Blisko 91 procent poświęciło pokarmy w Wielką Sobotą, zaś 61 procent zadeklarowało uczestnictwo w mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną – wynika z sondażu Kantar Public dla Polskiego Radia 24.

71 procent Polaków uznaje, że podczas Świąt Wielkanocnych najważniejsze są spotkania z bliskimi. 12 procent przyznaje natomiast, że najważniejsze jest pogłębienie życia religijnego. Co dziewiąty wskazuje na odpoczynek.

3 procent stwierdziło, że święta to przede wszystkim wolny czas na podróżowanie, a dla 1 procenta najważniejsze będzie nadrabianie zaległości książkowych i filmowych.

Jeśli zaś chodzi o sprawy religijnie kluczowe, sprawa przedstawia się następująco: wiarę w zmartwychwstanie zmarłych deklaruje 62 proc. Polaków, w tym zaledwie 34 proc. zdecydowanie.

Choć 92 proc. Polaków określa się jako katolicy (badania CBOS z lat 2016-2017), aż 40 procent w ogóle nie wierzy w istotę tych świąt.

„Według badania CBOS z 2015 r. w Boga wierzy bez żadnych wątpliwości tylko 56 proc. badanych, 27 proc. ma chwile zwątpienia, a niewiarę w Boga osobowego deklaruje 5 proc. ankietowanych. Ciekawe, że 20 proc. tych, którzy nie mają wątpliwości co do istnienia Boga, w ogóle nie chodzi do kościoła albo robi to okazjonalnie”- czytamy na portalu onet.pl

„70 proc. zapytanych przez CBOS zadeklarowało, że chodzi do spowiedzi wielkanocnej, tyle samo wierzy w sąd ostateczny i w niebo, ale w piekło zaledwie 56 proc.” – podaje onet.pl.

Podobny wynik przyniosły badania przeprowadzone przez PBS dla redakcji katolickiego pisma “Gość Niedzielny” w 2006 r. – 20 proc. katolików nie wierzy w sąd ostateczny. Wiarę w cuda, których nie można wyjaśnić za pomocą ludzkiej wiedzy, deklaruje 70 proc. badanych.

A na koniec kilka mniej poważnych wielkanocnych statystyk:

  • największe czekoladowe jajko zrobiono we Włoszech — ważyło 7200 kg i miało 10,39 m wysokości,
  • 89% ludzi zaczyna jeść czekoladowego króliczka odgryzając mu najpierw uszy,
  • 90 mln czekoladowych króliczków produkuje się rocznie na Wielkanoc,
  • 40 milionów kur znoszących jaja żyje w naszym kraju,
  • 160 jaj rocznie zjada przeciętny Polak,
  • dla 70% Polaków Wielkanoc to przede wszystkim święto rodzinne,
  • 25% dzieci w Wielkiej Brytanii myśli, że Wielkanoc to urodziny wielkanocnego króliczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.