Wzorem decyzji kilkudziesięciu włodarzy polskich miast i gmin, burmistrz Brzeszcz oficjalnie odmówił Poczcie Polskiej wydania list wyborców, niezbędnych do przeprowadzenia nadchodzących wyborów korespondencyjnych.

W miniony czwartek do magistratów dotarły maile, w których  zawarto wniosek o udostępnienie danych ze spisu wyborców, w tym np. numery PESEL, domu, mieszkania. Autorem prośby był nic nie oznaczający  adres “wybory2020@poczta-polska.pl”, toteż wielu prezydentów taki mail potraktowało jako anonimowy.

Ponadto zarządzający miastami i gminami podkreślają, że decyzja o odmowie była jedyną jaką mogli podjąć. Brak bowiem obowiązującej podstawy prawnej do organizacji wyborów korespondencyjnych, a ustawa, która przewiduje taką możliwość nie weszła jeszcze w życie.

Podobnie zachował się kierujący Gminą Brzeszcze, Radosław Szot, który odmówił wydania wyborczych list, a otrzymany mail pozostawił bez żądanej odpowiedzi.

„Na chwilę obecną nie ma jakichkolwiek podstaw do udostępnienia takich informacji. Imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania to dane wrażliwe, które są objęte szczególną ochroną i ich udostępnienie podmiotom nieuprawnionym jest przestępstwem” – wyjaśnił w oświadczeniu, opublikowanym na stronie Urzędu Gminy.

Trudno przewidzieć, jak ostatecznie zakończy się sprawa. W chwili obecnej stosowna ustawa jest w Senacie.

(źr., fot. brzeszcze.pl, wgospodarce.pl, wyborcza.pl)

73 KOMENTARZE

 1. No i co wszystkie ścierwa, śmiecie i inne emeryty spod znaku opozycji? Jaro was załatwił na amen.
  Jesteście w dupie, zacznijcie się tam urządzać i przyzwyczajać do tego opozycyjnego smrodu. Pozdrawiam serdecznie!

  7
  5
 2. przy wyborach korespondencyjnych jedżmy wszyscy pod dom tej Cipy SZYDŁOWEJ ,oplujmy koperty i wrzućmy je do ogródka,niech liczy głosy.My też możemy dostać zasmarkane- AKCJA OBYWATELSKA-SKŁADAMY WSZYSTKIE KOPERTY DO OGRÓDKA SZYDŁOWEJ.

  7
  12
  • Chłopie, ty chyba z wieloletniego nawyku mówisz o sobie w liczbie mnogiej. Tak, towarzyszu. Dajcie se d…. rady i przestańcie tutaj gardłować.

   6
   5
  • To napisz ekspercie emeryt jak i kiedy te wybory maja się odbyć, bo jesteś taki jak cała PO- na poziomie Kichawy Końskiej , nie bo nie-i chuj. Jeśli się nie odbędę to będziecie pierdolić że rezim kaczafiego łamie Koństytucję.

   7
   3
 3. Czy wy nie widzicie, jak sprawy się układają?
  1. Obstrukcja ze strony Senatu? Większość w Sejmie przegłosuje ustawę i wybory będą 10 maja w systemie korespondencyjnym.
  2. Koniec kadencji prezesa Sądu Najwyższego. Nowego powołuje prezydent, który nie musi brać pod uwagę kandydatur wskazanych przez sędziów. Zatem SN stwierdzi ważność wyborów.
  3. Trybunał Konstytucyjny orzeknie zgodność ustawy o wyborach z konstytucją.
  4. Państwo i tak ma wszystkie potrzebne dane obywateli, a żądanie ich udostępnienia przez samorządy jest testem na to, kto jest “za” a kto “przeciw”.
  5. W kolejnym kroku prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, którzy byli “przeciw” będą zastąpieni komisarzami pod zarzutem łamania prawa, a rady gminne (miejskie i wiejskie) zostaną rozwiązane.
  I w ten sposób opozycja zostanie z ręką w nocniku. A marszałek Senatu dostanie zarzuty “kopertowe” i pójdzie siedzieć – marszałkiem Senatu zostanie ktoś z PSL, które stworzy koalicję z PiS pod warunkiem uzyskania iluś tam stanowisk w agencjach rolnych.

  12
  7
  • Ktoś tu napisał, że Jarosław Kaczyński rozgrywa opozycję jak przedszkolaków i pełna zgoda, ale myślę że do aktywacji programu Cela+ raczej nie dojdzie. Niestety.

   5
   7
   • Poza tym wątpię, żeby J.K. ryzykował koalicję z ZSLem. Juz raz nieudana koalicja z samoobroną doprowadziła do rozpadu jego rządu 2005-2007, a Zsl po swoich końskich zalotach do LGBTQWERTY i przyzwoleniu do atakaów na Kościół nie ma czego szukać w PiS

    5
    5
  • Na naszych oczach platforma dogorywa. Już ledwo zipie, ale jeszcze się szamoce. Układ postawi na Hołownię i to wokół niego zbudują nową partię i wojenka trwać będzie wciąż. Tak to widzę

   9
   10
 4. Witam. Proszę o więcej “Drażliwych tematów” na Infobrzeszcze np: Kto poniesie odpowiedzialność za “wpompowanie” setek milionów w kopalnie której nawet TAURON nie chciał?.Inne pytanie. Ile kopalnia daje do kasy gminy?, bo ZZ kopalni “zapewniały” że z kopalni będzie dużo kasy.Jakoś TAURON ARENY jeszcze nie mamy.ZIOM Z BRZESZCZ czy BRZESZCZU

  19
  7
  • Miszczu, a jakby kopalnie zamknęli to wyglądało by tu wszystko jak we Włoszech po ataku Koronawirusa, na zawsze. Masz jakieś alternatywne rozwiazania dla młodych Tutaj oprócz Szparagów u wielkich Niemców, albo prostytucją ? Jeśli nie masz to załącz se swój TVN i chłoń wiedzę….

   9
   20
   • czy młodym trzeba podawać wszystko na tacy, a gdzie własna inicjatywa, realizacja swojego pomysłu. Brzeszcze to nie centrum świata, nie trzeba tu tkwić, nie trzeba wyjeżdżać również wyjeżdżać na szparagi

    12
    3
 5. Pawłowicz nazwała taki rodzaj oddawania głosu “istotnym problemem”, opisując go jako “niekonstytucyjny”. – Projekt jest bardzo niebezpieczny, gdyż narusza podstawowe standardy i wartości dotyczące wyborów, a przede wszystkim zasadę bezpośredniości i tajności, tworząc realne zagrożenie odtajnienia głosu w drodze do wyborczego “pudła” i sfałszowania go w tym czasie – stwierdziła, dodając, że za większą powszechność głosowania nie można zapłacić innymi (tj. wyżej wymienionymi) zasadami.
  Głosowanie korespondencyjne poprzedzone jest udostępnieniem pakietu wyborczego, co stworzy groźbę handlu tymi głosami i skupowania ich w dużych ilościach. Można te głosy skupować 46 proc., które zwykle nie chodzą na wybory, a za piwo czy 50 zł chętnie swój głos odstąpią […] To może dotyczyć kilku, nawet kilkunastu procent głosów, co może zaważyć na ostatecznym wyniku głosowania
  – kontynuowała, dodając, że ten tryb “naruszy uroczysty charakter głosowania”. – To jest święto demokracji, a taki sposób głosowania sprowadzi to do banału przesłania PIT-u drogą pocztową – oceniła. Jej zdaniem wydłużone o kilka dni głosowanie da więcej czasu na “manipulację wynikami wyborów”. Na koniec oświadczyła:
  Choćby z tych powodów, o których mówiłam, propozycje są sprzeczne z konstytucją, naruszają podstawowe zasady głosowania. Argument powszechności nie jest najważniejszy, a możliwość manipulowania znacznie większa, dlatego uważam, że nie powinniście państwo tego w ten sposób procedować.
  Ja Pani sędzi Trybunału Konstytucyjnego wierzę.

  11
  7
  • NO to robić normalne, w lokalach wyborczych na normalnych warunkach z zachowaniem środków bezpieczeństwa. W Niemczech, Norwegii, Szwajcarii i wszędzie można tak głosować tylko oczywiście krzyk o Polskę. Bezczelność

   11
   7
 6. Panie Szot. Proszę:

  Art. 231. KK
  Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego
  § 1.
  Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  Art. 249. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza:

  1) odbyciu zgromadzenia poprzedzającego głosowanie,
  2) swobodnemu wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania,
  3) głosowaniu lub obliczaniu głosów,
  4) sporządzaniu protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,
  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  Art. 62. Konstytucji
  Prawo do udziału w referendum
  1.
  Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
  2.
  Prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania nie przysługuje osobom, które prawomocnym orzeczeniem sądowym są ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw publicznych albo wyborczych.

  13
  32
 7. Sprawa jest prosta. Wybory odbędą się 10 maja tak czy siak. Możesz iść do sklepu i spędzić tam kilkanaście minut w masce, to równie dobrze możesz iść do lokalu wyborczego, postawić X i wyjść. Zajmie ci to 5 min. Korespondencyjne też BE? Przesyłki od kuriera czy listonosza są bezpieczne, ale koperta z pakietem już nie? Poza tym w zeszłym tyg. odbyły się wybory uzupełniające do samorządów gdzieś tam w Polsce i brak tematu. Nie ma problemu. Podchwyciliście temat narzucony przez mendia i inne tefałny o śmiercionośnych kopertach z rządu, ale nikt nie pomyśli, jakie to wszystko jest nadęte. Byle tylko przeciwko rządowi.
  przed 2015r. nie zorganizowalibyście żadnej demonstracji przeciwko tuskowi, bez profilaktycznego wpiedrolu od policji. I nie pieprzy ć mi tu o braku demonstracji bo sami w to nie wierzycie. Takiej demokracji jak jest teraz nie było w Polsce nigdy. Każdy może nakłamać, obsra ć Prezydenta i włos mu z głowy nie spadnie. Że niby łamanie Konstytucji? Gdzie, kiedy? BTW ta Konstytucja, napisana przez komucha kwaśniewskiego i jego współtowarzyszy już dawno powinna być napisana na nowo.
  Jest moda na antyrządowe zaczepki i jej ulegacie bo przecież bycie trendi jest takie fajne.
  Jesteśmy świadkami wojny trzeciego pokolenia AK z trzecim pokoleniem UB i niestety widzę po tym forum, że większość opowiada się po stronie UB. Tak te media III RP wyprostowały wam zwoje mózgowe, że nie ma dla was już ratunku.

  16
  26
  • Oni już zapomnieli kto chciał im zamknąć kopalnie, kto Jumał w OK i Gminie, kto zabrał węgiel emerytom, Kto zwinął połączenia kolejowe do Brzeszcz ?

   14
   22
   • Nie zapomnieli. Po prostu tego nie wiedzą, bo w WSI24 o tym nie mówili. A świat polityki znają od 2015r., kiedy to przemysł POgardy na nowo się uaktywnił. Chcą być fajni i być szanowani w swoim chlewiku, to chrumkają jak te świnki z obory opozycji.

    13
    17
   • Człowieku, tylko dwa nazwiska? Dawaj więcej! Też mi się to nie podoba, że ktoś taki jak Piotrowicz przylepił się do rządu. Czarne owce są w każdej rodzinie, ale w opozycji są przecież całe stada czarnych owiec. Jedno stado właśnie niedawno wjechało na furmance opozycji do eurokołchozu ekhm tzn. europarlamentu. Z czym do ludzi…

    8
    14
     • Klasyczny fejk. J.K. nie był nigdy zarejestrowany jako TW. Jak się nie ma argumentów, to się brnie w kłamstwa i oczernianie. Jaro to urodzony strateg. Widocznie ma w tym jakiś cel. Rozgrywa to opozycyjne przedszkole, aż miło popatrzeć. Ten człowiek zęby zjadł na polityce, jest bezpardonowo atakowany od zawsze, bo rozdupcy ł układ, który do 2015r, miał się doskonale. Utrata władzy, przywilejów i oderwania od koryta boli. Stąd wasza wścielkizna. Możecie ujadać ile wlezie, nic to zmieni.

      9
      15
   • To jedyne Wasze argumenty? Koństytucja, Piotrowicz, Kornik, Wiewiórka, Swastyki z wafrlków za pieniadze TVN, Niezależne jak Gersdorf sądy, Kaczka po Smoleńsku, Kościół pelen pedofili, Św Adamowicz i wesoła wdówka…… Na takim fundamencie chcecie intelektualiści po Brzeszczański Sorbonach zbudować nową Polskę ????

    6
    10
 8. Panie Szot, spotkamy się w sądzie. Art. 231 par. 1 KK, art. 249 KK oraz art. 62 Konstytucji.
  Po sklepach chodzić OK, listy, rachunki, paczki od listonosza przyjmować OK, ale już pakiet wyborczy to śmierć? Gdyby te koperty były śmiercionośne to cieci człowiek w Państwie- Kopertfield Grodzki już dawno by nie żył. Przecież to ewidentna hucpa tej tępej opozycji. Zejdź Szot na ziemię i nie siej fermentu. Masz mało czasu. Prawa strona!

  15
  23
 9. Poczta Polska już 22 kwietnia otrzymała za zgodą ministra cyfryzacji dane z rejestru PESEL potrzebne do przygotowania wyborów prezydenta – informuje “Rzeczpospolita”. Jak podaje dziennik, informację tę potwierdziło Ministerstwo Cyfryzacji.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-wybory-2020-rz-poczta-polska-ma-juz-dane-z-rejestru-pesel,nId,4463652#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  11
  4
 10. Burmistrz anarchista. Nie bierze sie do roboty bo narazie to wielkie g….. zrobił. Następne wybory i go nie ma. Wyborcy o to zadbają. A dla co niektórych intelygentóf to informacja że obowiązuje ustawa o częściowym głosowaniu korespondencyjnym dla osób powyżej 60 lat i na kwarantannie. Więc podstawa prawna jest.

  9
  26
 11. A ja- jeśli ktokolwiek uniemożliwi mi udział w demokratycznych i zgodnych z konstytucją wyborach podam go do sądu i do Trybunału Strasburskiego.

  11
  15
 12. Witam. BRAWO Panie Burmistrzu. To że Brzeszcze są pipiduwą jest zasługą Beaty Zdzisława i ZZ kopalni. Zablokowali budowę S1 to dla gminy 10 lat w tylnej części ciała.Ziom z Brzeszcz

  17
  11
 13. A kiedy u nas w gminie bedzie jakiś chory. Czemu jestesmy gorsi od innych. Wrzyscy maja u siebie wirusa a nasza gmina nie. Czemu tym sie burmistrz nie zajmie. CHCEMY WIRUSA NIE BĄDŹMY Z TYŁU- HEHEH. Ps. EPIDEMIA TO ŚCIEMA

  5
  28
 14. Dostal anonimowy mail, a odmówił poczcie polskiej. To skąd wiedzial komu odmówić? Brawo Radek. Ty dalej jesteś Radek, do burmistrza Ci brakuje.

  15
  35
 15. Żal patrzec na to co Pan wyprawia w tej gminie. Zachowuje sie Pan jak dziecko, nie dorosł Pan do sprawowania takiej funkcji. Przerasta to Pana, a gmuna tylko na tym traci. Chęć osobistej zemsty kiedyś sie Panu odbije czkawką, a mieszkancy za to zapłacą. Nie pamięta juz jak karmiła go ręka, którą teraz podgryza?

  11
  41
 16. Gimbazę i lokalną inteligencje inaczej proszę o czytanie ze zrozumienie. Burmistrz nie podpisał, bo Senat nie zatwierdził ustawy i prędko nie uchwali bo Kichawa Dukacz ma 4 % w sondażach, więc chcą poczekać aż będzie miała 99 %- to może troche potrwać…

  13
  32
  • PEPE…. typowe Pisowskie aroganckie podejście do kogoś który ma inne poglądy od WAS bo jestem z innego sortu. PS. nie popierałem nie popieram i nie będę popierał PO ale jestem człowiekiem myślącym i widzę co się w Polsce dzieje. A Ciebie rodzice zapomnieli dobrze wychować, przykre.

   38
   10
   • A co się w Polsce dzieje? Przeszkadza ci rekordowo niskie bezrobocie? Prospołeczne programy? To, że nie pracujesz już za 5zł brutto/godz.?, że pieniądze, których miało nie być jednak są? Że polski majątek przestał być hurtowo wyprzedawany za bezcen? Że ważniejeszy jest interes Polaków niż zagr. korporacji? Czy może to, że nie musisz pracować do 67 r.ż.? Czyżbyś zapomniał co działo się za nierządów poprzedniej kooalicji? Czy może zacząłeś się inetresować polityką w 2015r. po wyborach? Wasza hipokryzja jest niesamowita. Dla was im gorzej, tym lepiej, no nie? Wszyscy najmądrzejsi, ale żaden nie prześledzi politycznej drogi J.K i nie porówna jes do drogi “opozycjonistów”, którzy dorobili się na naszej krzywdzie. Jesteś ignorantem. Nie pozdrawiam.

    10
    12
 17. I bardzo dobrze…!!! Ale tylko patrzeć jak ta banda Pisowska po nocach pozmienia ustawy a długopis Andrej podpisze wszystko idąc na siku nad ranem.

  37
  15

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.