Problem spożywania alkoholu i zakłócania ciszy nocnej na placu targowym w Brzeszczach jest znany chyba wszystkim mieszkańcom Brzeszcz. Jest znany również funkcjonariuszom Policji, którzy praktycznie każdego dnia podejmują interwencje związane z przywracaniem ładu i porządku pod wiatami na Placu Targowym. Pomimo tego, że problem jest wszystkim znany- niestety od wielu lat pozostaje nierozwiązany. Nadzieje na poprawę bezpieczeństwa, wśród mieszkańców osiedla „Stare Bloki” rozbudził nowo wybrany radny Pan Dawid Szczepański.

Radny w dniu 27 listopada 2018r. napisał do Burmistrza Brzeszcz interpelacje w której zawarł prośbę o niezwłoczne rozebranie wiat na Placu Targowym.

W piśmie skierowanym przez radnego Szczepańskiego do Burmistrza Brzeszcz czytamy:

„Mieszkańcy osiedla Starych Bloków w Brzeszczach zwracają szczególną uwagę na problem spożywania alkoholu przez osoby z tzw. „marginesu społecznego” pod wiatami straganowymi na Placu Targowym w Brzeszczach. Problem ten występuje cały rok, jednakże szczególnie nasila się w okresie od kwietnia do października, kiedy to alkoholowe libacje odbywają się tam przez całą noc, co jest niezwykle uciążliwe dla mieszkańców okolicznych bloków. Podczas tegorocznego zebrania Samorządu Osiedlowego nr 1 w Brzeszczach problem ten był poruszany w obecności ówczesnej Burmistrz Brzeszcz oraz dzielnicowych Komisariatu Policji w Brzeszczach, jednakże Burmistrz Brzeszcz odpowiadała, że wiaty straganowe będą usuwane dopiero w momencie ich postępującej degradacji, co patrząc na ich aktualny stan, z całą pewnością nie nastąpi w ciągu kilku najbliższych lat.

Uważam, że aktualny stan prawny nie zabrania jednak na likwidację przedmiotowych wiat, co w ocenie mieszkańców jest niezwykle pożądane i z całą pewnością przewyższa interes finansowy gminy- likwidacja przełoży się na poprawę bezpieczeństwa w godzinach wieczorno-nocnych w okolicach Placu Targowego i zniweluje uciążliwości dla mieszkańców, wynikające z notorycznego spożywania alkoholu pod wiatami.

Mając na uwadze powyższe, w imieniu mieszkańców zwracam się z uprzejmą prośbą o zainteresowanie tematem i w konsekwencji o jak najszybszą likwidację przedmiotowych wiat straganowych” – napisał radny Dawid Szczepański.

Czy Burmistrz i nowa Rada Miejska w Brzeszczach podejmą się rozwiązania problemu libacji alkoholowych na Placu Targowym? Czy wiaty znikną z targowicy? Czy samo usunięcie wiat, rozwiąże problem, który od wielu lat doskwiera mieszkańcom?

Interpelacja w chwili obecnej czeka na odpowiedź Burmistrza Brzeszcz. Do sprawy wrócimy wkrótce.

39 KOMENTARZE

 1. amatorzy trunków wzbudzają raczej współczucie i politowanie, problemem który doprowadza do wkurnu to brak miejsc parkingowych na starych blokach i to jest pole do popisu dla radnych

 2. Jesli wybraliscie panstwo radnych to chyba sa od tego by robli w intencji naszej gminy cos pozytecznego zamisat pomoc ,rozwiazywac problemy kazdy z Was tylko potrafi krytykowac. Zbierzcie sie wspolnie z Radnymi i rozwiazcie problemy Gminy A nie wieszajcie dziadów na radnym.Po to zostal radnym by w koncu cos sie zmienilo .a jesli podjal kroki zwiazane z placem targowym ,to juz jest chyba jakis pierwszy jego krok.Kazdy umie tylko osadzac innych i widzi tylko i wylacznie czubek swojego nosa.

 3. bardzo dobrze, jeszcze wziąć się za tych młodych ćpunów z Brzeszcz i Jawiszowic i wywieść ich gdzieś, byłoby wtedy czysto i spokojnie

 4. Panie radny, a czy tylko tam piją? Likwidując wiaty przeniesie ich Pan gdzie indziej. Czy takie działanie problem likwiduje? No chyba nie. Wierze w dobre intencje, ale ich realizacja musi iść w innym kierunku.

  Pozdrawiam

 5. Patologii nie da się ukryć, zlikwidować, pozbyć. Na całym świecie, we wszystkich społecznościach pewien odsetek marginesu zachowań społecznych istniał i istnieć będzie. Można walczyć i minimalizować to zjawisko ale potrzeba pracy, wysiłku, zaangażowania i koordynacji wielu instytucji a w szczególności wolontariuszy, społeczników o wielkich sercach a nie interesownych karierowiczów.

 6. Ten radny ma rację……Zaczyna od swojego środowiska…..skoro tam mieszka i to widzi……faktycznie z tagiem w Brzeszczach tak jest…….wiaty służą tylko wiecie komu…..nazwisk nie wymienię…….RODo…..A pieprzenie że tam ktoś handluje w dzień dyszla ….zlitujcie się…..nawet Ci co tam sprzedają nie wiem czy się opłacają……Ci co na samym placu tak Ale reszta po bokach……Sama byłam świadkiem jak chyba dzielnicowy gonił tych co podnikach stali i na ulicy tej przed domem górnika.

 7. No cóż, radny ma racje. Po co jest radny – po to by przenosić problemy wskazywane przez mieszkańców okręgu pod obrady rady. Jeśli problem był poruszany na zebraniach, a był to dobrze zrobił, że go zgłosił.
  Może jesteście przyzwyczajeni do radnych, którzy sami piją pod blokiem ale temu panu z paderewskiego już dziękujemy.

 8. Dlaczego tylko jeden radny zauważył patologię, gdzie pozostali mają Oczy – w DUPIE ? Wiekszość rajców mieszka w Elitarnych dzielnicach Jawiszowic i Brzeszcz. Rozumiem że patologie z terenów zdegradowanych jak Osiedle Paderewskiego Macie Gdzieś.

 9. lepiej podjąc szersze działania przeciw wykluczeniu społecznemu pomoc psychologa, współpraca z fundacją Praesterno np utworzenie filii…. może jeszcze sie da uratować chociaz te młode osoby które tam bytują, wiem że część z nich ma wolę zmiany, potrzebują wyciągnietej ręki ….. likwidacja wiat nic nie da… jak nie tu to pójdą gdzie indziej

 10. To jeszcze trzeba zlikwidować krzyż na Paderewskiego bo tam też piją…zamurować wejście do SKOK-u bo tam też piją.. zlikwidować ławki przed blokiem 2 na Paderewskiego bo też piją …zburzyć rampę za sklepem PSS bo też tam piją ..nakazać Panu Cetnarskiemu aby zburzył swoją rampę za sklepem bo też tam piją … zaorać plac zabaw na Słowackiego bo też tam piją… zburzyć białe domki na Słowackiego bo też tam piją.. Panie radny Pana pomysł jest walką z wiatrakami.. Tylko konsekwencja służb i egzekwowanie prawa i porządku może coś zdziałać. Bo idąc Pana tokiem myślenia trzeba by było zlikwidować większość obiektów w naszej gminie i dużo więcej niż wymieniłem wcześniej. Jeden patrol policji to za mało.

 11. Moim zdaniem niech gmina z finansuje “wiaty” takie jak powstały w oświęcimiu na targu zamiast ich likwidować, bo niestety te które mamy źle się prezentują a sprzedawcy korzystający z targu korzystają z prowizorycznych stanowisk które opłacają. Jeżeli jest problem z “pijaczkami” to problemem jest wybudowanie małego, ocieplonego budyneczku, budki dla całodobowego strażnika? Przecież wiele osób potrzebuje u nas pracy to dlaczego im jej nie dać, chętni na pewno się znajdą. Dużo starszyzny szuka dodatkowej pracy. I po problemie… Wystarczy pomyśleć i zainwestować na lata niż każdy pojawiający się problem usuwać bez rozwiązania ciągnąc za sobą kolejne nieudogodnienia.

