12 lipca górnicy z należącego do Spółki Tuaron Wydobycie, ZG Janina w Libiążu nie podjęli pracy, w efekcie czego większość załogi nie zjechała pod ziemię.

O godzinie 10:30 pracownicy, przedstawiciele związków zawodowych i zarządu Tauron Wydobycie podjęli rozmowy, mające na celu zażegnanie sporu, dotyczącego zarówno wysokości i sposobu wypłacania wynagrodzeń, jak i perspektyw sprzedaży ZG Janina.

Napięta sytuacja panuje jednak również w Zakładzie Górniczym Brzeszcze. Tutaj górnicy coraz częściej mówią o strajku, wyrażając równocześnie niezadowolenie z otrzymywanych wypłat.

„Dostałem 300 zł mniej, w stosunku do wypłaty majowej i nie chodzi tutaj o mniejszą ilość przepracowanych dni” – mówi Pan Patryk, górnik ZG Brzeszcze.

Takich głosów słychać więcej. Można je także dostrzec na forach internetowych, gdzie górnicy rozmawiają o sytuacji na kopalni.

„Na związki nie mamy co liczyć… Albo wyjdą za bramy kopalni i będą niezależni, albo my się z nich wypiszemy. O czyje dobro oni walczą?!” – pyta Pan Marcin.

„Moim zdaniem to jest zagrywka, żeby nam dać do zrozumienia, że musimy wszyscy ładnie się zapisać do sugu i j…c tam święta, żeby zarobić. Jedyna opcja, to zabrać się i jechać zrobić „terror” w siedzibie Taurona. Oczywiście zorganizować musimy to sami, bo chodzenie do związków i pytanie, czy może byśmy jakiś strajk zrobili mija się z celem”- dodaje kolejny górnik.

W rozmowie telefonicznej rzecznik Tauron Wydobycie, Pan Daniel Iwan przekonywał, że sytuacja w Zakładach Górniczych Tauron Wydobycie jest prawidłowa i w zasadzie nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Pytany o szczegóły sytuacji finansowej, a także o wypłaty górników, poprosił o przesłanie pytań na skrzynkę mailową, zobowiązując się do udzielenia szybkiej odpowiedzi.

Niestety pytania pozostają bez odpowiedzi, a Pan rzecznik milczy…

71 KOMENTARZE

 1. Panowie jest nas na tyle ze Tauron powinien się nas bać ale wszyscy jak jeden mąż musimy się im postawić , nie bać się nie udawać że jest dobrze . Cieszy mnie efekt domina ze do nas solidarnie z Janina dołączyły się Brzeszcze . Panowie robimy strajk jak nic nie dadzą wtedy zanotują prawdziwe straty .

  • Komu ty chcesz robić na złość brakiem wydobycia? Chyba sobie i swoim kolegom. Straszyć Tauron? Dzięki Tauronowi jeszcze egzystujecie, bo gdyby nie ten respirator, to już pare lat temu bylibyście zaorani… Ale to chyba nie na głowę przeciętnego górnika dołowego….

 2. Były górnik
  13 lipca 2019 at 16:16
  Panowie jest tylko jedno wyjście z sytuacji. Wypisać się masowo wszyscy jak jeden mąż że wszystkich tych pasożytniczych związków które macie na kopalni a następnie utworzyć wspólnie swój jeden niezależny od kopalni związek, zatrudnić dobrego prawnika, wybrać sztab ludzi z głową na karku i utrzymywać ich z comiesięcznych składek,wtedy możecie stawiać twarde warunki i negocjować.

  I po co ta udawanka!!! Chodzi o to żeby zrobić nowy związek. Zainteresowani już podzielili się stołkami, a głupie Górniki w ramach walki o nowe wynagrodzenia, założą nam związek. O to chodzi!!! Teraz zaczyna sie układać wszystko 😆
  Tylko jak sobie pomyślę o największych krzykaczach na załoga brzeszcze fb, którzy to mieliby być we władzach tych związków to dziękuję 😁

  6
  3
 3. I tu się właśnie mylisz skończyły się czasy ludzi po zawodowkach teraz ludzie znają wartość swojej pracy a chłopaki po studiach wola pracować z fizycznymi czasami niż pracować w cyrku w dozorze gdzie stare capy piastuja wysokie stanowiska i wyrzywaja się na sztygarach

  5
  6
 4. Tak sobie czytam komentarze związkowców piszących na tym forum. Nawet w takiej sytuacji jak jesteśmy okradani potrafią straszyć, zniechęcać do działań,obrażać górników, wyzywać ich od głąbów i prostych chłopów.Pozostawie to bez dalszego komentarza

