Potrafisz skupić lokalną społeczność wokół idei ochrony środowiska? Prowadzisz projekty chroniące lokalne ekosystemy? Twoja gmina postawiła na ekologiczny transport publiczny? Pochwal się i zgłoś taką inicjatywę w naszym plebiscycie!
Wydarzenie służy nagłośnieniu działań proekologicznych i tych spośród mieszkańców, instytucji i przedsiębiorstw, którzy te działania podejmują. Upowszechniamy, promujemy i nagradzamy proekologiczne postawy i praktyki z naszego regionu.
Plebiscyt obejmuje projekty, które powstały i dzieją się w Małopolsce, a zgłoszenia przyjmujemy w kategoriach: Liderzy Ekologii wśród Małopolskich Firm ( Firma Eko-Hero), Gmina Eko-Hero oraz Eko Inicjatywa. Druga kategoria, czyli Eko-Gmina, zostanie podzielona na trzy podkategorie ze względu na wielkość gmin: do 15 000 mieszkańców, 15 000 – 30 000 mieszkańców oraz powyżej 30 000 mieszkańców.
W poprzednich edycjach nagrodzono m.in. gminę Gołcza, za imponującą skuteczność w pozyskiwaniu funduszy na modernizacyjne projekty infrastrukturalne i osiągnięcia w realizacji m.in. projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski” czy Lubień, w którym zmodernizowano m.in. system instalacji ciepłej wody użytkowej w oparciu o kolektory słoneczne. Uznanie zyskał też projekt „Gmina Gnojnik domem dla płazów” czyli inicjatywa mająca na celu ochronę gatunkową żaby trawnej, ropuchy szarej i ropuchy zielonej, które przechodząc przez jezdnię giną pod kołami przejeżdżających samochodów.
Doceniono również inicjatywy samych mieszkańców, mi.in. projekt Ekospołeczni z gminy Zielonki pt. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o byciu eko, ale baliście się zapytać”, w ramach których zorganizowano warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, zorganizowanie ploggingu (połączenie joggingu i zbierania śmieci) i na wycieczki rowerowe. W ten sposób powstała mapa tras rowerowych dla wszystkich mieszkańców.
Zainteresowanie konkursem rośnie z roku na rok. Inicjatywą wykazują się zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy. Także małopolskie gminy pokazały, że pracują nad proekologicznymi rozwiązaniami na swoim terenie.
Zgłoszenia należy wysyłać do 30 października 2023 roku poprzez formularze na Tutaj.
(źr.fot.,malopolska.pl)
Ja np już siedzę przy świeczkach ,telefon ładuje w Robocie kąpiemy się w jednej wodzie a myjemy w jednej misce stolec spłukujemy moczem a jak za mało to deszczówką czy można być bardziej eko?
Znam gościa co jak widzi na poboczu rozwaloną sarnę,dzika,zająca itp to zabiera na obiad z kopalni wynosi po 2 2litrowe butelki z wodą gazowana ew herbatą jak widzi jakąś kanapkę na łaźni co ktoś zapomniał to bierze do domu .
Ok, ale ma wczasy All Inclusive jeździ 3 razy w roku…