4 grudnia – w liturgiczne wspomnienie św. Barbary – uroczystej Mszy Świętej w intencji górników przewodniczył biskup Piotr Greger, w koncelebrze proboszcza parafii – ks. Eugeniusza Burzyka. Licznie przybyłych górników i ich rodziny witała przed kościołem orkiestra górnicza Zakładu Górniczego „Brzeszcze” – TAURON Wydobycie, wraz z dyrektorem ds. Pracy – Bartoszem Urodą.

W homilii biskup Piotr Greger przypomniał, że w ikonografii św. Barbara przedstawiana jest m.in. z kielichem i monstrancją. – To inspiracja do życia Eucharystią na co dzień. Świadectwo jej życia, przypieczętowane męczeńską śmiercią, stanowi wyraz gotowości i dyspozycyjności, abyśmy w każdej chwili życia, a zwłaszcza w momencie śmierci, zostali umocnieni Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa – mówił Biskup.

Podczas Mszy śpiewał parafialny chór „Canticum Novum”, obecne były górnicze poczty sztandarowe, a wielu górników przybyło na uroczystość mundurach górniczych. Po Eucharystii Proboszcz zaprosił wiernych do parafialnej kawiarni na kawę, herbatę i domowe ciasto.

(Tekst: materdolorosa.pl , zdjęcia: Jerzy Zajda, Robert Karp)