Związki zawodowe regionu Śląska i Zagłębia ogłosiły pogotowie strajkowe. W rozmowach rządu ze stroną społeczną w sprawie restrukturyzacji górnictwa nie odnotowano ich zdaniem postępów, poinformował przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

„Po ostatniej sesji rozmów z przedstawicielami rządu w sprawie transformacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego i energetyki nie dostrzegamy żadnego postępu” – powiedział Kolorz dziennikarzom w Katowicach.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy został reaktywowany, co oznacza ogłoszenie pogotowia strajkowego w regionie Śląsko-Dąbrowskim.

W ZG Brzeszcze w dniu 15.09.2020r. został powołany komitet protestacyjno strajkowy. Decyzja o powołaniu komitetu, podyktowana jest troską o przyszłe miejsca pracy w górnictwie, jak również obawą, która płynie wprost z przedstawionego przez przedstawicieli Rządu planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021- 2030 jak również Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

„Jednoznacznie z przedstawionych nam informacji wynika, że niezależnie od sytuacji ekonomicznej poszczególnych spółek górniczych, energetycznych czy też pojedynczych kopalń Rząd Polski, ślepo realizuje politykę Unijną likwidującą wiele tysięcy miejsc pracy nie przedstawiając żadnych alternatywnych rozwiązań. Ta polityka prowadzi w prostej linii do drastycznego zmniejszenia wydobycia, likwidacji kopalń, a co za tym idzie zwiększenia importu zagranicznego węgla do Polski”- czytamy w oświadczeniu zakładowej Solidarności z Brzeszcz.

 

Związkowcy chcą, aby premier Mateusz Morawiecki przejął przewodnictwo rozmów ze stroną społeczną. Na rozpoczęcie negocjacji będą czekać do 21 września.

“Jeżeli do tego czasu nie rozpoczną się rozmowy z udziałem pana premiera, wtedy wszystko wskazuje na to, że – tak ja bywało to w roku 2015 i wcześniej – rozpoczniemy na terenie Śląska i Zagłębia akcje strajkowo-protestacyjne” – zapowiedział Kolorz.

Na początku sierpnia rozpoczęły się trójstronne rozmowy mające na celu wypracowanie modelu restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego, w szczególności planu restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej.

36 KOMENTARZE

 1. jak to jest że pewien europoseł pis ma firmę która sprowadza do polski miliony ton węgla z Donbasu, zasilając dolarami reżim putina przy okazji niszcząc polskie górnictwo, dlaczego więc związki na to pozwalają? chyba tylko sierpień80 zwracał na to uwagę, dlaczego związkowcy nie zapytają wprost dlaczego tak się dzieje, mają klapki na oczach czy po prostu się boja, albo nie mogą drążyć tego tematu…gdzie jest przewodniczący duda?

  10
  7
  • Spokojnie.. już się pomału zaczyna… Z pustego nawet Salomon nie naleje.. jeszcze chwila 500+ , 300+ się skończy, kopalnie pozamykają, emerytom 13 zabiorą .. Ciekawe co wtedy powiedzą zagorzali wyborcy PIS..

   14
   5
   • Wtedy czaskoski, schetyna i budka uratują Polskę, sprzedajac ją na Allegro albo OLX. co prawda wiekszośc juz oddali za pół darmo ale jeszcze coś by się dla Hansa znalazło.

    6
    13
    • Już nikt nie uratuje.. bo się jeszcze taki nie narodził żeby po Pisowcach był w stanie coś naprawić. Polska będzie bankrutem bez żadnych rezerw państwowych bo właśnie teraz polskie złoto rozpuszczają a nasze wnuki i prawnuki będą wszystko spłacać.

     13
     5
     • Fascynujące z jaką pasją piszesz te swoje mądrości. Czuć tę satysfakcję jaką z tego czerpiesz. I najważniejsze co powiedzą zagorzali wyborcy PIS. Reszta jest nieistotna.

      2
      9
 2. jak ma byc dobrze na kopalni jak pewnien pan z paderewskiego po raz kolejny zostaje przylapany na pijanstwie tym razem dmucha 1.5 promila i zo robia zwiazki zalatwiaja mu by go niezwolnili to jakis obled

  23
 3. Ale tu niektórym dupeczki ściska z zawiści do innego. Anonimowość na to pozwala, ale jest to również wynik małej inteligencji, jak również brak podstawowej wiedzy o branży. Życie nie kończy sie na FB i poratlu infobrzeszcze.pl (z calym szacunkiem do redaktora, swietna robota ten portal!!!)

  7
  15
  • Co panowie Klysz, Studencki wiedzą o bieżącej działalności kopalni? “Nic ostatnio na dole może byli na komorach w 2015 roku w czasie protestu, i to jest przewodniczący NSZZ Solidarność i ZZ Kadra

   16
   2
   • Do Ryl:
    Zasady pisowni i interpunkcja się kłania. Jesteś dobrym przykładem tego co napisałem. Zero merytoryki! Jakiś z dup*y pretensje powtarzana w Waszym środowisku przez Waszych mentorów. A chwilowek ile masz nabranych w Twoim związku? Czekasz juz na paczkę z gorzołą i browarkiem na święta? Tacy ludzie i tacy związkowcy z wielką gębą są dzisiaj obrazem górnictwa – niestety.

    12
    1
 4. Witam. Panowie Kłysz i Studencki od nastu lat mogą być na emeryturze, ale bronią swoich stołków związkowych jak niepodległości.Drodzy Panowie, nie rozpaczajcie jak zamkną kopalnię, to Beata załatwi Wam fuchy w radach nadzorczych, jak ostatnio Zdzisiowi na lotnisku w Krakowie.

  23
  1
 5. No i co pojedziecie do tej Warszawy i co zrobicie wszyscy w portkach macie a tylko straszycie . Już od 5 lat jedziecie i nie możecie dojechać..

  18
  2
 6. Świat się zmienia… Żaden protest tego nie zatrzyma, przekonały się o tym już dawno temu dinozaury. Nawet rząd PIS przychylny górnictwu nie znajdzie już „sponsora”. Te kopalnie, które na siebie nie zarobią po prostu zostaną zamknięte. Na tym się skupcie związkowcy z naszej kopalni – zarabiajcie na siebie i wtedy nikt was nie zamknie.

  24
  7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.