 12. Przyjdźcie sobie na Paderewskiego popatrzeć jak pod nocnym stoją. Za śmietnikami to normalnie melinke sobie zrobili. I na nic jakieś mandaty. Przecież oni to w du. Pie maja. I tak nie zapłacą.

 13. Nie obrzucajcie Radnego od razu błotem przecięż to propozycja, fajnie ze temat jest podjęty,może nie do końca dobre rozwiązanie ale fakt jest taki ze meneli trzeba się pozbyć bo od lat są bezkarni i utrudniają ludzia zycie.

 14. Jak tu czytam komentarze “znafcuw” prawa to mnie normalnie słabi……Od lat było postulowane żeby wiaty zlikwidować ale gmina ma to w dupie. Argument drugi o handlujących tam i płacących opłaty gminie…..lipa. Od kiedy nie ma straży miejskiej dużo handluje bez opłat i gdzie popadnie…..

 15. Przez zlikwidowanie wiat, zostaną ukarani handlujący w dzień, pod tymi wiatami, a nie pijący w nocy pod nimi!!! Tylko Ci co handlują, to płacą opłatę targową, a ci co piją nigdzie nie pracują i nic im nie można zabrać i jakakolwiek egzekucja np. z tyt. mandatu będzie nieskuteczna!

 16. Ja pier*ole… Czy od tego jest radny? Nie czasem policja? Synek jestes tam dopiero miesiac i zaczynasz z grubej rury. Zlikwidujesz wiaty i myślisz ze przedstawiciele lokalnego żulostwa przestaną pić? Zlikwiduj wiaty przystankowe od razu. Niech zule tam nie siedzą a ludzie mokną na deszczu. W Twoim przypadku milczenie, to najcenniejszy skarb jaki mogłeś sobie wymarzyć, bierz go garściami to dotrwasz do konca kadencji cały.

 17. Śmieszne a nie lepiej oznaczyć cały teren jako pac targowy z konkretnym regulaminem? I regulaminie zaznaczyć,że na terenie jest zakaz spożywania alkoholu? Wtedy policja przyjeżdża przez parę dni, na tej podstawie zwija lub wali wysokie mandaty i po czasie będzie spokój

  • Zgadza się z tym regulaminem. Generalnie rejon od dworca PKP przez park do tzw. placu targowego jest jak na dzisiejsze czasy zapuszczonym centrum i jest to przykre. Plac targowy w gminie jest potrzebny pytanie czy tam gdzie jest a jeśli tam to wymaga lepszego zagospodarowania. Poprzednia władza liczyła na pomoc finansową chociażby do przebudowy parku ale…nie udało się. PKP to temat przyszłość a osiedle Paderewskiego – temat chyba umarł. Mamy za to drogi dojazdowe zakwalifikowane jako publiczne i remontowane za miliony złotych. Drogi również są ważne ale może dla odmiany zrobić park z środków własnych a nie czekać na Św. Mikołaja zwłaszcza jeśli z środków własnych idą miliony na drogi. Nie ma co ukrywać że jest problem z rozwojem społeczno kulturalnym. Termomodernizacja i drogi to za mało żeby ludzi zintegrować. Wszystko przed nową władzą. Czas pokaże.

 18. Likwidacja wiat nic nam tu nie da. pod zadnym wzgledem.Beda pic wszedzie ,wiec glupi pomysl pana radnego.Tu trzeba zaostrzyc kary,picia w miejscach niedozwolonych.Czy tak naprawde owi panowie i panie sa bezkarni ? kazdy obywatel zlapany w miejscu publicznym za spozywanie alkoholu zapewne dostal by grzywne!od czego mamy policje?

 19. Mam propozycje dld nowo wybranego radnego żeby złoył interpelacje w której będzie postulował likwidacje wszytskich punktów sprzedaży alkoholu w gminie. Tak się załatwia problem a nie likwidujac miejsca pracy targownikom

 20. Szczepański jest w opozycji? Z podjętych działa ostatnim miesiącem, ewidentnie działa na szkodę burmistrza. Swojego kolegi. Chyba jest zły, że nie został wiceburmistrzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.