Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć od grupy energetycznej Tauron wszystkie akcje spółki Tauron Wydobycie, skupiającej trzy należące do Grupy kopalnie węgla kamiennego. W środę Tauron podpisał w tej sprawie list intencyjny z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Tauron Wydobycie rozpoczyna formalne przygotowania do wydzielenia aktywów wydobywczych, Do spółki należą trzy kopalnie: Janina, Sobieski i Brzeszcze, Kopalnia Brzeszcze ma działać do 2040 r., a kopalnie Janina i Sobieski do 2049 r. Skarb Państwa ma przejąć akcję i udziały w trzech górniczych firmach, także w Polskiej Grupie Górniczej i spółce Węglokoks Kraj

Przejęcie przez Skarb Państwa akcji i udziałów w trzech górniczych firmach – Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj – to element porządkowania struktury właścicielskiej górnictwa węgla kamiennego w związku programem zakładającym pomoc publiczną dla sektora węglowego w okresie jego stopniowego wygaszania do 2049 r. Jest on przedmiotem rozmów z Brukselą.

Obecnie Tauron Wydobycie skupiający trzy kopalnie (Janina, Sobieski i Brzeszcze) należy do grupy energetycznej Tauron, a Węglokoks Kraj (spółka zarządzająca kopalnią Bobrek w Bytomiu) do katowickiego Węglokoksu – spółki Skarbu Państwa.

Akcjonariuszami Polskiej Grupy Górniczej – największego producenta węgla kamiennego w UE – są krajowe grupy energetyczne, Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia. Plan MAP zakłada przejęcie wszystkich akcji i udziałów w tych spółkach przez Skarb Państwa.

Jak podała w środowym komunikacie Grupa Tauron, list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji spółki Tauron Wydobycie oznacza dla Grupy rozpoczęcie formalnych przygotowań do wydzielenia aktywów wydobywczych, z perspektywą do końca tego roku.

W liście podpisanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i Tauron strony zgodnie oświadczyły, że podejmą wszelkie działania niezbędne do przygotowania i dokonania transakcji oraz będą w dobrej wierze prowadzić rozmowy, negocjacje i podejmować działania związane z tą transakcją

Jego zadaniem są prace przygotowawczo-analityczne zmierzające do przeprowadzenia transakcji zbycia aktywów wydobywczych na rzecz Skarbu Państwa.

Kopalnie Tauron Wydobycie mają być objęte dopłatami

Na termin przeprowadzenia transakcji wpływ będzie miał prowadzony aktualnie przez polski rząd proces notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej dla programu transformacji górnictwa węglowego” – poinformował, cytowany w komunikacie, p.o. prezesa Taurona Artur Michałowski.

Przypomniał, że wszystkie działania dotyczące pozycji kopalń spółki Tauron Wydobycie są projektowane w myśl podpisanej w maju 2021 r. z górniczymi związkami umowy społecznej określającej tempo i zasady transformacji górnictwa do 2049 r.

Zgodnie z tym dokumentem również kopalnie spółki Tauron Wydobycie mają być objęte m.in. dopłatami do redukcji zdolności produkcyjnych, do czasu ich stopniowego wygaszenia.

W załączniku do umowy społecznej określono, że kopalnia Brzeszcze ma działać do 2040 r., a kopalnie Janina i Sobieski do 2049 r. Przedstawiciele Taurona deklarowali wcześniej możliwość połączenia obu tych kopalń w jeden organizm.

Jak przypomnieli w środowym komunikacie, aktywa górnicze należą do Grupy od ponad 20 lat. “Z uwagi na ponad 20-letni okres działania aktywów górniczych w ramach Grupy, przeprowadzenie efektywnej dezintegracji struktur i powiązań biznesowych wymaga określenia nowego modelu biznesowego spółki wydobywczej oraz przyjęcia okresu przejściowego, w którym nastąpi oddzielenie” – zaznaczono.

Ponad 70 proc. węgla produkowanego w kopalniach spółki Tauron Wydobycie trafia do elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron. Obecnie firma ma największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, Tauron (podobnie jak inne krajowe grupy energetyczne) przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

15 KOMENTARZE

 1. Jeszcze kiedyś jak już nas nie będzie przyjdzie czas że będą od nowa otwierać kopalnie jak świat wywruci się do góry a pomału do tego idzie

  3
  3
   • Myślenie “obrońców kopalni” przypominana mi myślenie Talibów z Afganistanu, o też myślą o takim ” Kalifacie Górniczym”. Droga S1 beee, ale d..ę wozić innymi nowymi drogami to pasuje. Kopalnia demoluje Stare Brzeszcze. Zamknąć kopalnie, a górników dać na inne , podobno brakuje ludzi. STARY GÓRNIK

    10
    6
 2. EuroLiberalizm, to jeszcze zabawniejszy system niż komunizm, w momencie kiedy ceny węgla na świecie biją rekordy to spòłka giełdowa pozbywa się kopalń.

  22
  4
 3. EuroLiberalizm, to jeszcze zabawniejszy system niż komunizm, w momencie kiedy ceny węgla na świecie biją rekordy to spòłka giełdowa pozbywa się kopalń.

  14
  3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.