W dniu wczorajszym (04.06.2022r.), podczas zawodów Triathlon w Osieku u jednej z zawodniczek w trakcie pływania doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Nieprzytomną kobietę, bez oznak funkcji życiowych wyciągnęli z wody ratownicy Miejskiego WOPR z Chrzanowa, którzy już na motorówce podjęli resuscytację. Na brzegu poszkodowaną przejął zespół Zintegrowanej Służby Ratowniczej z Jawiszowic.

Ratownikom po około 15 minutach resuscytacji udało się przywrócić czynności życiowe. Pacjentka została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który bardzo szybko dotarł na miejsce zdarzenia z podstacji w Brzeszczach.

Dzięki prawidłowemu zabezpieczeniu imprezy, a także współpracy służb udało się uratować życie kobiety, która aktualnie przebywa na jednym z oddziałów oświęcimskiego szpitala.

„Chciałbym, podziękować wszystkim osobom, zaangażowanym we wczorajsze działania ratownicze. Każdy element tzw. „łańcucha przeżycia” zadziałał prawidłowo, co przełożyło się na uratowanie kobiety” – mówi Mateusz Satława, ratownik medyczny.

Łańcuch przeżycia – jest to umowne określenie stosowane w ratownictwie medycznym, odnoszące się do działań mających na celu zwiększenie przeżywalności u osób po nagłym zatrzymaniu krążenia. Skuteczność tych interwencji zależy od wytrzymałości najsłabszego ogniwa łańcucha.

Na łańcuch przeżycia składają się:

  • Wczesne rozpoznanie osoby/osób będących w stanie zagrożenia życia i wezwanie służb ratowniczych.
  • Wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
  • Wczesna defibrylacja (jeśli zachodzi taka potrzeba).
  • Szybkie wdrożenie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych i odpowiednia opieka poresuscytacyjna.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.