Przeprowadzone w ostatnich latach działania poprawiające rentowność wydobycie przynoszą dziś wymierne, dobre rezultaty – zapewnia Tomasz Cudny, prezes Tauron Wydobycie, w rozmowie z Biznes Alert. Dodaje, że w pierwszym półroczu tego roku kopalnie Grupy Tauron wyprodukowały blisko 2,5 mln ton tzw. węgla handlowego, czyli o 10 proc. więcej niż w porównywalnym okresie przed rokiem. Osiągnęła 7 mln zł zysku EBITDA.

– Nasze trzy kopalnie dostarczyły w tym roku większość węgla wykorzystywanego w elektrowniach i elektrociepłowniach Grupy Tauron, tj. ponad 60 proc., a koszt produkcji węgla w Tauron Wydobycie, był w tym okresie niższy niż cena węgla na rynku europejskim z uwzględnieniem kosztów transportu. Nie spoczywamy na laurach i kontynuujemy proefektywnościowe działania, ale to co już udało się osiągnąć jest dobrym prognostykiem – mówi prezes Tauronu.

Podkreśla, że przyłączona do spółki w 2016 r. kopalnia Brzeszcze to papierek lakmusowy efektywnych zmian w funkcjonowaniu kopalni. Po czterech latach od wejścia w skład Tauron Wydobycie Zakład Górniczy Brzeszcze wykazuje dodatnie wyniki i niski koszt wytworzenia węgla.

– Zainwestowane środki i zaangażowanie pracującej tam załogi pozwoliły osiągnąć tej kopalni bardzo dobre wyniki finansowe i produkcyjne. A w ślad za dobrymi wynikami ekonomicznymi idzie również wzrost wydajności, która w pierwszym półroczu przekroczyła już 1000 ton na pracownika w ujęciu rocznym – mówi Tomasz Cudny.

Przypomina, że zrealizowany w ZG Brzeszcze program inwestycyjny obejmował całokształt działalności zakładu górniczego. Doszło do rewitalizacji ponad 2000 m wyrobisk wentylacyjnych i blisko 2500 m wydrążonych wyrobisk inwestycyjnych. Zmodernizowano stację odmetanowania i zakładu przeróbki węgla. Realizacja kolejnych inwestycji pozwala na wydobywanie węgla o parametrach stanowiących podstawę do produkcji wysokiej jakości paliw węglowych, jakimi są ekogroszki, zyskujące popularność wśród klientów indywidualnych. Inwestycje zapewniające bieżące funkcjonowanie zakładu przyczyniają się do odtworzenia infrastruktury technicznej maszyn i urządzeń pozwalając osiągnąć wydajności ciągów technologicznych na wymaganym poziomie oraz przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego.

– W przyszłym roku na terenie zakładu pracę rozpocznie instalacja kogeneracyjna, złożona z dwóch silników metanowych, które będą produkowały energię elektryczną i ciepło z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni – przypomina prezes Tauronu.

Eksploatacja przez ZG Brzeszcze prowadzona jest w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego, dlatego pokłady węgla są systematycznie odmetanowywane. W celu zwiększenia gospodarczego wykorzystania tego gazu do obecnie budowanych dwóch silników gazowych planuje się dołączyć dwa koleje, co docelowo pozwoli na uruchomienie czterech silników o łącznej mocy 11 MW. Rozpoczęcie prac konstrukcyjnych nastąpi jeszcze w tym roku.

– Budowa instalacji kogeneracyjnych bezpośrednio powiązana jest również ze skutecznymi działaniami na rzecz poprawy środowiska. Zagospodarowanie większej ilości gazu z odmetanowania pozwoli również na ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz obniży koszty związane z emisją metanu do atmosfery – wyjaśnia w rozmowie z Biznes Alert Tomasz Cudny.

Kopalnia w Brzeszczach posiada koncesję na wydobywanie węgla i metanu do 2040 r. Zakład prowadzi szereg inwestycji, by zwiększyć efektywność produkcji oraz podnieść wynik ekonomiczny zakładu.

– Działania podejmowane są na wielu płaszczyznach, poczynając od inwestycji realizowanych w wyrobiskach podziemnych, w tym modernizacja środków transportu i wyposażenia kompleksów ścianowych i przodkowych, poprzez modernizację infrastruktury powierzchniowej, a kończąc na minimalizacji strat energetycznych w ogrzewaniu budynków zakładu. To, co zrobiliśmy do tej pory przynosi korzyści Spółce i Grupie, a pochodzący z tej kopalni węgiel o niskiej zawartości siarki może być wykorzystywany przez wiele lat zarówno w przemyśle i produkcji paliw ekologicznych – wyjaśnia prezes Cudny.

