Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany w dotychczasowych zasadach bezpieczeństwa.

Dodatkowo wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Jak podkreślił szef rządu: “To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji”.

W całej Polsce nadal obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń religijnych odbywających się w kościele, gdzie istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult, a limit przewiduje  1 osobę na 7 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Lista nowych obostrzeń:

– nauka w klasach IV -VIII w trybie zdalnym,

– od godz. 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie może wychodzić sama. Może to robić jedynie pod opieką dorosłego,

– ograniczenie działalności sektora gastronomicznego (restauracje, puby, kawiarnie). Przez najbliższe dwa tygodnie gastronomia może przygotowywać jedynie posiłki na wynos oraz w ramach dostawy,

– zakaz wszelkiego rodzaju zebrań powyżej pięciu osób. Wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe,

– wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,

– wydarzenia kulturalne – do 25 proc. publiczności,

– seniorzy powyżej 70. roku życia mają nie przemieszczać się, a najlepiej nie wychodzić z domu,

– uruchomiony zostaje Korpus Wsparcia Seniorów,

– zamknięte zostaja sanatoria.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

“Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego” – czytamy na stronie Kancelarii Premiera.

Więcej informacji – TUTAJ

(źr., fot. KancelariaPremiera, powiat.oswiecim.pl)

7 KOMENTARZE

 1. A co z kościołami? Katole jakoś mogą łazić, bo pedofile nie mieli by hajsu… Żal mi tego kraju… Wszystko wszystkim zabronić, ale pedofilom w sutannach już nie…

  22
  5
 2. Już wiosną ludzi było zarażonych mnóstwo ale celowo nie robili testów a Szumowski mówił, że maski nie działają. Potem Pinokio mówił, że już minęła pandemia i można śmiało iść do wyborów.. Bo o to im chodziło, wybory!!!! Teraz nagle obostrzenia i strasznie ludzi. Dlaczego wprowadzają zdalne nauczanie dla starszych uczniów? tak naprawdę to dzieciaki które łatwiej i bardziej są w stanie być ostrożne jeżeli chodzi o kontakt z innymi.. To właśnie te najmłodsze są bardziej narażone bo i mniej rozumne ale problem w tym że wtedy rodzice poszli by na opieki z pracy itd. bo małe dzieciaki nie można za bardzo samych w domu zostawić i iść do pracy a to rządowi nie pasuje.. Banda oszustów…

  14
  2
  • To wszystko to jakaś paranoja.A jak będzie szczepionka to co? Nagle plandemia zniknie i kolejne zachorowania czy zakażenia? Media przestaną o tym trąbić i siać ferment? To wszystko jakiś teatrzyk… tylko strach mysleć co dzieje się za kulisami w kraju i na świecie. Ludzie włączmy myślenie!!!

   9
   2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.