  11
  4
 5. Najgorsze związki zawodowe z wszystkich kopalń w Polsce ma ZG Janina.
  Przecież ci ludzie to jedna wielka kompromitacja, a wy im za takie dziadostwo płacicie

  9
  2
 6. Nie zjechały wszystkie zmiany i tak do poniedziałku, ludzie mają dość,nie słuchajcie nikogo z Tauron my na Janinie nie zjeżdżamy dostaliśmy od 400_do 1500mniej

  8
  5
 7. Co ten artykuł ma znaczyć? Czy on opiera sie na faktach czy zmyślonych wypowiedziach zmyslonych górników? Zero faktów, tylko imiona, które są fikcją, a cały tekst służy tylko podgrzewaniu atmosfery panujacej wokół górnictwa i świetnie wpisuje sie w język tych, którzy górnictwo chcą zlikwidować. Tani shit!!! Należy wytężyć umysł, postarać sie.

  5
  13
 8. Górnik to w większości prosty chłop. łatwo go podburzyć, łatwo obiecać i zamydlic oczy. Sam od siebie ma ciężko poszukać, poczytać troszkę z historii o takich co najwięcej krzyczeli. I jak przyszli do wzięcia odpowiedzialności za strajk to takiego nie odważnego juz nie bylo. Dzisiaj jest to samo. Małe związki krzyczą, podburzają, mydlą oczy, a Wy idziecie w ciemno przed laptopy i wylewacie żale. Są działania TYLKO Solidarności, o których sie nie mówi i to są działania dajace naszej kopalni w końcu wytchnienie.
  żaden inny związek nie robi nic dla przyszłości tej kopalni!!! Żyją chwilą i nadsztygarskimu przelewami.
  Wypiszcie sie ze związków, zobaczycie co zrobi z Wami zarząd i prezesi. Powodzenia!!!!

  8
  14
  • ludzie widza wasz nepotyzm .Myślisz że te proste chamy nie wiedzą kto ze związkowców dostał etat albo kto zbierze profity z sug 3 ?

   15
   • A kto bierze profity z Sugu3? Ktoś ze związków? Bo jeżeli ktoś myśli, że Solidarność ma coś wspólnego ze SUGiem to żal mi tych “myslacych”. To też świadczy o tym, że krzykacze są sterowani przez sierpuchow i katre, po to żeby zrobić strajk, strajk nie legalny, uwalić kopalnie i sprzedać ja Solowowi tak jak chcieli niektórzy kilka lat wczesniej. A Ci co nawołują żeby strajkować nie biorąc odpowiedzialności za strajk na siebie przykładają rękę do zmiany właściciela na takiego jak chce związek liczący 300 osoby bo ma w tym interes.

    5
    6
  • I tu się właśnie mylisz skończyły się czasy ludzi po zawodowkach teraz ludzie znają wartość swojej pracy a chłopaki po studiach wola pracować z fizycznymi czasami niż pracować w cyrku w dozorze gdzie stare capy piastuja wysokie stanowiska i wyrzywaja się na sztygarach

   1
   1
 9. Wypisujemy się ze związków!! Nie zrobiliście nic!! Gdzie zrównanie stawek w TW? Gdzie podwyżki płac? Jak będziecie za bramą to może zrozumiecie że własne interesy nigdy nie powinny być ważniejsze od interesów ludzi którzy płacą wam składki. Litości nie będzie.

  19
  3
 10. Panowie jest tylko jedno wyjście z sytuacji. Wypisać się masowo wszyscy jak jeden mąż że wszystkich tych pasożytniczych związków które macie na kopalni a następnie utworzyć wspólnie swój jeden niezależny od kopalni związek, zatrudnić dobrego prawnika, wybrać sztab ludzi z głową na karku i utrzymywać ich z comiesięcznych składek,wtedy możecie stawiać twarde warunki i negocjować.

  19
  2
  • Przepracowałem troche lat na tej kopalni. Czytam i niewierze.
   Napie..acie na związki a pozniej nawołujecie do stworzenia nowego związku. I kto tam zasiądzie? Krzykacze bez wiedzy, znajomości przepisów, i poparcia….? Pewnie stołki w nowym biurze już obsadzone 🙂 . Decyzję co do kopalni zawsze zapadają dużo wyżej niż gabinet dyrektora …… Chłopcy z nowego związku wsiądą w auto , pojadą gdzie trza i dogadają wszystko 🙂 . Ktoś ładnie pracuje żeby Was wszystkich skłócić. Tak sie działo juz wielokrotnie tylko że tamtych kopalń już nie ma . Powodzenia.

