Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

– zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych;
– nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;
– zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski;
– wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

(źr., fot. episkopat.pl, diecezja.bielsko.pl)

18 KOMENTARZE

 1. Pamiętam, jak ten pan Rakoczy odwiedzał naszą gminę i był hucznie witany w szkołach: na ten dzień odwołano część lekcji, bo uczniowie musieli wziąć udział w okolicznościowej akademii ku czci przewielebnego. Potem było obowiązkowe (sic!) spotkanie R. z całym gronem nauczycielskim, a tam pani dyrektor na kolana, cmok w pierścień, a i co gorliwsi z ciała pedagogicznego (większość) również tak robili. Wydarzenie to potem odnotowano w annałach lokalnej alma mater na przyszłą rzeczy pamiątkę…
  Piszę ku refleksji przyszłych gorliwych naśladowców spotkań z przewielebnymi…

   • Bzdura, prikaz dyrekcji. Zamiast prowadzić lekcje, obowiązkowa “uroczystość” z R. Jak nie wiesz, to nie pisz. Ja wiem, bo uczestniczyć był obowiązek. Nie każdy w tym kraju leci na skrzydlach na spotkanie z purpuratami!

    3
    2
    • Komunikuj się po polsku. Co to jest prikaz? Zamiłowanie do kultury rosyjskiej? To prawda. Nie każdy leci, ale jak napisała Milady, w tym wypadku większość ciała pedagogicznego.

     2
     1
 2. Czemu ta informacja (nielokalna z resztą) wisi już 5. dzień na głównej? Wcześniej jakoś codziennie dodawaliście nowe tematy, ale teraz odnoszę wrażenie, graniczące z pewnością, że moderator z premedytacją daje pożywkę dla lewackich, antyklerykarnych zjebów pokroju PiSS coś tam i rzekomego pogromcy pisu, aby ci mogli tu wylać swoje rzygowiny.

  2
  6
 3. Pier**lony kler i Katolskie świry pchające swoje dzieci w łapsa tych zboczeńców i pedofilów już od małego.
  Ciekawi mnie czy sam brał udział w Katolsko-Satanistycznych pedofilskich orgiach .

  11
  10
 4. A gdzie są teraz ci co tego skur…a zapraszali na wystawne i sowicie opłacane barbórki kopalniane? Patron naszej diecezji – już mi jest słabo.

  19
  5
  • Siedzą w biurach Zwiazków Zawodowych a w szczegolnosci jednego zwiazku którego szef na Jasnej gorze sie bawił z przedstawicielami obecnej władzy.

   11
   4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.