Zacznijmy od „kapitana” – Sławomir Obidziński początkiem czerwca objął stery spółki Tauron Wydobycie. Zmiana na stanowisku prezesa (zastąpił starego, poczciwego kolegę Pani Beaty Szydło, Zdzisława Filipa) nastąpiła w chwili ogłoszenia przez Tauron nowej strategii ukierunkowanej na odnawialne źródła energii (rząd mówi o wspieraniu górnictwa, ale stawia na wiatraki). Już wtedy było wiadomo, że spółka ma poważne problemy finansowe – strata operacyjna Tauron Wydobycie za 2018 rok wyniosła ponad miliard złotych.

Krótkoterminowe „naprawianie” relacji zarządu Tauron Wydobycie z pracownikami Zakładów Górniczych Janina, Brzeszcze i Sobieski miało załatwić porozumienie, które gwarantowało „spokój” wśród górników do jesieni 2019r. – dlaczego do jesieni? Tak. Właśnie dlatego.

Do rozmów o podwyżkach wynagrodzenia miano wrócić po jesiennych wyborach.

Wypłata jednorazowych premii przyniosła odwrotny skutek niż zakładały związki zawodowe i zarząd TW.

15 lipca w Jaworznie odbyło się zebranie przedstawicieli związków zawodowych z ZG Janina, Brzeszcze i Sobieski z przedstawicielami zarządu Tauron Wydobycie.

Po zakończonych rozmowach, przedstawiciele związków zawodowych ze Stanisławem Kłyszem z brzeszczańskiej Solidarności na czele, poinformowali zebranych górników, że na ręce zarządu spółki Tauron złożono górnicze postulaty – między innymi ten, mówiący o podniesieniu wynagrodzenia.

Zebrani pracownicy Zakładów Górniczych zostali zapewnieni przez przedstawicieli związków, że rozmowy zostaną wznowione w najbliższy piątek, tj. 19.07.2019r. na terenie ZG Janina w Libiążu i będą w nich mogli wziąć udział również pracownicy TW S.A.

„Postulaty, które zostały złożone, zostały przez związki zawodowe podpisane i złożone zarządowi. Zarząd jasno i wyraźnie powiedział, jasno i wyraźnie powiedział, nie mam po dzisiejszych rozmowach podstaw, żeby nie wierzyć, że w piątek się spotykamy o godzinie 10:00” – mówił w poniedziałek do zebranych górników, Stanisław Kłysz, przewodniczący brzeszczańskiej Solidarności. Oczywiście do spotkania nie doszło.

1000zł za milczenie, kapitan Obidziński opuszcza tonący okręt…

Kolejny raz górnicy zostali zlekceważeni i wystawieni przez ludzi, którym zaufali. Dzień przed planowanym spotkaniem na Janinie, przedstawiciele związków zawodowych Tauron Wydobycie spotkali się z zarządem Tauronu i podpisali „niePOROZUMIENIE”, bo tak o podpisanym dokumencie mówią sami górnicy.

W tym samym dniu z tonącego okrętu o roboczej nazwie „Tauron Wydobycie S.A” uciekł Sławomir Obidziński. Prezes Obidziński zrezygnował z pełnionej funkcji w dniu 18.07.2019 .

Podpisane porozumienie zakłada wypłatę jednorazowej premii w wysokości 1000zł. Problem w tym, że górnicy drugi raz nie chcą się nabrać na „knebel” w postaci jednorazowego świadczenia.

Wolny Związek Zawodowy “Sierpień 80” poinformował, że nie akceptuje porozumienia podpisanego w spółce Tauron Wydobycie. W opinii związku, protestującym górnikom należą się realne i stałe podwyżki płac, a nie jednorazowe dodatki.

„Przez lata górnicy i branża górnicza znosiła wiele wyrzeczeń. Kryzys, dekoniunktura, restrukturyzacja, potrzeba oszczędności i konieczność zabezpieczenia środków finansowych na inwestycje – powodów by ciąć prawa i zamrażać pensje było całe mnóstwo. Zawsze wtedy mówiono górnikom, że trzeba zacisnąć pasa po to, by później było lepiej. Teraz, gdy górnictwo prosperuje dobrze, osiąga zyski – spółki węglowe jakby zapomniały o tamtych obietnicach i nie wynagradzają górnikom należycie lat poświęceń, wyrzeczeń i ciężkiej pracy. To musi się zmienić!” -ocenił przewodniczący związku Bogusław Ziętek.

Co dalej? Tego nie wie nikt. Jeśli ktoś miał zamiar skłócić załogi zakładów górniczych należących Tauron Wydobycie i doprowadzić do destabilizacji spółki, to chyba odniósł sukces.

Na szczęście górnicy to taka grupa zawodowa, która w kryzysie potrafi się zjednoczyć i zawalczyć o swoją przyszłość.

Ryba psuje się od głowy, więc może pora porządki w górnictwie zacząć od tych, którzy zobowiązali się reprezentować pracowników ZG i dbać o ich dobro?

Co przyniesie nowy tydzień? Może być zaskoczeniem dla niejednego „starego wyjadacza”.56 KOMENTARZE

 1. Co wy wszyscy bredzicie, nikt nie napiszę, że młody Wróbel, cały ten okres w Tauronie przed tym jego L4 był dymany na żelazie, nie głosił wypadków w pracy, z tego co pamiętam to dwóch, ponieważ zależało mu na tej pracy, a poza tym z tego co mi wiadomo to wczesniej pracował niecałe dwa lata w sugu więc dlaczego w ogóle piszecie, że chłopak robił pół miesiąca, w sugu pracował na przebudowach na których też nie ma lekko. Nie napiszecie wszystkiego, a potem takie brednie wychodzą. A to, że chłopak mówi jak jest to tylko dobrze o nim świadczy…

  4
  18
 2. Panie redaktorze, proszę rzetelniej dobierać osoby udzielające wywiadów. Pan Mateusz Wróbel pracuje na kopalni od 2 miesięcy i nie przepracował w sumie nawet 25 dni po czym dostarczył zwolnienie lekarskie na którym aktualnie przebywa. Co taki pracownik może wiedzieć o ciężkiej pracy w przodku, zarobkach i sytuacji kopalni?

  21
  2
  • Nie ma to jak przerobić pół miesiąca i narzekać na wypłate… takie informacje idą w media a ludzie potem wierzą w te bzdury. Skoro w JSW tyle zarabiają to po co przyjąłeś się na Brzeszcze? Miejsce na kasie w Biedronce też znajdziesz i zarobisz więcej bez noszenia ciężkiego żelaza… Przyjdzie młody na kopalnie i myśli że zarobi 5 tys.zł za siedzenie na napędzie. Lepiej się chłopie nie wypowiadaj na tematy o których nie masz pojęcia

   20
 3. Akurat „kapitan” Obidziński zachował się racjonalnie i odpowiedzialnie. Jako jeden z niewielu obecnych prezesów z branży miał jakieś pojęcie o zarządzaniu. Do TW przyszedł sprzątać po poprzedniku, nie owijał w bawełnę jak jest źle, miał jaja by wyjść załogi i przedstawić katastrofalną sytuacje spółki oraz poinformować o konieczności wprowadzenia planu naprawczego. Jaka była odpowiedz załogi i związków, wszyscy wiemy – zderzył się ze ścianą, więc szybko zrozumiał, ze nic tu po nim. Nie rozumiem dlaczego czyni mu się zarzut, że w takiej sytuacji zrezygnował. „Uciekającym kapitanem” to nazwał bym raczej poprzednika, który przez 3 lata dryfował pobierając ładną pensję, i w znacznej mierze przyczynił się do obecnej sytuacji. Teraz jest już chyba za późno na ratunek… Jak to mówią, z pustego i Salomon nie naleje.

  48
  • Mnie zastanawia brak rzetelnej informacji.W czasie poprzedniego kryzysu przed brama kopalni trwala nieustajaca konferencja prasowa transmitowana w telewizji.Gdzie znikneli ci wszyscy prelegenci,czy teraz nie maja nic do powiedzenia?

   23
   2
   • A co, spodziewałeś się transmisji na żywo „Wiadomości” TVP? 🙂 To co się obecnie dzieje w górnictwie nie do końca wpisuje się w obowiązującą narracje totalnego sukcesu i dobrej zmiany obecnego rzadu…

    25
    • To co obecnie dzieje się górnictwie, to nadal są fatalne skutki “orania” górnictwa przez poprzednie rządy. Brak jakichkolwiek inwestycji spowodował teraźniejsze problemy wielu kopalń. Polska nadal węglem stoi i co by nie mówili, nie możemy od niego odejść, bo nawet idąc w źródła odnawialnej energii, potrzebny nam jest węgiel choćby do produkcji stali która niezbędna jest do owej produkcji Energi, koło się zamyka. Sprowadzanie węgla z Rosji, to ogromny problem polskiego górnictwa, który trwał również za poprzednich rządów, bo przecież w 2014 roku nasza Solidarność blokowała transporty węgla z Rosji do Polski. Nigdy nie zamkną naszej kopalni, jak nie Tauron, to kto inny, oby tylko Polak a nie Niemiec.

     7
     19
     • Tak blokowała i co z tego jak i tak się nic nie zmieniło:
      “W roku 2018 do Polski sprowadzono rekordową ilość 19,7 mln ton węgla, głównie z Rosji. To samo było w poprzednich latach.
      W 2018 r. państwowy Węglokoks sprzedał spółkom energetycznym około 1,1 mln ton zagranicznego węgla.”

      9
      5
     • jakie poprzednie rządy? wówczas nie inwestowano bo do każdej tony węgla trzeba było dopłacać sprawdź ceny giełdowe w tamtym czasie teraz jak koszty wydobycia pozwalają na rentowność kopalnie powoli zbliżają się dna taka dobra zmiana

      10
      3
 4. A związkowcy dlaczego dopuścili do takiego stanu Kopalni Brzeszcze ? Zamiast siedzieć i nic nie robić raz w tygodniu chociaż jechać na przodek albo ścianę, porozmawiać z robolami- Wy oderwaliście sie od rzeczywistości gorzej jak PO. Na Piaście jest dzień kalfaktora, raz w tygodniu muszą jechać na dół, proponuję dzień związkowca-możecie sobie wybrać dzień.

  23
  1
 5. Panie Jery, nie mamy zamiaru wdawać się z Panem w dyskusje. Kolejny Pana komentarza, noszący znamiona pomówień, zostanie również usunięty, a dodatkowo nałożymy na Pana nr IP blokadę. To nie jest portal publiczny i nie jest finansowany ze środków publicznych, więc żądać to Pan sobie może, ale nie tutaj. I jeszcze jedno: jak Pan myśli, że jest Pan anonimowy, to musimy Pana zasmucić- nie jest Pan. Spokojnego wieczoru.

  10
  22
 6. Co przyniesie nowy tydzień? No musicie droga Redakcjo nadal podburzać załogę, bo przecież w innym wypadku nie będzie o czym pisać i będzie nuda 🙂 A dla was nuda, to brak czytalności i klikalności, znaczy pieniążków.

  16
  19
 7. Nasz redaktorek Dawidek pewno naczytał się w nieodległym dzieciństwie marynistyki i błysną prozą w stylu – “kapitan uciekł z okrętu”. Ale drogi Dawidku, jak “kapitana” nie słucha załoga i ZZ, i sama wyrywa stery okrętu, to co kapitan miał zrobić? Zostawił dzielną załogę i życzył “Szczęść Boże”. 🙂

  24
  3
 8. Związki…… Mam jedną pier… Schizofrenię zaburzenia emocjonalne proszę pusć mnie na antenie…… Generalnie stołki nasze zostawić wypłaty związkowe niech zostaną… Z grupy nad sztygarowe. Nie zjada aninraz dniówki nadsztygsrowe brać kartki 14/barburke!!!! Zaco !!!! Za podpisywanie za naszymi plecami czegoś co miało być uchwalone naszymi głosami..!!! Wstyd!!!!!!!! Moim zdaniem…. Coś cza z tym zrobić fakt mam dobrych znajomych w zwiaskach ale znajomość się kończy jak hujosywo wyskoczy Koniec tego !!!!!!!

  17
  4
 9. Stara związkowa zasada obowiązuje: “straty wasze, zyski nasze”. Czyli jak firma ma stratę to wina zarządu, a podwyżki i tak musza być. Kogo obchodzi skąd będą te pieniądze. Mają być i koniec. A firma, co tam, zrobi się rozróbę na kopalni, potem w Jaworznie, potem w Katowicach, a jak trzeba będzie to i w Warszawie. Dotychczas działało, to dlaczego ma przestać teraz 🙂

  26
  6
 10. Redakcjo, manipulujecie faktami i jawnie namawiacie do strajku załogi. Radzę przemyśleć swoje działania, bo nie jest to zgodne z prawem i jest wysoce niemoralne. Sytuacja TW jest katastrofalna. A “kapitan” Obidziński miał zadanie przygotować Program Naprawczy. Na wielu spotkaniach z kierownictwem kopalń, ZZ oraz na masówce na Janinie otwarcie informował o sytuacji finansowej i skali wyzwań. Odpowiedzią były pikiety wraz z żądaniami podwyżek. W takiej sytuacji to przysłowiowy “gwóźdź do trumny”. Jako jedyny z zarządu nie podpisał porozumienia i złożył rezygnację. Zrozumiał, że żadnego programu naprawczego nikt nie chce.

  35
  6
 11. Droga “redakcjo” owa jednorazówka, to nie jest porozumienie dotyczące płac w tauronie, spotkanie na ten temat odbędzie się 25.07.2019 tj w najbliższy czwartek. Związek zawodowy Sierpień 80 jest niereprezentatywny, nie zaproszono ich do rozmów, bo trudno jest rozmawiać z grupą 13stu osób które tam sieją ferment. Pan szarfista z Sierpnia próbując siać ferment na masówce szybko został zgaszony przez załogę, nie udało mu się tam, to później wezwał sobie telewizję i udzielił kłamliwych relacji,do tego pytany o zagrożenia pracy górnika odpowiada, że są “różne” faktycznie odpowiedź na poziomie. Ciekaw jestem dlaczego nagle wojownicy sierpnia z Wąskim na czele przestali krzyczeć?. Przestańcie dzielić załogę i opowiadać nieprawdę, bo zwyczajnie ludzie Was nawet nie lubią i wiedzą, że umiecie bronić tylko alkusów.

  28
  12
  • a gdzie pajacu mowa że to porozumienie dotyczące płac. Sam dzielisz załogę właśnie takimi wpisami. Pewnie jesteś kierowcą bez prawka z S

   11
   9
   • Wąski daj se już spokój, esperalu nie zalewa się alkoholem, źle Ci weszło, a łysemu nikt prawka nie zabrał. Eloszka :*

    16
    9
   • Wonski mam nadzieję, że odpowiednie służby zajmą sie Twoim udziałem w tym cyrku i pomówieniami, których jestes autorem. I tak sie dziwię, że niektórzy których obrażasz i pomawiasz na fb i anonimowo w komentarzach tak się z tobą pierdzielą tyle czasu. Sprawa przeciwko takim jak ty juz dawno powinna być na policji.

    8
    4
    • Z tego co mi wiadomo to prokurator już dawno na nim łapę trzyma, jak dostał wezwanie na komisariat, to zaczął usuwać swoje wpisy w internecie. Panie MW internet to takie miejsce z którego nic nie zginie, szkoda, że dał się Pan tak wykorzystać w sianiu propagandy Pana donosiciela z g1(czy tam przyjaciela Filipa i Tomczyka, różnie się o nim mówi hahaha), pół Brzeszcz bije się w głowę słuchając waszych bredni.

     4
     1
    • Ja pierdole, co za pojeby. Ktoś coś mówi o prawojazdach łysego i już na mnie. A tak na marginesie to je stracił. A jeździ bo sąd mu je dopiero zabierze.

     1
     1
  • Fajnie będzie jak Stasiu zakończy swoją działalność w ZG, wszyscy się wtedy osracie jak wam Tauron zacznie dyktować warunki, a szarfista Wam na pewno nie pomoże haha.

   22
   7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.