34 KOMENTARZE

  1. Witam. Ten “ZIOM Z BRZESZCZ” to przebieraniec podszywający się pod prawdziwego ZIOMA Z BRZESZCZ. Bardzo nie ładnie. Mam propozycję dla tych wszystkich dla których kopalnia BRZESZCZE jest już religią, niech się pomodlą za NIĄ stojąc w korkach lub jadąc krętymi zapchanymi drogami od Mysłowic do Bielska-Białej.Brak drogi S1 się kłania. Co do artykułu to “wazelina uszami wychodzi”.POZDRO PRAWDZIWY ZIOM Z BRZESZCZ

    2
    5
    • A jakie to szkody w ostatnim czasie sie podzialy w gminie? Dupcia Ci potrzepalo i liczysz na łatwe pieniadze? Polaczku pospolity. Do roboty! I przestańcie narzekać. Rzygać sie chce od tych pretensji o wszystko! Fedruja źle, nie fedruja tak samo źle. 10tego wypłata to ja pierdol*ole jałmużna. Jak dostanie podwyżkę to kur*wa czemu tak mało!

      • Według twojego toku myślenia to Zakład Górniczy Brzeszcze jest najnowocześniejsza kopalnia w Polsce, przynosi do firmy koloslne zyski, jest swietnie zarządzany , Dozór to najlesi fachowcy na swiecie, węgiel z naszej kopalni będzie jeszcze potrzebny przez 100 lat, i nigdy jej nie zamkną bo takie ma zasoby, jeszcze kilka pokoleń tam będzie pracować, No powiem Ci jak się ma wzięte dość trochę i piękny sen, to może i to tak wygląda

        1
        1
  2. Celowa propaganda w sytuacji, gdy będą wskazywane kopalnie do zamknięcia. Dodatnia EBITDA to parametr, który jest wynikiem opartym na dodaniu amortyzacji ( zawsze ma wartość dodatnią) do wyniku na działalności operacyjnej. Ten ostatni to strata, ale suma dodatnia 7 mln zł. Może niech lepiej podądzą wynik netto. Nie zrobią tego, bo tam jest spora strata i nie pasuje do tezy artykułu.

    12
    4
      • A jak nam milczeć, jak widzę manipulację ? Dziś rzetelna informacja to niestety rzadkość. Dziennikarze nie maja kompetencji, aby ocenić samodzielnie informacje finansowe i powtarzają bez refleksji podrzucane informacje. Jak wsad fałszywy, to i wnioski fałszywe – w tym wypadku tytuł artykułu.

        9
        3
    • To dlaczego tylko o Brzeszczach, a nie o Janinie czy Sobieskim? Juz to pisałem, problem Wasz opiera sie na braku wiedzy na temat obecnej sytuacji Taurona Wyd. I nie mam do Was pretensji! Wladze nie chcetnie dzielą sie takimi informacjami.
      Zabieracie glos na podstawie tego co przeczytacie na onecie czy okopress czy wyborczej i pozniej przeklejacie nieprawdziwe informacje okraszone Waszymi żalami. Maksiu jedziesz teraz Ty.

      1
      2
  3. Tauron segment wydobycie wynik za ubiegły rok -500 mln. Gratuluję dobrego samopoczucia. Kasa zainwestowana w Brzeszcze jest nie do odzyskania. Za to ktoś powinien ponieść odpowiedzialność. A oni dalej pudrują trupa.

    14
    6
  4. Widząc wyniki produkcyjne ZG Brzeszcze postanowiłem się przyjąć do SuG Ale Dyrekcja SuG po konsultacji z Dyrekcja ZG Brzeszcze odnośnie moich wpisów na tym forum oraz Go work Nettg i WNP doszli do wnisdku że jestem jakis je***ety i nawet do czyszczenia szaletów na poziomach czy do taplania się w błocie na 940 się nie nadaje .Pozdro ZIOM Z BRZESZCZ

    4
    2
  5. ! Po tylu artykułach półprawd, domysłów i żali redaktorzynów w koncu napisali coś co jest oparte na faktach. Ssijcie malkontenci. Załogo Kopalni Brzeszcze pokażcie, że wyniki to nie przypdek. Pokazujecie, że można kopac węgiel, zarazbiac na nim i na pochodnych (metan). Zycze Wam powodzenia!!!! Nie dajcie się krzykaczom i nierobom!

    15
    14

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj