Zasolańska Szkoła Podstawowa mieści się w dawnym wiejskim ośrodku zdrowia. Część budynku, w dawnych latach była zaadaptowana na mieszkania. W budynku stanowiącym własność Gminy Brzeszcze, obecnie znajdują się trzy mieszkania. W związku z planowaną rozbudową szkoły, zrodził się pomysł zapewnienia obecnym lokatorom innych mieszkań, w celu odzyskania wszystkich pomieszczeń i przystosowania ich do potrzeb placówki oświatowej.

Jedno z mieszkań stoi już puste, rodzina z drugiego mieszkania zadeklarowała wyprowadzkę, niestety mieszkańcy trzeciego mieszkania, nie chcą opuścić około stumetrowego mieszkania. Jak mówi sołtyska Zasola, Pani Zofia Wójcik, problem jest w tym, że lokatorzy żądają mieszkania o podobnym metrażu. Niestety, w zasobach komunalnych Gminy Brzeszcze takich lokali mieszkalnych nie ma.

Z inicjatywy Rady Rodziców w zasolańskiej szkole odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Rady Miejskiej, a także rodzice dzieci i pracownicy szkoły. Na spotkaniu, mimo wystosowanego zaproszenia nie pojawił się Burmistrz, ani jego zastępca. Mieszkańcy mówią wprost o ignorancji Burmistrza i braku podstawowej wiedzy na temat tego, co dzieje się w gminie.

Pomoc mieszkańcom w rozwiązaniu problemu zaproponowali przybyli radni, z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Brzeszczach na czele.

Jakie mają pomysły i rady dla mieszkańców?

Przewodniczący Zbigniew Kolasa: „Zachęcam, żeby Was poszło dziesięć osób przynajmniej (do Burmistrza-przyp. red.), bo warto żeby osób poszło więcej. Może Pani dyrektor pójdzie, przedstawiciele, pewnie Zosia. Idziemy wszyscy! Idźcie wszyscy!

Mieszkanka: „I Burmistrz będzie wystraszony”.

Radny Łukasz Korczyk: „I o to chodzi. Tak. Jeżeli będzie więcej osób, to też jest inna moc. Można wtedy pokazać, że jest w Państwu siła. Macie jedność między sobą i można tą presję inaczej wykonać.

Czy na pewno takiej pomocy ze strony radnych oczekują mieszkańcy Zasola?

Całość spotkania można zobaczyć w materiale serwisu Fakty Oświęcim:

51 KOMENTARZE

 1. Anonim
  Nie nie mamy po klika dzieci na roczniku obecna klasa pierwesza liczy 20 dzieci a to nie mało jak na taką wioskę. Gmina sama oddała szkołę Fundacji, bo się nieopłacało a subwencja idzie za dzieckiem to o co chodzi?

  2
  4
  • O utrzymanie budynku słabo przystosowanego do pełnienia funkcji szkoły. Uczeń powinien mieć stworzone odpowiednie warunki do nauki i rozwoju ( brak sali gimnastycznej ). Ten budynek natomiast mógłby śmiało pełnic rolę np żłobka którego w gminie nie ma, a szkół oprócz Zasola jest jeszcze 6 ( SP 1, SP 2, dawne SP 3, SP Skidziń, SP Przecieszyn i SP Jawiszowice ) , z których każda jest o niebo lepiej przystosowana i wyposażona do pełnienia roli szkoły. Dajcie swoim dzieciom możliwość nauki w lepiej przystosowanej do tego placówce, a nie unoście się niepotrzebną ambicją, która na pewno nie pomoże waszym pociechom

   15
   6
 2. Zasolanka
  Jak nie czytalście aktu notarialnego to nie mówcie o mieszkaniach bo ich tam nie ma. Budynek ma przeznaczenie tylko na szkolnictwo lub ośrodek zdrowia

  4
  4
 3. Szanowna Anonim-Mieszkanko Zasola w 100% zgadzam sie z toba,ze aby cos komentowac trzeba najpierw znac fakty.Odpowiedz mi bo zapewne wiesz ILE DZIECI JEST OBECNIE W TEJ SZKOLE ?

 4. Przewodniczący Rady i radny nawołują do działań siłowych bo jak nazwać nawoływanie do najazdu na Burmistrza. Od czasu rozpoczęcia akcji szkoła, w tabelkach w których podawane są ilości dzieci jakie mogą być w klasach w Zasolu, cały czas zwiększają się te liczby. Co więcej, według nagrania z zebrania, cała gmina marzy o nauce w Zasolu. Ilości dzieci są jak naczynia połączone – zwiększając ilość w jednej szkole zmniejszamy w innej. Fanatyzm ludzi z Zasola jest porażający – ruszają wszystko i wszystkich, rodzina która mieszka w budynku jest szykanowana psychicznie, a pan Przewodniczący mówi – idźcie i rozmawiajcie z nimi, przekonywujcie. Widząc fanatyzm mieszkańców to taka mowa to prawie podżeganie.
  Nawiasem mówiąc radni nie wykazują aktywności – posiedzenia komisji co 2 miesiące. Jak nie mają o czym dyskutować to robić im komisje wyjazdowe – drogi, szkody górnicze, kopalnia Jawiszowice, wysypisko, oczyszczalnia, trasa S1, skutki braku kanalizacji, plany nowych ścieżek rowerowych, eksploatacja żwiru i sposoby rekultywacji itp. Od tego jest Przewodniczący Rady.

  19
  1
 5. A może tak szanowni radni zabrali się za poprawę jakości życia mieszkańców gminy i miasta Brzeszcze!!!
  Nie da się żyć w tej gminie tak zanieczyszczone powietrze, a radni- nasi reprezentanci, nic w tej sprawie nie robią!
  Mieszkańcy to dobrze zapamietają i odpowiednio rozlicza przy kolejnych wyborach.
  Do działania radni bo mamy najgorsze powietrze za 2018 rok w Polsce – pewnie w tym roku tez uplasujemy się na pierwszym miejscu!
  Tu działajcie i walczcie o nasze i naszych dzieci zdrowie i życie ☠️☠️☠️

  18
  3
  • Mamy iść i wymienić szanownej mieszkance piec albo kupić maskę antysmogową?
   Przecież są programy do wymiany pieców wszelakich! Trzeba z tego skorzystać.
   Poza tym kochaniutka co to znaczy, że mamy zanieczyszczone powietrze?
   Kto je zanieczyszcza? Wiemy? Kiedyś stare bloki paliły w piecach kaflowych i oprócz czarnego śniegu nikt o innych negatywnych skutkach nie mówił. Ludzi palili w piecach bez podajnik węglem z hołdy i co!? Dzisiaj bloki sa podłączone do ogrzewania zewnętrznego, a większość ludzi pali ekogroszkiem albo gazem! I co? I mamy smog? Zlitujcie się z tą głupią gatką o smogu. Temat trzeba poznać głębiej, a nie tylko oglądać “eko” informacje i później wypisywać pierdoły.

   9
   13
   • smoku, smoku, – Jak mi ciebie żal – że masz taki malutki rozumek:))

    Właściwie to rozumeczek!!!

    Myśl chłopie bo to nie kosztuje!!!!!!!!!!

    Zadajesz pytanie: Kto je zanieczyszcza? – jak to kto ty, tylko ty:)))

    Rozumię chłopie, że nie mieszkasz na terenie gminy Brzeszcze bo inaczej zależałoby ci na zdrowiu i życiu jej mieszkańców.

    A tak mamy do czynienia z twoimi głupimi odpowiedziami i podważaniem twardych faktów – o zanieczyszczeniu Brzeszczach i o NAJGORSZYM POWIETRZU W POLSCE W BRZESZCZACH!!!!!!!!

    I na koniec proszę ciebie chłopie nie oddychaj juz brzeszczańskim powietrzem bo juz całkowicie stępisz sobie jasność myślenia i pozostanie ci tylko pomroczność jasna:))

    14
    5
   • Panie Smok.
    Aby zrozumieć dzisiejszą mentalność Polaków, trzeba się cofnąć o co najmniej kilka wieków. Sarmatyzm, krótka reformacja, słaby wpływ nurtów oświeceniowych oraz bardzo silny romantyzm – to wszystko spowodowało, że przez wieki kształtowała się u nas aintelektualna kultura umysłowa. Przedkładaliśmy czyn nad myślenie. Emocje nad racjonalność. Pojedynczych bohaterów nad społeczeństwo. Spora część tej spuścizny została w nas po dziś dzień. W efekcie wielu z nas ma trudności w dostosowaniu się do wyzwań współczesności. Skoro mój dziadek palił w piecu co miał i wszyscy żyli to ja też tak będę robił… dziadek gnojówkę woził w pole to ja będę pompował sąsiadowi na łąkę. Ale dziadek w łazience miał proszek IXI, pastę do zębów pollena, szampon familijny i mydło co przyniósł z kopalni. A dziś ….sama chemia wc, wybielacze itd..itd…itd..Jeżeli nie będzie obowiązku i organu kontrolnego który będzie egzekwował prawo miejscowe nic nie uda się zrobić.

    13
    2
   • “… większość ludzi pali ekogroszkiem albo gazem” – ten cytat jest oderwany od rzeczywistości. W mojej okolicy dominuje węgiel i węgiel ze wysypiska. Oczywiście palenie węglem nie jest tylko jedyną przyczyną smogu – do tego dokładają się diesle, zapylenie wtórne itp. Ciekawe, że dawniej normą było mycie ulic – https://www.youtube.com/watch?v=92B2Td0s41A.
    Dlatego radni powinni skierować swoje siły na ten kierunek działania – wymiana pieców, termomodernizacja, zmywanie ulic itp. Na przykład piec w przedszkolu w Skidziniu wykańcza cała wieś a piec w Domu Ludowym jeszcze dokłada do tego. Tego pan Kolasa i Korczyk nie widzą – ale podjudzać ludzi to tak.

    12
    1
 6. Mieszkanka Zasola
  Proszę nie wypisywać informacji które są nieprawdziwe szkołę w Zasolu utrzymuje Fundacja Elementarz a gmina jeszcze ma z tego zyski a dzieci na Zasolu jest coraz wiecej i mamy co rok liczniejsze klasy a budynek jest budowany w czynie społecznym i przeznaczony na szkolnictwo lub osrodek zdrowia (akt notarialny). Aby coś komentować trzeba najpierw znać fakty.

  6
  18
  • Zapomniała szanowna mieszkanka Zasola dodać że z tego tytułu owa Fundacja otrzymuje subwencję oświatową…. a to też pieniądze podatników. W gminie Brzeszcze nie ma żłobka z prawdziwego zdarzenia i ten budynek mógłby taka rolę spełniać . Utrzymywanie go na siłę jako szkołę , bez odpowiedniego zaplecza ( brak np sali gimnastycznej ) dla kilkunastu uczniów mija się z celem. A co do faktów proszę podać oficjalne liczby uczniów uczęszczających obecnie do wszystkich klas uczących się w tejże szkole – podyskutujemy wtedy . Mniej wygórowanych ambicji a więcej rozsądku przyniesie korzyść wszystkim – zapewniam Cię szanowna mieszkanko Zasola

   22
   3
   • Kiedyś dzieci od 3 klasy szkoły podstawowej jeździły MZK do Skidzinia. Do 8 klasy szkoły podstawowej, a później do 3 klasy gimnazjum.
    Nikt nie płakał. Gmina płaciła za bilet miesięczny i było ok.
    W Skidziniu jest dużo miejsca do nauki, sala gimnastyczna, szatnia, miejsce na stołówkę, podwórko i będzie boisko wielofunkcyjne.
    730 mieszkańców, co daje przedostatnie miejsce pod względem liczebności mieszkańców wśród sołectw w gminie. Nie róbcie jaj.
    A naszym radny dziękuję za taką pomoc. Idźcie idźcie i róbcie zadymę. Taktykami jesteście jak takimi jak Macierewicz zna się na brzozach.

