Wspierają uchodźców od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, jako jedni z pierwszych postawili punkt medyczny w którym pomagali uchodźcom bezpośrednio na granicy. Ich pracę dostrzegły i opisały światowe media- brytyjski Intependent zamieścił relację Bridge To Unity- angielskiej organizacji pomocowej, która nawiązała współpracę z małopolskimi ratownikami. Agencja prasowa Reuters relacjonowała przebieg wydarzeń wprost z punktu medycznego, prowadzonego przez Zintegrowaną Służbę Ratowniczą, a stacja BBC opisywała pracę polskich medyków- wolontariuszy.

Zintegrowana Służba Ratownicza, to organizacja pozarządowa, która nieodpłatnie świadczy usługi z zakresu ratownictwa medycznego w Polsce i poza granicami kraju. W skład grupy wchodzą ratownicy, pielęgniarki ratownicy medyczni, lekarze oraz inny personel medyczny. W grupie nie brakuje prawników, strażaków, żołnierzy czy policjantów, którzy w czasie wolnym od służby wspierają działania ZSR.

„Jednym z punktów naszego statutu, mówi o niesieniu pomocy ofiarą katastrof, wojen i konfliktów zbrojnych i my właśnie teraz spełniamy swój obowiązek. Chcemy nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Cieszymy się, że coraz więcej osób, chce dołączyć do grona naszych wolontariuszy- to bardzo budujące. W obliczu tak wielkiej tragedii, jaka spotkała naród ukraiński, każda pomoc i każde „ręce do pracy” są na wagę złota. Chcesz dołączyć do naszego zespołu? Wypełnij formularz na stronie www.zsr112.pl/wolontariat

Od miesiąca nieprzerwanie, realizujemy działania w rejonie przygranicznym, a od dwóch tygodni obsługujemy Punkt Przyjęć w Krakowie- jest to jeden z większych punktów przyjęć uchodźców. Pracujemy w systemie zmianowym, ale udało nam się stworzyć taki system pracy, który pozwala dodatkowo realizować zadania z zakresu ewakuacji medycznej pacjentów, bezpośrednio ze strefy wojny” – mówi Dawid Burzacki, założyciel i koordynator Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

Brytyjskie media rozpisują się o ratownikach z Jawiszowic- robią naprawdę wielkie rzeczy

„W ostatnim czasie, dzięki temu co robimy, udało nam się nawiązać kontakt z kilkoma organizacjami pomocowymi z Anglii. Zgłosiły się do nas również osoby prywatne, które doceniają naszą pracę i wspierają nasze działania. Dla nas to bardzo ważne, ponieważ wszyscy pracujemy non profit- poświęcamy swój wolny czas, niekiedy kosztem własnych rodzin, ale wiemy, że dzięki naszej pomocy dajemy ludziom szansę na ratunek- szanse na przeżycie.

Dzięki współpracy z angielską organizacją Bridge to Unity, udało nam się pozyskać Ambulans, który wraz z wyposażeniem wart jest blisko 200 000 zł. Przedstawiciele Zintegrowanej Służby Ratowniczej w dniu dzisiejszym odebrali kluczyki, od karetki, którą zakupiła angielska organizacja”- dodaje Łukasz Patrzyk ze Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

 

„W najbliższym czasie, planujemy zmodyfikować nasze działania. Wiemy, że machina pomocowa w Polsce ruszyła „pełną parą” – w ogromniej mierze dzięki wolontariuszom i organizacją pozarządowym. Niestety po stronie ukraińskiej sytuacja z dnia na dzień staje się coraz gorsza. Szpitale są niewydolne, a wiele osób umiera w drodze na granice. Będziemy chcieli uruchomić po stronie ukraińskiej szpital polowy, który pozwoli na wstępne zaopatrzenie pacjentów i w razie konieczności na bezpieczną ewakuację medyczną do Polski lub innych krajów UE. Udało nam się pozyskać środki na zakup odpowiedniego namiotu pneumatycznego, który zostanie zaaranżowany na Punkt Medyczny. Prowadzimy rozmowy z międzynarodowymi organizacjami niosącymi pomoc w rejonach konfliktów zbrojnych” -mówi Dawid Burzacki, koordynator Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

Obecnie ratownicy poszukują osób i firm, które pomogą im zakupić odpowiednią przyczepkę do przewozu sprzętu medycznego i wyposażenia takiego jak agregaty prądotwórcze, oświetlenie, łóżka polowe. Kontakt do Zintegrowanej Służby Ratowniczej można znaleźć przez stronę: www.facebook.com/zsr112

Działania Zintegrowanej Służby Ratowniczej można wesprzeć finansowo, poprzez stronę: www.zrzutka.pl/ukraina-wsparcie

lub poprzez wpłaty na konto Fundacji:

BANK:

Nest Bank SA

02-675 Warszawa Wołoska 24

KONTO PLN:

Fundacja Służby Ratunkowe RP 32-626 Jawiszowice, ul. Mickiewicza 36

Nr konta IBAN: PL65 2530 0008 2048 1041 7389 0001

Kod SWIFT: NESBPLPW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.