwila opuszczą ośrodek a gminie zostanie tak wielki budynek na utrzymaniu który niszczeje już w oczach. MIeszkańcy będą musieli jeździć na koniec gminy do lekarza .ok ale co z osobami starszymi? nie każdy ma samochód? Teraz mamy w centrum osiedli bardzo wygodnie możliwość korzystania z pomocy lekarskiej a potem? A jest wiele takich pseudo pomysłów poprzedników które dziś widać, że były decyzjami nie poważnymi ale słynne hasło NIE BO NIE dziś zbiera żniwo. Boiska po 22 są zamykane i światło zgaszone no raczej nie możliwe aby zamontować wyłączniki i osoby korzystające po skończonej grze gasiły światła bo znając życie nikt tak robił nie będzie. Trzeba by komuś zapłacić żeby pilnował tych boisk..

   9
   10
   • A co z wyremontowanym ośrodkiem zdrowia przy ulicy Nosala?Nie zmam osoby , która by inwestowała w nie swój budynek.Trzeba wprowadzić dodatkowy podmiot do gminy , który będzie świadczył usługi medyczne(konkurencja)Ludzie sami będą decydować gdzie się leczyć .Na dzień dzisiejszy społeczeństwo nie ma prawie żadnej alternatywy.Jeżeli chodzi o boiska to jest wiele metod , aby bez strat finansowych ( przy braku korzystających) światło bez sensu się nie świeciło.To są NASZE (PODATNIKÓW ) PIENIĄDZE!

    13
    1
 4. Gdy ta walka dobiegnie konca nie spoczwajcie na laurach tylko idzcie za ciosem i rozpocznijcie walke ze SMOGIEM.Za to nie solectwo ale cala gmina bedzie wam wdzieczna.

  12
  5
 5. Książki są potrzebne a nawet konieczne, ale nie rozumiem dlaczego to jest temat taki ważny dla radnych. Czemu nie interpelują o kanalizację w całej gminie, czemu nie interesuje ich syf koło śmietników na osiedlach, czemu nie interesuje ich jakie korzyści można uzyskać z trasy S1, czemu nie interesuje ich edukacja ekologiczna. Bo straszenie ludzi datami na stronie gminy Brzeszcze to nie jest uświadamianie ekologiczne. Dalej o e-recepcie ludzie nie wiedzą wiele. Czy jest jakiś sensowny plan dla Ruchu Jawiszowice? Czy jest jakiś sensowny plan dla zatrawionych hałd obok kopalni Jawiszowice, co z wysypiskiem i terenem zalewowym obok oczyszczalni ścieków? I tak dalej…

  23
  4
 6. Wydaje mi się, że zanim zlikwidowano bibliotekę, należało znaleźć nowe miejsce, do którego ona zostanie przeniesiona. Aż boję się zapytać, gdzie teraz znajduje się cały księgozbiór.
  Nie godzę się na to, aby w Jawiszowicach nie było biblioteki!

  20
  8
 7. Zrobiłbym to inaczej. Może trzeba by dla chętnych zorganizować wypożyczalnię czytników e-booków. A może zdobyć jakieś środki zewnętrzne na dopłaty do czytników. Dużo większe możliwości, niż korzystanie z tradycyjnej biblioteki. Ja czytam dużo, ale własne książki. Branie do ręki książki z biblioteki? Pełnej pozostawionej przez ludzi “fauny i flory”? Oślinionej i osmarkanej? Z resztkami jedzenia na kartkach? FUJ!!! Wolę zapłacić grosze za kolejnego e-booka i czytać to, na co mam ochotę. Można też wykorzystać własny smartfon. Tylko trzeba chcieć.

  8
  16
  • Nasi radni wzorem z wiejskiej…odwracanie kota ogonem.. Banaś nie do ruszenia to propagandę ASF w kurnikach puścili jak w filmie Nikodema Dyzmy z cłem na zagęszczacz spożywczy.
   To nasi sobie bibliotekę znaleźli..jak by mało problemów w gminie było. Temat zastępczy że niby coś robią.
   Panowie a może by tak przyglądnąć się infrastrukturze w Parkach, na osiedlach, porządek zrobić z małolatami którzy niszczą ławki, przystanki rowerowe. Pijaki zaczepiają ludzi pod sklepami czy na placu targowym. Jak rada miejska radzi sobie z problemem SMOG w Gminie. A może radny jeden z drugim w teren ruszy do mieszkańców pomoże mniej zamożnym lub nie znających przepisów w uzyskaniu dofinansowania do pieca czy w innej kwestii. Fajnie siedzieć na stołeczku w marynarce w ciepłej sali gdzie czuć piękną woń zapachu kawki. Diety sobie podnieśliście więc macie za co podatnikom podziękować.

   22
   7
   • Według ciebie radni mają patrolować parki i przystanki autobusowe w walce z wandalami albo plac targowy gromiąc pijaczków? Dlaczego uważasz, że infrastruktura w parkach i na osiedlach jest cenniejsza niż biblioteka w Jawiszowicach?
    Gdybyś miał choć trochę szacunku dla samego siebie to byś nie wypisywał głupot.

    13
    20
    • Źródło internet…..: Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców jest jednym z podstawowych zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Gmina ( Rada Gminy czyli radni) podejmuje nie tylko bezpośrednie działania o charakterze interwencyjnym. Na wzrost poziomu bezpieczeństwa wpływa także realizacja innych zadań samorządu, których celem jest ograniczanie pośrednich przyczyn stanowiących podłoże przestępczości oraz patologii społecznych. Są to np. działania w obszarze edukacji, wychowania, ochrony zdrowia, rozwoju gospodarczego, przeciwdziałania bezrobociu, narkomanii, alkoholizmowi i przemocy w rodzinach

     22
     • Co w związku z tym? Cytujesz wstęp artykułu pt. “Gmina musi zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny” z Gazety Prawnej.
      Jak byś doczytał w dalszej części, autor w kontekście wandali i pijaczków wskazuje policję jako główną instytucję dbającą o bezpieczeństwo. Do działań zwiększających bezpieczeństwo zaliczasz m.in. działania w obszarze edukacji i wychowania. Biblioteka – mówi ci to coś?

      10
      16
 8. Pytanie gdzie był rany Pan Pastuszka i Foks jak likwidowali bibliotekę w szkole, dlaczego zaraz nie reagowali na gorąco ” trzeba zlikwidować bibliotekę dobrze ale najpierw proszę powiedzieć gdzie zostanie przeniesiona” A teraz czepiają się strażaków i chcą odebrać im świetlice do szkoleń skandal !!!! Najlepiej teraz mówić że STRAŻACY są winni i SOŁTYS .

  12
  7
 9. Łukasz, kazdy strażak bedzie Ci wdzięczny za to co robisz dla straży, każdy mieszkaniec Ci podziekuje za to co robisz dla Jawiszowic. Pastuszce będą dziękować tylko z Witosa za kanalizacje, Foksowi ch*j wie kto podziekuje… Jestesmy z Toba!

  5
  10
 10. TANIA SENSACJA!!!

  Panowie RADNI złożyli w styczniu juz interpelację odnośnie biblioteki w Jawiszowicach… 15 stycznia uzyskali od Burmistrza jasna i konkretną odpowiedź… Która jest podpięta do tego artykułu…
  Widocznie ” coś” – “kogoś” przerasta.

  2
  8
  • A kiedy tu był wysoki poziom – za czasów spec wydziału edukacji w Brzeszczach ? Przed wojną ? Tutaj Jedynie poziom Soły i Wisły czasami jest wysoki choć coraz rzadziej.

   10
   8
 11. Ludzie na ch Nam biblioteki, w których od lat nie ma istotnych nowości wydawniczych. Wszystkie nasze Biblioteki to skanseny. Sens ma jedna duża biblioteka a raczej mediateka tak jak w Oświęcimiu. Otwierają również taką placówkę w Czechowicach.

  13
  15
 12. Teraz burmistrz powinien odpisać raz jeszcze panu Foxowi i zapytac, dlaczego ta biblioteka nie powstala kiedy on byl przewodniczacym RM i w radzie mial większość. Barwo chlopaki! A pan Stanislaw niech opowie na zebraniu wiejskim w marcu jak to zalatwil projekt kanalizacj dla kilku domow, a domy na Przecznej, Bialej i innych bardzie zabudowanycj, czekają. o co tu chodzi?

  10
  7
  • Przede wszystkim, aby zabrać głos w tej dyskusji to trzeba posiadać wiedzę .Wtedy kiedy przewodniczącym RADY Miejskiej był p. Foks to biblioteka w Jawiszowicach była!Biblioteka przestała funkcjonować z dniem 01.07.2019 roku a większość po wyborach w radzie ma PIS i Razem dla Gminy Brzeszcze.

   14
   1
 13. To chyba dobrze świadczy o Sołtysie, że próbuje rozwiązać problem biblioteki, nie wdając się w niepotrzebne dyskusje z dwójką sfrustrowanych radnych. Ci panowie zamiast działać, leczą swoje kompleksy, szkodząc sołectwu na rzecz którego mieli pracować. Wstyd. No ale ktoś na nich głosował. A co do “konsultacji” z mieszkańcami, to ciekaw jestem jak one wyglądały, ze mną nikt nie rozmawiał.

  9
  11
 14. Panie radny Foks, jak zawsze najbardziej poszkodowane jest społeczeństwo Jawiszowic. Jest oczywiste, że najważniejsze są dzieci aby uczyły się w godnych warunkach. Proszę przedstawić swoje propozycje a najlepiej dogadać się ze SP a nie tylko żądać.

  6
  8
 15. Walczą??!!!! HI HI HI Pan Foks z Pastuszką szukają sensacji i z udziałem rzekomej biblioteki i ich zaangażowania w życie mieszkańców. Może radni zainteresują się innymi rzeczami. Młodzież spędza czas na rzekomych przystankach rowerowych np. w rejonie szkoły na Lipkach.. Bandy młodzieży spotykają się paląc papierosy, piją alkohol i inne używki..potem dewastują wszystko w około. Chyba to nie miejsce na takie imprezy gdzie średnia wieku 13 lat.

  20
  7
  • A ten kto wymyślił lokalizację tego przystanku rowerowego przy szkole w Brzeszczach w okolicy Lipek -to musiał mieć małą wyobraźnię.
   Obecna lokalizacja to istny absurd.

   Strach tam się zatrzymać, bo ciagle tam przesiaduje “szemrane” towarzystwo, nie mówiąc już o skorzystaniu z tego przystanku.

   Radni powinny to obejrzeć i zdecydować o innej lokalizacji (transparentnej, lepszej dostępności do niego) tego przystanku rowerowego. Powinno być to miejsce dobrze oświetlone.

   14
   2
  • Dobrze , że są tacy radni , którzy chcą się zająć sprawami mieszkańców.To nie randy(a) jest od pilnowania porządku , tylko instytucja (Policja) , która tym problemem powinna się zająć.Pytam , a gdzie są rodzice którzy powinni interesować się swoimi pociechami.Jeżeli w miejscu obsługi rowerzystów (MOR) ul. Lipowa dzieją się rzeczy, o których piszesz to zgłoś radnemu z tego rejonu i niech zajmie się problemem.

   8
   4
 16. Sołtys milczy? Lepiej milczeć, niż gadać bzdury.
  Biblioteka w Jawiszowicach jest konieczna, nie będziemy po książki chodzili na Osiedle. Ale zabieranie strażakom świetlicy tylko Pastuszce z Foksem mogło przyjść do głowy. Widać, że sposób funkcjonowania tej instutucji jest im absolutnie obcy. Macie chociaż założoną kartę biblioteczną Kochani Radni?
  Poszukajcie jakiejś logicznej lokalizacji, a nie róbcie zamętu, bo to nikomu nie służy!

  17
  6
 17. Próby wbijania klina między mieszkańców a strażaków to perfidia do kwadratu. Jesteście w tym samorządzie po to żeby rozwiązywać problemy mieszkańców gminy więc myślcie. Co by było gdyby konsultacje wykazały, że najlepszym miejscem na bibliotekę jest budynek urzędu gminy?

  13
  9
 18. Fajnie by było, aby w Jawiszowicach w końcu znalazła swoje miejsce biblioteka z prawdziwego zdarzenia. Jak już od dawna wiadomo, biblioteka to nie tylko miejsce wypożyczania książek. W bibliotekach odbywają się przeróżne spotkania zarówno dla dzieci jak i dorosłych popularyzujące czytelnictwo – czy to prowadzone przez bibliotekarzy czy spotkania autorskie gdzie przyjeżdżają do nas pisarze z całej Polski. Na spotkania prowadzone przez bibliotekarzy do biblioteki w Jawiszowicach od zawsze przychodziły grupy z przedszkola i klasy ze szkoły podstawowej, dodatkowo odbywały się zajęcia popołudniowe. Na komentarz, że niedaleko znajduje się biblioteka w OK, mogę powiedzieć, że obecnie dzieci nie przyjdą do OK bo to jednak dla grup przedszkolnych prawdziwa wyprawa. Staramy się co jakiś czas organizować dla grup szkolnych spotkania w OK ale dla nich to też wyprawa. A jeżeli chodzi o dorosłych użytkowników – owszem dla ludzi, którzy mają samochody, wyprawa do Głównej czy Willi to pikuś – ale z osobami starszymi jest już problem. Staramy się na różne sposoby docierać do osób starszych – w Dziennym Domu Senior + jest na przykład co jakiś czas aktualizowana biblioteczka (przywozimy do nich książki) ale uważam, że to za mało. Poza tym fajnie by było, aby w Jawiszowicach również odbywały się spotkania autorskie z prawdziwego zdarzenia i żebyśmy mogli w normalny godny sposób gościć różnych pisarzy. Do tego potrzebne jest miejsce. Rozumiem stanowisko OSP – przedstawiam swoje, mam nadzieję, że uda się dojść do jakiegoś porozumienia i wygospodarować miejsce na bibliotekę.
  Ewa Kubica

  17
  5
 19. Budowali straznice nasi dziadkowie i ojcowie w czynie spolecznym. gmina do tego nie dolozyla dawalo spoleczenstwo na cegielki. A radny Pastuszka niech na plebani zrobi biblioteke.Bo strazacy musza sie gdzies szkolic dla naszego bezpieczenstwa

  19
  5
 20. Jedyne pomieszczenie szkoleniowe OSP przeznaczyć na bibliotekę… Myślę, że to się nie skończy dobrze dla mieszkańców. Ktoś tutaj próbuje iść na łatwiznę, zapominając kto budował budynek OSP.

  9
  7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.