Wybory parlamentarne za nami… Brzeszczanie, podobnie jak reszta naszego kraju, tłumnie ruszyli do urn oddając głosy na swoich kandydatów.

W całym powiecie oświęcimskim, spośród wszystkich uprawnionych, swój obywatelski obowiązek wypełniło 76,48%. W naszej Gminie było jeszcze lepiej, bowiem w lokalach wyborczych podpisy złożyło 77,61% wyborców. A były i takie komisje, gdzie frekwencja zbliżyła się do 83%… Brawo Wy!

Oto lista kandydatów, którzy z naszego okręgu zdobyli mandat poselski:

 • PiS: Rafał Bochenek, Łukasz Kmita, Filip Kaczyński, Władysław Kurowski, Mariusz Krystian,
 • KO: Dorota Niedziela, Marek Sowa,
 • Trzecia Droga: Paweł Śliz.

Z okręgu nr 30, czyli oświęcimskiego, do Senatu trafi reprezentant Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Pająk.

W całej Polsce najlepszy wynik w głosowaniu na posłów osiągnęło PiS – 35,38 proc., uzyskując 194 mandaty. Dalej znalazła się: Koalicja Obywatelska (30,70 proc., 157 mandatów), Trzecia Droga (14,40 proc., 65 mandatów) oraz Nowa Lewica (8,61 proc., 26 mandatów). W Sejmie – z 18 posłami –  znajdzie się także Konfederacja, na którą zagłosowało 7,16 proc. wyborców.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły dwa ogólnopolskie komitety: Bezpartyjni Samorządowcy (1,86 proc.) i Polska Jest Jedna (1,63 proc.).

W wyborach do Senatu PiS uzyskało 34,81 proc., KO – 28,91 proc., Trzecia Droga – 11,50 proc., Konfederacja – 6,75 proc., Nowa Lewica 5,29 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 4,91 proc., a Polska Jest Jedna – 0,26 proc. Tym samym pakt senacki uzyskał w tej Izbie większość, czyli 66 na 100 możliwych mandatów.

(źr. PKW, polsatnews.pl, brzeszcze.pl)

25 KOMENTARZE

 1. Jak PiS nie rozliczył PO to PO też ich nie rozliczy kurwa w tym kraju od 25 lat to samo gowno rządzi, już macie Holownia mówi wprost jak najszybsze odejście od węgla, od końca 2024 macie dzięki Morawieckiemu i jego fit for 55 które podpisał podatek od aut spalinowych i, trzecia droga miała ogarnąć dobrowolny ZUS ale zmienili zdanie 2 dni po wyborach dokręcanie śruby na maksa się zacznie jedyne co dostaniemy wszyscy po równo to tysiące ciapaków coraz bardziej absurdalne dyrektywy, chociażby zakaz używania papieru toaletowego ,tat tak dobrze czytacie. Jeśli kobiety myślą że coś dla nich nowy rząd zrobi to jedynie orkę w Marketach co Niedzielę tyle dostaniecie .

  17
  18
 2. Panie na kasach w marketach i ich rodziny, co głosowały przeciw PIS bardzo proszę o przypięcie sobie czerwonego serduszka w niedzielę pracujące które już Wam PO i Hołownia załatwia

  28
  31
 3. Odnośnie referendum: Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur….. Sami na siebie kręcicie bicz młodzi pseudo wykształceni z wielkich miast i małych też. Mózg zastąpił Wam Facebook z Netfiksem.

  26
  17

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj