W dniu 26.04.2018r., około godziny 22:53 doszło do wstrząsu górotworu w Zakładzie Górniczym Brzeszcze. W chwili wystąpienia wstrząsu w ZG trwały prace wydobywcze. Niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia, związanego z ruchem górotworu wstrzymano prace dołowe. Załoga z zagrożonego rejonu została wycofana. Nikt nie został ranny.

„26.04.2018r. o godzinie 22:53 w rejonie ściany 01 w ZG Brzeszcze wystąpił wstrząs górotworu o energii 9x105J. Po wstrząsie roboty górnicze w rejonie ściany 01 zostały wstrzymane, a zatrudniona załoga została wycofana. Po czasie wyczekiwania wynoszącym jedną godzinę, w którym nie odnotowano żadnych kolejnych wstrząsów w tym rejonie, wyrobiska dołowe zostały skontrolowane przez osoby dozoru ruchu w specjalności górniczej. W kontrolowanych wyrobiskach dołowych nie stwierdzono żadnych uszkodzeń obudowy ani wypiętrzeń spągu mogących być skutkiem zaistniałego wstrząsu. Nikt z załogi zatrudnionej na dole nie ucierpiał na skutek wstrząsu. Po kontroli wyrobisk wznowiono roboty górnicze w rejonie ściany 01” – mówi Zofia Mrożek z Tauron Wydobycie.

Najwięcej zgłoszeń o odczuwalnym wstrząsie docierało na naszą redakcyjną skrzynkę z ulic: Szymanowskiego, Piastowska, Przedwieśnik, Polna, Reja, Kościuszki, Św. Wojciecha, Młyńska, Daszyńskiego, Długa (Przecieszyn), Stefczyka, Leśna i Nowa Kolonia- od mieszkańców tych ulic, dostaliśmy informacje o mocno odczuwalnym wstrząsie.

Do uszkodzenia budynku mieszkalnego doszło na ulicy Reja. W wyniku wstrząsu pękła ściana budynku mieszkalnego- informuje jedna z naszych czytelniczek.

Pani Sylwia z ulicy Daszyńskiego opisuje, że wstrząs był bardzo silny. Natomiast Pani Krystyna z ulic Przedwieśnik pisze, że wstrząs był tak silny, że wybudził ją ze snu.

„W ostatnich sześciu miesiącach w ZG Brzeszcze zarejestrowano jedenaście wstrząsów odczuwalnych przez mieszkańców na powierzchni. Ewentualne szkody, powstałe w wyniku wstrząsów, mieszkańcy mogą zgłaszać do Oddziału Szkód Górniczych ZG Brzeszcze” – mówi przedstawicielka Tauron Wydobycie.

„Aktualnie występujące wstrząsy w obszarze górniczym ZG Brzeszcze spowodowane są eksploatacją zaliczonego do pierwszego stopnia zagrożenia tąpaniami pokładu 510. Zakład Górniczy Brzeszcze posiada szereg ekspertyz wykonanych przez rzeczoznawców do spraw ruchu zakładu górniczego dotyczących możliwych prognozowanych energii wstrząsów oraz oddziaływania wstrząsów na powierzchnię. Nigdy nie zdarzyło się, aby wielkość energii zaistniałego w ZG Brzeszcze wstrząsu przekroczyła maksymalną energię prognozowaną w wymienionych ekspertyzach” – informuje Zofia Mrożek z Tauron Wydobycie.

11 KOMENTARZE

 1. Witam.Uderz w stół, a nożyce się odezwą.Potrzebny wstrząs w niektórych głowach mieszkańców Brzeszcz niż “Wstrząs w zakładzie górniczym BRZESZCZE”. POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ

 2. Masz ciepła posadkę na kopalni. To nie śmiej i nie każ komuś zakładać pampersów. A z naszymi domami to co? Z takim myśleniem to jedynie Ci kopalnia zostaje. Nie dość , że to bankrut to jeszcze niszczy wszystko dookoła.Na koniec pytanie czy widziałeś chociaż przodek albo ścianę na kopalni.

 3. Witam. Kopalnia to prywatny folwark Beaty, Zdzisia i ZZ kopalni. Robią ludzi w balona że kopalni jest wszystkim. Lobby górnicze rządzi w Brzeszczach i dlatego trzeba to zmienić podczas wyborów do gminy. Należy zamknąć kopalnię i powrócić do “starego” wariantu wzdłuż torów drogi S1. POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ

  • Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale ZG Brzeszcze generuje ok. 10 mln zł. zysku dla gminy Brzeszcze. Poza tym zysk ok. 3000 zł x14 (wypłat) x1500 (górników, nie liczę setek w firmach) daje kolejne, milionowe korzyści dla gminy i całego otoczenia, pozwalając na rozwój innych gałęzi przemysłu, choćby budowlanego i motoryzacyjnego.
   Jaka inna firma dałaby taki zysk?

 4. Pani Krystyna z ulic Przedwieśnik pisze, że wstrząs był tak silny, że wybudził ją ze snu.

  Posikalem sie ze smiechu :-))

  Zamknąć kopalnie jak swoją działalnością ma budzic ludzi ze snu!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.