 11. Był kiedyś w PO taki polityk co powiedział prawdę że Polska to kraj istniejący teoretycznie. Polska już jest dawno sprzedana, nie mamy własnego przemysłu, wszystko zostało rozgrabione, sprzedane abyśmy nie byli dla innych konkurencyjni.Nasze złoża węgla i kopalnie również poszły pod młotek, teraz wywołuje się sztuczny kryzys aby powoli zasoby naturalne przejmowali panowie z zachodu

  12
  2
 12. Jak pozwalscie okradac siebie i emerytów wcześniej z węgla czyli w przyszłości siebie bo związki powiedziały że będzie więcej kasy dla was pracujących to wiedza ze można wami manipulować. Jako były górnik KWK Janina a wcześniej KWK Ziemowit to jeśli chcecie posłuchajcie i zróbcie to co w latach 80- 90 tych wyrzucić związki zabić im fosztami drzwi macie takie prawo Wy na tych leni robicie i wybrać swoich przedstawicieli gdzie macie pana Kozika co wystarczy trzymać parasol kaczorowi i już jest się w sejmie a pamiętacie byłych przywódców i obecnego dude solidarność więc chłopy macie swój rozum i wszystko w swoich rękach więcej Papu i nie wyjeżdżać z dołu aż do skutku nikt was z tamtą nie wyciągnie jak nawet ZOMO kiedyś nie wyciągnęlo z dołu górników z ziemowita

  8
  3
 13. Niestety “Dobra Zmina” tu nie zadziała, ale ważne, że konta swoich pełne. Tteraz stanowisko do wyborów na przeczekanie, a ludzie co tam ludzie ich obchodzą. TKM w pełnym wydaniu.

 14. Wstań i walcz, wstań i walcz, pokaż im wszystkim na co kurwa cię stać. Bądź nieugięty i zawsze gotowy, bo będą ci rzucać pod nogi kłody…

  3
  3
 15. Panowie jak już zdecydowaliście się na protest to nie możecie odpuścić, trzeba iść twardo za ciosem. Nie może być tak że banda jaśniepanów wymienia się stołkami biorąc milionowe odprawy a wam co miesiąc płaci się ochłap, albo obniża płacę. To jest jedna złodziejska mafia żerująca na waszym zdrowiu, życiu i ciężko zarobionych pieniądzach, czas z tym wszystkim wreszcie skończyć,nie dajcie się, razem macie niesamowitą moc aby wszystko zmienić!

  10
  4
 16. W przeciwieństwie do innych związków Solidarność reaguje błyskawicznie i siada do rozmów z zarządem już w poniedziałek. Co robi w tym czasie Kadra? Organizuje piknik rodzinny, co robi Sierpień 80? Jak zwykle oprócz palenia fajek przed swoim biurem – nic, co robią pięści? Ktoś tam w ogóle należy?.

  11
  15
  • Wszystkich was wypier… na zbity pysk. Potraficie tylko szczuć jedni na drugich aby tylko pozyskać członków dla zapewnienia waszych ciepłych posadek, dobro ludzi schodzi na drugi lub trzeci plan, a tak naprawdę nie robicie nic aby było lepiej

   17
  • Pan związkowiec z pod znaku “S” raczył się wypowiedzieć.
   Czy zapomniał kto rządzi w Tauronie ?
   Kto ma wpływ na obsadę stanowisk ?
   Działacze związkowi “S” tak są zajęci ustawianiem swoich na stanowiskach, że zapominają o tych których reprezentują.
   Chyba czas ich ochrony za “uratowanie” kopalni minął.
   Albo wezmą się za robotę związkową albo na taczki i za bramę.

   Nie może być tak, że działacz związkowy ma rozdwojenie czy jest po stronie załogi czy po stronie rządzących.
   Takich dylematów nie może mieć.

   15
   4
  • Jak PiS przegra i nie będzie Pani broszki to was nikt nie uratuje Brzeszcze pociągnąływ dół janina i sobieski każdy to wie kukułcze jajeczko pisu

   19
   7
 17. tylko protest może nas uratować. Jest przed wyborami, więc to najlepszy czas. Niestety nie ma przodowego który by nas poprowadził.

  7
  8
 18. Dokladnie! Pracowalem na brzeszczach 4 lata jedziecie na duzo lepszym sprzecie niz my jednak w warunkach realnego zagrozenia metanu za gorsze place niz my i to nie wynika z plotek tylko z moich paskow ktore porownuje brzeszcze – janina! I to my wyszlismy z protestem pierwsi? Gdzie sa przodowi z Brzeszcz? Na Janinie wszyscy przodowi solidarnie powiedzieli ze nie ma pracy w piatek i caly weekend!!!! Czekamy na was, w poniedzialek zjezdzamy na dol na podzialy zalogi czekamy do 12 co powie prezes. Rozmowy nie opieraly sie jedynie na temacie “dawac kase i h*j”. Byly poruszone tematy podwyzek i to glowny temat ale rowniez stan sprzetu i bezpieczenstwa. Dalo sie ruszyc? Zwiazki zostaly calkowicie pominiete i rowniez wam radze calkowicie pominac w protescie zwiazki

  13
  5
 19. Jakiekolwiek działania zwiazane ze strajkiem to gwóźdź do trumny Twd.
  Szanowni górnicy tylko wyniki nas obronią..
  W 2015 roku walczylismy o obrone miejsc pracy na naszej kopalni i udało się teraz nie ma juz Beaty i obawiam sie ze przyłączenie sie do strajku to początek końca….. nie łudzcie cie sie ze gdzies nas wezmą ….

  15
  13
 20. Bylo 19 dni roboczych, czego Wy sie spodziewacie? Wyplata taka jak zwykle za 19 dni w pracy. Dlaczego nie pracowac w swieta w sugu? Mi wyszło 240zl w sugu netto za święto. Lepiej niz pod TW. Co robi Kadra w sprawie kopalni? Sierpien nic nie robi bo Pan samozwańczy przewodniczący malo kiedy tu jest poza tym jest nie reprezentatywny. Co zrobila dla was pięść? Nic. Sierpuchy jadą po Klyszu bo jako jedyny cos robi a nie czeka na samorozwiązanie. Zlikwidowac wszystkie zwiazki, ktore mają poniżej 400 członków płacących składki. Zostanie tylko Solidarność.

  12
  20
 21. Zadaj sobie pytanie gdyby nie zwiazki na brzeszczach to jakie warunki pracy mialbys teraz? Wszyscy gdy tylko sie pali pod nogami umieja narzekać i przeklinac związki ale zwróć uwage jak wygladaja zaklady bez nich. Ja wiem ze zasiadaja w nich emeryci ktorym tam dobrze i zaloge to boli to moze zalozcie nowy z mlodymi pracownikami bedzie jeszcze wiecej ale moze jak dacie im swoj glos i obrosna w sile beda dobrze dzialac albo postawcie na jeden ktory sie najwiecej interesuje warunkami w jakich pracujecie i za jakie wynagrodzenie

  7
  9
 22. Chlopy z brzeszcz!!! Zacznijmy cos wkoncu dzialac, a nie lizac caly czas po wszystkich… Zacznijmy strajkowac!!! Dolaczmy do Janiny. Cos trzeba zrobic bo bedziemy zarabiac za chwile mniej jak w biedronce…

  12
  8
 23. Kiedy powstanie Sug 5,6 i 7, nie możemy się doczekać. Ja chciałbym pracować jeszcze po południu, bo wiem że związkowcom kasa się przyda – możecie założyć następny Sug w tym celu ?

  13
  6
 24. Czy wynagrodzenie płaci Ci Stasiu, Mirosław lub Andrzej?. Czy jeżeli wymagasz nie powinieneś wymagać również od Bogdana i Tomasza? Co robi Tomasz oprócz ingeriwania w cudze stanowiska? Co robi Bogdan oprócz wycieczek? Dlaczego roszczenia ma się tylko względem Solidarności?. Koledzy to nie Stanisław Kłysz Was zatrudnia żebyście do niego mieli pretensje.

  9
  14
  • Czy jest to prawda że Stasiu siedzi w radzie nadzorczej sug3? Czy prawdą jest że Tauron płaci 900zł za tego samego pracownika na święta w sug3 , a pracownik dostaje 300 na rękę? Wiele pytań sie nasuwa , ale nie wiem czy ktoś odpowie.

   8
   1
 25. Jak można w maju nie przerobić żadnego święta, a w czerwcu 4 zrobić. I za czerwiec dostać 300 złotych mniej niż w maju bez świat. Złodzieje

  21
  4
 26. Zwiazki juz od dawna dbaja o siebie a nie o gornikow.Maja ich gleboko gdzies.Duzo mowia malo robia a raczej nic.Rzad robi to samo z gornikami.

  21
  1
  • Lepiej być taka piz… jak Ty i się zwolnić? To, że Ciebie ruchaja na kasie i siedzisz jak dziecko w kącie, nie znaczy, że ciężko pracujący ludzie muszą pozwalać na takie traktowanie. Górnicy jeszcze coś potrafią zrobić w tym kraju, bo reszta tylko narzeka jak Ty i siedzi jak cioty, a najwięcej do powiedznia macie na tych co chcą cokolwiek zrobić.

   21
   13

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.