Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ISKIERKI powstał przy Ośrodku Kultury w Brzeszczach w 2001 roku. Wówczas kierownikiem zespołu była choreografka folklorystyczna P. Alicja Zielińska – Złahoda, obecnie zespół prowadzą Zenobia Wełna oraz Eugeniusz Pieczka. Inicjatorkami założenia folklorystycznego zespołu dla dzieci były P. Teresa Jankowska, P. Alicja oraz ówczesna dyrektor OK – P. Małgorzata Wójcik.

Intencją zespołu jest pielęgnowanie tradycji i ocalenie od zapomnienia pieśni i tańców ludowych;
w swym repertuarze posiadają opracowany program regionu Górali Śląskich, pieśni i tańce cieszyńskie, suitę krakowską, tańce brzeszczańskie oraz bardzo lubiane przez dzieci kolędy i pastorałki.
Dorobek ISKIEREK jest imponujący. Od momentu powstania, uczestniczą zarówno w życiu kulturalnym gminy, jak i poza jej granicami, angażując się w licznych przeglądach, konkursach, festiwalach, zdobywając nagrody oraz wysokie lokaty. Grupa może również pochwalić się dorobkiem płytowym: to trzy wydania: „Hej, kolęda, kolęda”, „Leć pieśniczko hen”oraz „Za naszą białą chatą” – stworzona wspólnie z ISKIERKOWĄ FAMILIĄ. Na swoim koncie mają nagranie chórków do utworu „Iść pod prąd” z płyty „Spacer po linie” zespołu Penny Lane.
W 2009 roku ISKIERKI były beneficjentem projektu „Dziecko – świadomy uczestnik kultury” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a 2012 rok przyniósł Nagrodę Starosty Oświęcimskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania
i ochrony kultury.
Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” w Zebrzydowicach to festiwal, gdzie bezkonkurencyjnie zdobywały czołowe miejsca, podobnie w Regionalnym Przeglądzie Pieśni „ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE” im. prof. Adolfa Dygacza, gdzie wywalczyły przez lata: uczestnictwo w Koncercie Galowym, nagranie relacji przez TV Katowice, Grand Prix, statuetkę Złotego Szczyglika, udział w warsztatach
z Zespołem „ŚLĄSK”.
Kilkanaście razy wygrywały w Konkursie Kolęd Polskich i Pastorałek „HEJ KOLĘDA, KOLĘDA” w Oświęcimiu,
a Konkurs Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu też przez parę edycji nagradzał zespół czołowymi miejscami, równorzędnie Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach oraz Międzynarodowy Przegląd Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka”.
Do ważniejszych nagradzanych występów należą również: Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle, Folkloriada Jurajska w Poraju, Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi, Nowohucki Konkurs Kolęd i Pastorałek, Korowód Kolędników oraz Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie. Wystąpiły także w Zakopanem – kościół św. Brata Alberta w Chabówce, Festiwalu Twórczości Religijnej PSALLITE DEO w Kętach, w festiwalach w Ełku, Baranowie Sandomierskim, Wodzisławskich Spotkaniach
z Folklorem, Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych
w Polance Wielkiej i wielu innych.
Dwa ostatnie lata to tryumf w Międzynarodowym Festiwalu Młodych Talentów na Ukrainie, gdzie współzawodniczyły z zespołami z całego świata oraz udział w projekcie realizowanym przez Ośrodek Kultury „MALI I DUZI TAŃCZĄ PO BRZESZCZAŃSKU”.
Życzymy im kolejnych sukcesów i gratulujemy tak pięknych idei, które nie pozwalają zapomnieć o tradycji.
Serdecznie zapraszamy na jubileusz, który odbędzie się 26 września br. o godz. 15.00 w Ośrodku Kultury w Brzeszczach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj