W minionym tygodniach w „Basenie pod Platanem” wykonano wymianę złóż filtracyjnych dla filtra stacji uzdatniania wody niecek basenowych. Technologia uzdatniania wody przewiduje wymianę złoża piaskowego co kilka lat, w zależności od intensywności użytkowania. Wymiana złoża filtracyjnego w stacji niecki rekreacji miała miejsce ostatnio w 2011 roku.

Regularne przeglądy i monitoring systemu uzdatniania wody jest niezbędny w zachowaniu ciągłości funkcjonowania obiektu.
Brak wymiany złóż skutkuje złą jakością dezynfekcji wody (lub nawet jej brakiem), brakiem możliwości utrzymania prawidłowych parametrów chloru oraz powstawaniem nadmiernej ilości produktów ubocznych dezynfekcji (związków, które są szkodliwe dla użytkowników pływalni oraz jej obsługujących).
Ponadto nieaktywne złoże to brak możliwości utrzymania prawidłowej wartości pH wody, bez których uzdatnianie wody nie jest możliwe, co powoduje powstawanie zagrożeń mikrobiologicznych (skażeń bakteryjnych).
Niewłaściwe filtrowanie to także nadmierne zużycie chemii basenowej stosowanej do uzdatniania wody; oraz nadmierne zużyciem wody w związku z ciągłym doświeżaniem wody w nieckach basenowych.

Zarządca obiektu zobowiązany jest, szczególnie w obecnych czasach zwiększonego ryzyka zakażeń,   zagwarantować warunki higieniczne oraz bezpieczeństwo użytkowników, ograniczając ryzyko zakażenia m.in. w basenach.
Dlatego zdecydowano o wymianie obecnego złoża piaskowego na aktywne filtracyjne ze szkła AFM dla filtrów uzdatniania wody wraz z utylizacją złoża. Złoże filtracyjne ze szkła AFM ma wyższe parametry i zapewni dłuższą o kilka lat prawidłową filtrację wody.
Realizacja zadania była konieczna do dalszego funkcjonowania obiektu, zapewniania warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska.

Zadanie „Dostawa i wymiana złóż filtracyjnych piaskowych na łoża ze szkła aktywowanego praz motnaż statecznych mieszczący rurowych dla „Basenu pod Platanem w Brzeszczach” wykonała firma   Mazur sp. z o.o. sp. k. z Bytomia. Wartość zadania wyniosła 154.339,17 zł.

To nie koniec zaplanowanych działań modernizacyjnych w „Basenie pod Platanem”. Gmina Brzeszcze pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych środki na remont dachu budynku. Przedmiotem inwestycji będzie remont dachu z wymianą pokrycia dachowego budynku kąpielowego na membranę EPDM w części dachów płaskich oraz miejscowych napraw w części dachu łupinowego, pokrytego blachą tytanowo- cynkową wraz z pracami towarzyszącymi. Ponadto wykonana zostanie nowa klimatyzacja, która uzupełni dotychczasową instalację wentylacyjną w obiekcie. Odpowiednia wentylacja zapewnia wymianę powietrza i jest niezbędna w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa – zwiększonego zagrożenia zakażeniem COVID-19 oraz innymi chorobami przenoszonych drogą kropelkową. Remont dachu zostanie wykonany w 2022 roku.

Basen „Pod Platanem” w Brzeszczach jest jednym z 3 obiektów basenowych na terenie powiatu oświęcimskiego.  W 2018 z obiektu rekreacji korzystało około 110 tys. klientów, w 2019 roku – 128 tys. klientów. Liczba osób korzystających z basenu w roku 2020 oraz 2021 była i niestety ciągle jest ograniczona poprzez obostrzenia związane pandemią COVID-19. W 2020 roku odnotowano 66,6 tys. wejść, natomiast do sierpnia 2021 roku z obiektu skorzystało 46,3 tys. osób.

W obiekcie prowadzone są lekcje wychowania fizycznego – nauka pływania dla uczniów szkół podstawowych (zarówno z terenu gminy, jak i spoza), a także zajęcia szkółek pływackich dla uczestników w szerokim przedziale wiekowym – od niemowląt, poprzez dzieci szkolne, aż do młodzieży i dorosłych. Działa Klub sportowy AS Brzeszcze.

(źr., fot. Brzeszcze.pl)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj