W minioną niedzielę mieszkańcy Skidzinia, Wilczkowic i Rajska uroczyście celebrowali Dożynki, czyli ludowe święto plonów, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

W czasie dożynek zwyczajowo organizowane są biesiady z poczęstunkiem i tańcami. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa tradycyjne świętowanie zostało ograniczone do uroczystej mszy dożynkowej.

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna Dożynek. Rozpoczynają się one wniesieniem dożynkowych wieńców, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają gospodarzowi Dożynek bochen chleba, który upieczono z mąki, pochodzącej z ostatnich zbiorów.

W tym roku kosze z płodami rolnymi oraz wieńce dożynkowe przygotowali i do kościoła wnieśli przedstawiciele kół gospodyń oraz zespołów śpiewaczych działających w Skidziniu, Wilczkowicach i Rajsku.

Wspólne dożynki sołectw z Gminy Brzeszcze i Oświęcim to wieloletnia tradycja, podkreślająca całoroczną dobrosąsiedzką współpracę.

W uroczystej Mszy Świętej udział wzięli m.in. Burmistrz Brzeszcz, Radosław Szot oraz Wójt Gminy Oświęcim, Mirosław Smolarek.

(żr., fot. brzeszcze.pl)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.