Jak podaje oficjalna witryna internetowa oświęcimskiego magistratu, tamtejsze władze usilnie pracują nad zaostrzeniem przepisów antysmogowych. Przygotowana jest już specalna uchawała, mając wprowadzić zakaz palenia węglem w Oświęcimiu po 2032 roku.

Autorem uchwały jest prezydent Janusz Chwierut. Zająć ma się nią Rada Miasta, która następnie zawnioskuje do władz Województwa Małopolskiego o wprowadzenie takich regulacji, bowiem miejscowe władze nie mogą samodzielnie uchwalić takiego przepisu.

“Ważne jest, aby określić perspektywę czasową, do której chcemy wprowadzić określone ograniczenia w zakresie spalania węgla. Decyzja jest radykalna, jednak oczekiwana przez wielu mieszkańców, środowiska ekologiczne czy organizacje antysmogowe. Mamy przykłady Krakowa czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza w mieście” – wyjaśnia prezydent Chwierut.

“W obecnym kształcie projektu uchwały zakazującej palenia węglem są cztery graniczne daty 2022, 2024, 2028 i 2032. Zapisy uchwały dotyczyłyby nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji. Po 2022 roku będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach poniżej 3 klasy w tzw. “kopciuchach” – dodaje samorządowiec.

Prezydent podkreśla jednak, że władze Oświęcimia reazlizują projekty, które finansowo wspomagają mieszkańców w wymianie starych pieców.

“Miasto zamierza przyśpieszyć likwidację pieców klasy 3 i 4 do 1 września 2024, a kotłów 5 klasy do 1 września 2028 roku. Dlatego tak ważne jest, aby dać właścicielom czas na przygotowanie się do tych zmian. Należy pamiętać, że wszyscy, którzy teraz wymienią kotły na piece węglowe będą je i tak musieli zlikwidować do końca 2032 roku. Nowe domy, budynki na terenie miasta Oświęcim oddane do użytkowania po 1 września 2022 roku, w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe” – zaznacza.

Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku pieców gazowych, do sieci ciepłowniczej – 6 tys. zł. Do kotła olejowego, elektrycznego i kolektora słonecznego miasto dopłaca 5 tys. zł. Do 14 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, a na same pompy do 10 tys. zł. Ekologiczne kotły węglowe mają najmniejsze dofinansowanie, bo tylko 3 tys. zł.

Projekt przed przyjęciem przez Radę Miasta przejdzie konsultacje społeczne.

11 KOMENTARZE

 1. Tylko dlaczego dopiero za 10 lat będzie zakaz. Wprowadzić za 5 lat w całej Kotlinie Oświęcimskiej. Jeden komin potrafi zatruć cała wioskę czy część miasta. Cała 5 generacja to jedna wielka ściema. Ludzie dostają dotacje a potem przerabiają i pala czy się da. Z rozmów z mieszkańcami to niektórzy zachowują się jak nasz prezydent czyli nikt nie będzie mi mówił czym mam palić. Sarmacka zaściankowość dalej funkcjonuje. My Polacy wiemy lepiej co nam jest potrzebne.

  17
  11
 2. Wlasnie. To wrzystko biznes kasa a nie ekologia. Jeden wybuch wulkanu ktory wybuchl w 2010 roku dal do atmosfery tyle dwutlenku wegla co ludzkosc by nie wyprodukowala przez cale swoje istnienie. Wiec nie piszcie ze to przez piece wegiel itd.

  16
  11
  • Nam nie chodzi o wybuch jakiegoś wulkanu bo to jest zanieczyszczenie globalne, ale nam zależy na wyeliminowaniu sąsiadów, którzy trują nas bezpośrednio. To jest tzw walka z niską emisją. Wulkanami zajmiemy się w następnej kolejności bo tez nie są bez winy.

   4
   4
 3. Zapraszam na oddział onkologiczny, tam wydają setki tysięcy złotych (nie dziesiątki), aby przeżyć. Często przegrywają to co jest najcenniejsze-życie. Zapraszam na oddział pediatryczny w okresie jesienno-zimowym. Albo przynajmniej wizytę w przychodni pediatrycznej w tym okresie. Nikt nie pyta, czy mają na leki. Nikt nie ma prawa truć i powoli zabijać drugiego człowieka. Dofinansowania niech będą, jestem za. Są z UE do kotłów, niech będą tez z naszych pieniędzy np z tych, które każdego roku idą na dofinansowanie nierentownych kopalń.

  9
  4
 4. Dotacja na piec gazowy ale na gaz już nie .Mieszkam w domu prywatnym bez gazu i teraz podłączenie gazu,budowa komina ,zakup kotła ,ocieplenie domu,-jakieś 70 tysięcy + cena gazu co miesiąc ( skąd na to wziąć ????? panie Chwierut -nie każdy zarabia jak pan

  15
  7
 5. I bardzo dobrze. Oby więcej takich gmin. W okresie grzewczym nie ma czym oddychać. A to, że smog nadal jest w Krakowie wynika nie z tego, że zakaz nic nie daje, tylko z tego, że wszystkie ościenne miejscowości nadal palą węglem.

  10
  8
 6. … 😁 podobnie zrobili w Krakowie… I co z tego wyszlo? Najpierw zakaz palenia weglem, ktory nie przelozyl sie na lepsze powietrze, a teraz chca ogloszenia stanu kleski żywiołowej 👍 a co później? Wyrzuca samochody z miasta? Pewno!!! i bedzie tak jak w Niemczech
  https://www.google.pl/amp/s/moto.rp.pl/tu-i-teraz/31362-zaskakujace-dane-z-niemiec-diesle-nie-maja-wplywu-na-jakosc-powietrza-w-miastach/amp?espv=1
  Kiedy ciemni obywatele zobaczą, ze nie chodzi o czyste powietrze tylko o biznes?

  12
  8
  • Trzeba czytać ze zrozumieniem. Oni walczą teraz z tlenkiem azotu a my dopiero walczymy z pyłami i i benzopirenem. Jadąc za dieslem to tak jakbym jechał za wytwornicą sadzy. U nas jak sprowadzi się auto z Niemiec to pierwsze wycina się filtry.

   9
   3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.