W dniu wczorajszym Zdzisław Filip został odwołany z funkcji Prezesa Zarządu Tauron wydobycie. Jak mówi się nieoficjalnie w kręgach górniczych, decyzja ta jest pokłosiem nowej strategii rozwoju Grupy Tauron, która stawia na ekologię i odnawialne źródła energii (wiatr i słońce) – co za tym idzie, Grupa Tauron w najbliższych latach ograniczy wydobycie węgla. Za sterami Tauron Wydobycie zasiądzie Sławomir Obidziński, który od 2007 r. był związany z Węglokoksem Energia – m.in. jako prezes zależnej spółki (Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej w Brzeszczach), a od 2015 r. Węglokoksu Energia.

Tauron stawia na wiatr i słońce…

– Wprowadzenie nowych opcji do strategii Grupy będzie podstawą bezpiecznej i zrównoważonej transformacji TAURONA, a także zwiększy potencjał inwestycyjny dla rozwoju odnawialnych źródeł energii – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 r., a także wzrost cen uprawnień do emisji CO2 – wyjaśnia prezes.

Nowe kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy TAURON. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

– Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy TAURON do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r. – dodaje Marek Wadowski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. finansów.

TAURON, zgodnie z założeniami nowych kierunków strategicznych rozważa się sprzedaż udziałów w spółkach Elektrociepłownia Stalowa Wola i PGE EJ1. Analizowane będą również m.in. opcje poszukiwania nabywców Zakładu Górniczego Janina i spółki TAURON Ciepło.

Miejsce na Twoją reklamę: redakcja@infobrzeszcze.pl

 

16 KOMENTARZE

 1. Tauron na giełdzie szoruje na dnie. Dlatego się ucieka na z góry upatrzone stanowiska. Jak w Kapitanie Klossie – na razie musimy oddać pozycje ale jeszcze tu wrócimy.

  4
  1
  • Twojego poplecznika ratuje pensja ze związku zawodowego plus KARTKI ŻYWNOśCIOWE, bo przypomnę, że zwiazkowcy mają KARTKI ŻYWNOŚCIOWE, żeby z głodu nie pomarli.
   Żyć nie umierać 🙂

   15
   2
  • Tempe ryle nigdy nie zrozumieją, że:
   – ich zarobek zleży od tego ile dni roboczych w miesiącu jest. im mniej tym mniejsza kasa. w czerwcu dni roboczych jest 19 więc 10 lipca będziecie kwiczeć.
   – od tego w jakim stopniu jest wykonany plan z wydobycie i z postępu. Są metry, są dutki. Nie ma metrów nie ma kasy. PROSTE JAK BUDOWA CEPA!!! Ile k#rwa można jeszcze narzekać? Wy jesteście nie reformowalni!!!
   Dać zarobić tym co chcą pracować i pracują, reszte krzykaczy i lebrów za bramę!!! Zero litości dla leni co L4 traktują jak urlop, a jak już są nadole w pracy do 4 godziny bo on to pierdo#li. No ale jak się twierdzi, że SUG 3 ma osobny zarząd i osobnego prezesa to co można oczekiwać od tak ograniczonych umysłowo ludzi. Chociaż jednego jestem pewna. Wiem w jakim zwiazku zawodowym są i nie jest on reprezentatywny! 🙂

   11
   4
   • Rozumiem Kotku, że SUG 3 jest firmą Non- Profit, albo fundacją, a może k0rwa Startupem ? Na szczęście ludziom to od początku ch…. śmierdzi i jakoś się tam nie garną.

    6
    3
    • Ktoś na spotkaniu dyrekcji z przodowymi zapytał: ile będę zarabiał w tym SUGU3? Nikt na tą chwile nie potrafi tego powiedzieć. Wiadomo jedynie, że więcej niż pod TAURONEM. Natomiast jak się tego dowiedzieć? NO PRZEPRACOWAĆ CHOĆBY JEDEN DZIEŃ!!! Nikt jeszcze nie zrobił tam święta, a jeden ze związków z miesiącem w nazwie już ogłosił, że górnicy będą tam zarabiać gorzej niż do tej pory. Wcześniej krzyczał, że gorzej się już nie da zarabiać. Teraz twierdzi że się da ale jeszcze nie wie jak bardzo ale na pewno się da i się bedzie w SUGU3. Na grupie wsparcia na FB “załoga tauron” okrzyknięto, że Kłysz będzie prezesem SUGU3. A kto ejst prezesem SUGU2? A SUGU1? odpowiedź jest jedna możliwa: Janusz Adamowicz jest prezesem SUGU i jednocześnie wszytskich innych SUGÓW powiastących to tu to tam. Między innymi SUGU3 na Brzeszczach. Myślałem, że zmiana pokoleniowa zmieni myślenie górników o górnictwie, że nie bedzie haseł “bo myśmy se wywalczyli”. Dzisiaj młodzi górnicy twierdz, że “za takie pieniądze on to pierd|oli.” Kiedyś narzekali ale potrafili robić. Dzisiaj nie dość, że narzekają więcej, to jeszcze nie potrafią pracować.

     9
     2
     • W cywilizowanym świecie w centrum Unii Europejskiej każdy ma prawo wiedzieć ile wynosi jego stawka godzinowa, albo dniówka. Ale to jest Polska. Nie można uczciwie zarobić pod Tauronem ??? Potrzeba mnożyć spółki ??? Związki z miesiącem w nazwie pamiętają porozumienia Sierpniowe gdzie górnicy- Nasi Ojcowie i Dziadowie krwią wywalczyli wolne soboty, a My mamy teraz jebać 31 dni w miesiącu w dziwnych spółkach żeby żyć godnie. Never, Ever.

      5
      2
 2. Sam zrezygnował?!?!?!? jaja jakieś kto by z takiej kasy zrezygnował…Ciocia na Bruksele a Zdziuchu na inną posadę w jakiejś spółce skarbu państwa żeby go potem nikt nie obwiniał, że kopalnie Brzeszcze zamknął..będzie na innych..

  24
  2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.