    25
    2
  • Drogi Anonimie, a więc tak:
   – utrzymanie szkoły owszem, zapewnia Fundacja Elementarz, ale utrzymanie budynku, będącego własnością Gminy Brzeszcze zapewnia już GMINA;
   – o jakich zyskach mowa? Nie mogę sobie przypomnieć, jakie to zyski gmina uzyskuje z tytułu prowadzenia szkoły przez Fundację… Wydaje mi się, że jest zupełnie inaczej niż piszesz, bo Fundacja rozszerzyła działalność do klasy V, więc automatycznie gmina jest stratna o subwencję dla całego rocznika;
   – budynek budowany w czynie społecznym. Fakt. Natomiast aktem notarialnym Spółka Pastwiskowa przekazała Gminie Brzeszcze budynek na cele ośrodka zdrowia, szkolnictwa i z przeznaczeniem na mieszkania. Szkoda, że w politycznej walce zapomnieliście o tym jakże ważnym tekście… Jeśli przedmiot darowizny nie jest realizowany, bo np. nie ma aktualnie w budynku ośrodka zdrowia, to niech Spółka odwoła darowiznę i przekaże budynek Fundacji. I problem sam się rozwiąże.
   I cytując na sam koniec: “Aby coś komentować, trzeba najpierw znać fakty”. I to fakty FAKTY, a nie wymyślone czy zmanipulowane fakty na korzyść bieżącej sytuacji politycznej.

   17
   2
   • “Jeśli przedmiot darowizny nie jest realizowany, bo np. nie ma aktualnie w budynku ośrodka zdrowia, to niech Spółka odwoła darowiznę i przekaże budynek Fundacji. I problem sam się rozwiąże.”
    1:0 dla burmistrza i pozamiatane macie Zasolanie i pisowszczycy

    16
    3
    • Z tymi pisowszczykami to trochę przesadziłeś. Nawet Burmistrz należał do PiSu a że PiS nie brał jego kandydatury na burmistrza w wyborach w 2014 na poważnie, przeszedł do Wspólnoty Samorządowej, bo ta nie mając nikogo godnego w swoich szeregach do piastowania tej funkcji jego kandydaturę poparła .Ktoś kiedyś opisał takie działanie jako “prostytucja” polityczna

     6
     5
     • Myszko – Hahaha – 2 razy startował w wyborach z listy PiS i 2 kadencje radnego sprawował z ramienia Pisu. A to czy posiadał legitymację partyjną nie ma znaczenia. Dzisiaj sprawuje władzę z ramienia ugrupowania Wspólnota samorządowa, do parlamentu RP w wyborach 2015 startował z listy Kukiz 15. TZW. SKOCZEK

      5
      3
 7. Zamiast bić pianę i ogłupiać pozostałych mieszkańców gminy podajcie w końcu (może to też zrobić Burmistrz na podstawie ewidencji mieszkańców) ilu jest mieszkańców sołectwa Zasole z poszczególnych roczników . Śmiem twierdzić, że jest to po kilku potencjalnych uczniów, w jednym z roczników było to 1 (słownie jedno dziecko). Wnioski nasuną się same!

  16
  4
  • Czym ma się owa “rewolucja” objawić? W jaki sposób i na jakiej podstawie burmistrz może cokolwiek zrobić z radnymi? Przecież to zupełnie różne organy władzy samorządowej! To radni mogą więcej burmistrzowi zrobić, aniżeli odwrotnie.

