W Polskiej Grupie Górniczej czasowym wstrzymaniem na okres trzech tygodni normalnego cyklu technologicznego przy wydobyciu węgla kamiennego objęte zostaną kopalnie i ruchy wydobywcze: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.

“W celu zapewnienia bezpieczeństwa i powrotu do normalnej produkcji po okresie postoju w zakładach objętych ograniczeniami na posterunkach pozostaną służby ratownicze i utrzymania ruchu kopalń. Na bieżąco prowadzone będą roboty niezbędne dla prewencji zagrożeń: metanowego, tąpaniowego, wodnego i pożarowego. Potrwają również wszelkie konieczne prace górnicze dla zabezpieczenia frontów eksploatacyjnych – przodków i ścian – w celu utrzymania pełnych zdolności produkcyjnych po przerwie oraz bezpieczeństwa wyrobisk pod ziemią’ – podaje pgg.pl.

Także zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę o okresowym wstrzymaniu od 9. do 28. czerwca 2020 roku normalnego cyklu wydobycia węgla w dwóch kopalniach: KWK Budryk oraz KWK Knurów-Szczygłowice.

Dyrekcje obu zakładów zostały zobowiązane przez Zarząd Spółki do przeprowadzenia do 12. czerwca niezbędnych działań profilaktycznych, mających na celu zabezpieczenie kopalń przed zagrożeniami naturalnymi.

Ograniczenia wprowadzone zostają w sytuacji zagrożenia epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, podyktowane są względami bezpieczeństwa zdrowotnego górników, ich rodzin oraz mieszkańców województwa śląskiego. Zgodnie z rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz resortów zdrowia i aktywów państwowych obecne działania prewencyjne dotyczą tych zakładów górniczych, których załogi nie przeszły jeszcze w całości kompletnej serii badań przesiewowych.

JSW zapowiada, że za okres postoju górnicy otrzymają 100 procent wynagrodzenia. Związkowcy przy PGG precyzują natomiast, iż wynagrodzenie będzie obliczane jak za dniówkę urlopową, uśrednioną z okresu styczeń-marzec.

21 KOMENTARZE

 1. Ludzie musimy wreszcie sie obudzic i iść zagłosować przeciwko pis. Pisowiec pojdzie kazdy zaglosowac na “dlugopis”. Ten kto nie chodzi na wybory niech wreszcie sie ruszy i zaglosuje przeciwko dla dobra naszych dzieci. Nie chce namawiac ale Holownia jest idealnym kandydatem, jest bezpartyjny i madrze gada wlaczcie go sobie na fb.

  27
  36
 2. Górnicy przynoszą straty i dostają pieniądze za postojowe, inne branże przynoszą zysk Państwu i nie dostają nic!!! Ludzi pracujących się opodatkowuje a reszcie leserów daje pieniądze. Państwo bawi się w Robin Hooda

  27
  5
  • No u nas dalej bez wymazobusa w parku dla mieszkańców gminy Brzeszcze, a w gminie coraz wiecej przypadków. Ups, na kopalni nie ma koronawirusa. Kurna straszne że nie ma bo jakby byl to moglibyśmy zamknac kopalnie, mielibysmy mniej pieniedzy z podatków i byloby super

   2
   6
 3. Górnicy to najbardziej nie produktywni pracownicy a najbardziej roszczeniowi. A te 100 procent postojowego to hańba dla nich gdy reszta społeczeństwa musi na nich robić i dokładać do ich nierentowych kopalń. Dupolizy Pis-u

  24
  10
 4. zamknąć to w cholere, albo sprzedać Niemcom lub Czechom. Od razu kopalnie będą rentowne i skończy się tam sielana i złodziejstwo. Kiedy to w końcu ktoś z rządu zrozumie?!?!?!

  25
  6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.