28 czerwca br. w Oświęcimiu podpisano umowy w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. W wydarzeniu udział wziął wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a także przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu oświęcimskiego. Zgodnie z parafowaną umową Gmina Brzeszcze z OSPR otrzyma ponad 2,68 miliona złotych.

„OSPR zakłada realizację zadań, które mogą być ujęte w pięciu priorytetach: 1.Uporządkowanie i zagospodarowanie terenów w otoczeniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2.Poprawa dostępności komunikacyjnej Oświęcimia dla osób odwiedzających miejsce pamięci masowej zagłady oraz społeczności lokalnych, 3.Rozwój działalności edukacyjnej w obszarze szkolnictwa wyższego w Oświęcimiu, 4.Poprawa atrakcyjności turystycznej Oświęcimia poprzez renowację obiektów i infrastruktury o charakterze zabytkowym, 5.Poprawa dostępności i zagospodarowanie otoczenia obiektów byłych podobozów KL Auschwitz-Birkenau w powiecie oświęcimskim” – podaje brzeszczański magistrat.

Obecnie realizowany jest etap V programu obejmujący lata 2016-2020, w ramach którego przewidziano wydatkowanie na jego realizację z budżetu państwa 47 398 000 zł przy udziale środków własnych beneficjentów w kwocie 19 643 000 zł. Efektem końcowym będzie wykonanie 31 zadań, z których aż 17 dotyczy uporządkowania i zagospodarowania terenów w otoczeniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

“Edycja OSPR na 2018 r. uwzględnia korektę Programu wynikającą z przyjętej uchwały nr 208/2017 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2017 r. zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego. Grono beneficjentów zostało poszerzone o gminy Brzeszcze i Chełmek” – wyjaśnia strona Urzędu Gminy.

Gmina Brzeszcze do 2020 roku zrealizuje w ramach OSPR  3 zadania:

 • Przebudowa ul. Lisowce i ul. Obozowej w Brzeszczach
 • Przebudowa parkingu przy Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach – utworzenie miejsc parkingowych dla autokarów
 • Budowa ścieżki rowerowej związanej z miejscami pamięci KL Auschwitz – Birkenau

Łączny koszt realizowanych inwestycji wynosi 13,57 miliona złotych, z czego pozyskane dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego wynosi ponad 8 milionów złotych.
Szczegółowy opis zadań przedstawiono w zakładce realizowane projekty.

(źr. , fot. brzeszcze.pl)

10 KOMENTARZE

 1. żałosne te negatywne komentarze ech lepiej nie robić nic!To że Gmina pięknieje nie ma znaczenia, ciągłe biadolenia chyba macie to w roszczeniowej naturze. Oj biada biada jak się robi pan z dziada.

 2. Sołtys! Sam skończ pier..ć!
  Co się zmienia?! Rozkopane wszystko i końca nie widać! Rozkopuje kolejne, żeby tylko wyborców pozyskać.
  Remontuje burzówkę i widać było efekty kilka tygodni temu…
  Na Piastowskiej chodniki pokrzywione od ciężkiego sprzętu podczas “modernizacji” i kto to odebrał?! Burzowa też nie wydala podczas większego deszczu.
  Wymieniamy dalej?!

 3. Panie Wójcie, skończ Pan pierd… Żal doopę ściska że babka dużo dla gminy robi? Wiadomo że potrzeby są zawsze i nikt nie zrobi wszystkiego, ale widać gołym okiem jak gmina się zmienia.

  • Gmina się zmienia? Na razie to tylko pokrzywione chodniki na Piastowskiej, a wice zrobił sobie droge pod dom. I tyle. Rozj*ebane poł gminy bo sie kapli, że kasa na kanalizację im przepadnie to podłączają po dwa trzy domy, rozkopana ulica, ciemnota widzi, że sie coś robi i dobre jest.

  • Faktycznie się zmienia. Mamy rok wyborczy to coś zaczęli robić. U nas w Gminie to jak w Rządzie …kasę Rydzykowi dają za zdobycie elektoraty wyborczego…Tak u nas w sołectwach coś nie coś robią bo wybory idą i trzeba dług spłacić Radnym w zamian za podnoszenie rączki. A i sami radni w swoim okręgu w oczach mieszkańców dobrze wypadną…A potem o nas zapomną jak zwykle. A pomysły nie których radnych ciekawe co niby sklepy czy punkty z alkoholem pozamykać…bzdura.. to wtedy powrócą meliny ja za PRL i tak pić będą. A ludzie zatrudnienie stracą pracę. No fakt ogłaszają, że niby walczą z problemem alkoholowym w gminie i jego skutkach zakłócania porządku publicznego. Od porządku publicznego jest Policja i Straż Miejska zlikwidowana przez karierowiczów chętnych władzy radnych. Teraz mamy pijaków w parku i ławki pojszczane i zdewastowane. Imprezy pod krzyżem na Paderewskiego i Placu Targowym. Nie mówiąc, że nikt nie pilnuje prawa miejscowego.

   • Nie zgodzę się ze w roku wyborczym zaczęli coś robić! W 2015-2017 były remonty i modernizacje szkół i przedszkoli. Od ubiegłego roku robione domy ludowe, LKS w Jawiszowicach ładny i nowy. Odnowiona remiza i dom seniora zrobiony, a tego do tej pory w gminie nie było. Piastowska wyremontowana, Kusocińskiego i Piaski. Doszła Aleja Dworska i Paderewskiego. Kanalizacja nie od wczoraj robiona. Fakt ze to się ślimaczy, ale w końcu to duża sprawa. NA drobniaka ładny asfalt- to już nikt nie pamięta jakimi się dziurami jeździło. A co z Bielską w Jawiszowicach? tak samo dziura na dziurze i koleiny, a teraz asfalt i chodniki. Tak samo w Zasolu na Wilamowice droga zrobiona. Więc nie mówcie, że nic się nie dzieje i tylko przed wyborami , bo w jednym roku tego wszystkiego nie zrobili.

    • To przejdź się Piastowską pieszo i napisz nam jakie bzdury wcześniej wygłosiłaś!!!
     Kanalizacja faktycznie nie od wczoraj. Kościuszki już drugi rok rozkopana i końca nie widać!!!
     obserwatorka – chyba z klapkami na oczach… weź się już nie kompromituj!!!

     • Faktycznie – na krzyżówce Piastowskiej i Dąbrowskiego jakieś 4 metry kwadratowe chodnika zdjęte bo tam jakiś przyłącz gazu czy kanalizacji jest i do razu tragedia, droga nieprzejezdna, rozkopana, dziury i w ogóle to co ta władza sobie myśli!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.