   8
   9
 8. Zbigniew Kolasa jak zwykle merytorycznie i na temat :)))))))))))))))))))))))
  Można pisać książkę na ten temat – super!!!
  Mistrzostwo Świata!!!
  Postuluję:
  Zbigniew Kolasa – na Arcymistrza języka polskiego w kategorii: jasnej, klarownej i merytorycznej wypowiedzi:)

  26
  4
 9. Niech panowie radni zajmą się poważnymi sprawami a nie lansować się na tkich tematach. Pojechali i co zrobili ? najlepiej powiedzieć jedzcie wszyscy do burmistrza i to jest pomoc od strony radnych brak słów .

  24
  3
 10. Ten nowy burmistrz nie jest zły i trzeba dać mu szanse. Natomiast była Burmistrz tyko miesza i przeszkadza, poprostu tragedia. Jak widać niektórzy nie mogą pogodzić się z przegraną

  17
  11
 11. No właśnie. Materiał o dupie marynie, a nie ma podstawowych informacji, które dawałby by czytelnikowi jakiś obraz!
  Ile dzieci uszęszcza do szkoły teraz?
  Ile w latach przyszłych będzie uczęszczać?
  Z jakich pieniędzy jest finansowana szkoła?
  Czy szkoła pozyskuje dotacje zewnętrzne na działalność?

  Artykuł wprowadzający tylko chaos do tej i tak zagmatwanej debaty.
  Brawo!

  21
  4
  • Wypowiadać powinni się tylko Ci którzy mają choćby zarys wiedzy na temat Szkoły w Zasolu. Szkoła nie jest utrzymywana przez gminę Brzeszcz. Przeszła pod Fundację Elementarz, która to jeszcze gminie płaci za wynajem. A zatem drodzy Państwo, zanim padną słowa ostrej krytyki odnośnie naszych działań to bardzo proszę zapoznajcie się z tematem.

   6
   9
   • Zapomniała szanowna Zasolanka dodać że z tego tytułu owa Fundacja otrzymuje subwencję oświatową…. a to też pieniądze podatników. W gminie Brzeszcze nie ma żłobka z prawdziwego zdarzenia i ten budynek mógłby taka rolę spełniać . Utrzymywanie go na siłę bez odpowiedniego zaplecza ( brak np sali gimnastycznej ) dla kilkunastu uczniów mija się z celem. Mniej wygórowanych ambicji a więcej rozsądku przyniesie korzyść wszystkim – zapewniam Cię szanowna Zasolanko

    8
    4
 12. Widać, że aspekt polityczny trwa nadal…. sterowanie z tylnej ławki ..przegrani w wyborach nie mogą tego zdzierżyć i nadal wykorzystują takie tematy…A dlaczego poprzednia władza nic w tym temacie nie zrobiła, radni również którzy dziś próbują strasznie interesować się szkołą . Trzeba zastanowić się czy aby takie posunięcia mają uzasadnienie przede wszystkim ekonomiczne. Ilość dzieci które uczęszczały by to tej szkoły i koszty związane z utrzymaniem budynku itd. Może lepszym rozwiązaniem i przede wszystkim bardziej ekonomicznym byłoby zapewnienie transportu na koszt gminy dzieci do szkoły w Skidziniu czy w Jawiszowicach. Uważam, że to typowe odgrzewanie kotleta ..a Pan Kolasa już uprawia politykę…marzy się stołek burmistrza..ojjj jeszcze trochę wody upłynąć musi..a tak przy okazji to może Pan się pochwali swoimi osiągnięciami na arenie samorządowej jakie Pan zrobił dla mieszkańców. ( nie mówiąc o swoich interesach).?

  14
  10
  • Przegrani w wyborach?
   Jak zostali skopani, opluci, pobici i szkalowanie przez przeciwnika podczas kampanii to jak mieli wygrać?
   Koledzy obecnego burmistrza przy wódce mówią dużo dlatego szacunku do włodarzy tej gminy miał nie będę, właśnie z uwagi na sposób wygranej.
   Co do szkoły. Jak burmistrz ma się pojawiać na tych spotkaniach skoro jego szefowa wynajęła te mieszkania tym co mieszkają tam do dziś i to są jej znajomi. Dlatego ta szkoła będzie areną walki politycznej. Przegranej za pewne bo jak czytam wypowiedź przewodniczącego to mi ręce opadają. O czy jest ta wypowiedź w ogóle?!
   Jak tak dalej pójdzie przewodniczący i burmistrz będą sobie piątki przybijać, że udało się uwalić projekt szkoły w Zasolu. Jeden bo działał nieudolnie, drugi bo nie działał. A Pani Wójcik sama tego nie pociągnie.

   5
   12
   • Przegrali na własne życzenie. Polityka anty obywatelska, obłuda, brak merytorycznej rozmowy, NIE bo NIE, obstawianie stanowisk bez konkursów, wstyd na całą Polskę w związku z dzieckiem niepełnosprawnym, afera z kierowniczką OK. itd..itd.. i na końcu nagły ślub z PIS-em. Bo nie wszyscy ludzie to beneficjenci socjalu i Pis-u. I każdy myślący potrafi liczyć i widzi jak wszystko w Polsce drożeje.

    11
    6
  • Masz rację. Utrzymywanie na siłę tylu szkół podstawowych ( dokładnie 6 – SP 1, SP2, Jawiszowice, Przecieszyn, Skidziń, Zasole ) w których klasy często nie przekraczają 10 uczniów to jest nic innego tylko marnotrawstwo środków publicznych. Jest szkoła w Skidziniu która jest przystosowana do przyjęcia większej ilości uczniów, posiada salę gimnastyczną, odpowiednią ilość sal lekcyjnych itd. Koszt transportu z Zasola do Skidzinia na pewno będzie zdecydowanie mniejszy niż utrzymywanie budynku dla kilkunastu uczniów. Budynek można wykorzystać w zdecydowanie lepszy sposób np można przeznaczyć na mieszkania lub na żłobek, którego notabene w naszej gminie nie ma a jest potrzebny

   13
   9
   • Wyślij swoje dziecko do szkoły w Skidziniu to wtedy porozmawiamy. Budynek nie może być przeznaczony na mieszkania ponieważ cel jego budowy został wyraźnie zaznaczony w akcie notarialnym kiedy Spółka Pastwiskowa przekazywał grunt pod budowę. A dzieci przybywa.. Proponuję zapoznać się ze statystykami wzrostu demograficznego…. Następna sprawa… W szkołach zaczyna brakować miejsc… I to też są sprawdzone dane.. Dzieci nie mogą się uczyć w trybie popoludniowym ponieważ mają inne zajęcia rozwijające ich możliwości.. Także bardzo proszę o przemyślane i poparte faktami wypowiedzi..

    5
    12
    • Bełkot. Gdybym tam mieszkał, na Zasolu to zrobil bym wszystko zeby moje dzieci chodzily do normalnej szkoly a nie do klitki zasciankowej, a najszybciej to wyprowadził bym sie z tej dziury.

     12
     5
 13. Szkoda, że autorzy nie zapytali u źródła, tj. Burmistrza. Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że na to spotkanie zostali zaproszeni wybrani ważni radni z koalicji uznającej się za rządzącą. To po pierwsze. Po drugie, to nie wszystko, co na tym spotkaniu było powiedziane jest zgodne z prawdą. Po trzecie, to przykro słuchać o egoiźmie mieszkańców Zasola bo pozostali mieszkańcy naszej Gminy i ich reprezentanci również mogą stać się egoistami.

  13
  9
  • ale przecież nikt tutaj nie atakuje burmistrza, jest tylko informacja o tym co powiedzieli mieszkańcy. Zresztą widać że to konflikt polityczny.

   7
   3
  • Mówiąc “pozostali mieszkańcy naszej Gminy i ich reprezentanci również mogą stać się egoistami” to zapowiedź wielkiego projektu Wspólnoty samorz i kontrataku do działań koalicji Kolasa-Adamczyk?
   burmistrz “dosadnie” wypowiedział się na sesji co do szkoły w Zasolu więc po co pytać go dalej.

   9
   4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.