Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują oszustów, którzy wykorzystując metodę „na policjanta” wyłudzili kilkadziesiąt tysięcy złotych od mieszkanki Gminy Oświęcim.

Do zdarzenia doszło we wtorek (8 października 2019) w jednej z podoświęcimskich miejscowości. Tuż po godzinie 11.00 do 72-letniej seniorki zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Oszustka przekazała, że spowodowała wypadek drogowy i została zatrzymana, a także, że grożą jej poważne konsekwencje. Następnie do rozmowy włączył się mężczyzna, który przekazał, że córka zostanie zwolniona z aresztu, lecz należy wpłacić pieniądze na tzw. ‘kaucję’ ” – czytamy w policyjnym komunikacie.

Z relacji dzwoniącego wynikało, że gotówkę ma przekazać mężczyźnie, który się po nią wkrótce zgłosi.

Kobieta posiadała oszczędności w postaci kilkudziesięciu tysięcy złotych i te, zgodnie z poleceniami oszustki, po kilkunastu minutach trafiły w ręce nieznanego mężczyzny.

“Przypominamy, że ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze , którym sprawca podający się za funkcjonariusza Policji „poleca” przekazać pieniądze. Informujemy, że policjanci w ten sposób nie działają i w takich przypadkach możemy mieć pewność, że dzwoni oszust. Wtedy należy natychmiast skontaktować się z Policją pod numer alarmowy 112” – zaznaczają funkcjonariusze.

Policjanci poszukują sprawców i apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z osobami obcymi.

Jak należy postąpić:

W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi, należy pilnie poinformować o takiej sytuacji Policję. Najpierw trzeba się rozłączyć i samodzielnie wybrać numer alarmowy 112 lub numer miejski do najbliższej jednostki Policji, w tym celu można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda” znajdującej się w telefonie komórkowym.

  • W przypadku prośby o pilną pożyczkę od osoby podającej się za krewnego należy skontaktować się bezpośrednio z tym krewnym, który o nią prosi, a w przypadku braku takiej możliwości potwierdzić informację u innych członków rodziny.
  • Nie działać w pośpiechu, odłożyć termin przekazania pieniędzy lub udzielenia pożyczki i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak również nie należy wpuszczać ich do mieszkania.
  • We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją dzwoniąc po numer alarmowy 112.

Ważne jest, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych. Apelujemy więc, o informowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie. Możemy pomóc seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z wybraną jednostką Policji. Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda mechanizm tego przestępstwa, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.

(źr. PolicjaOświęcim)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.