Wczoraj wieczorem mieszkańcy Brzeszcz i okolic odczuli kolejny silny wstrząs. To czwarte takie zdarzenie wciągu zaledwie trzech tygodni. Powtarzające się wstrząsy, budzą ogromne niepokoje społeczne, dlatego zwróciliśmy się z zapytaniem o przyczynę do Tauron Wydobycie.

„Zakład Górniczy Brzeszcze prowadzi obecnie eksploatację pokładu węgla na średniej głębokości około 850 metrów pod miejscowością Brzeszcze. Pokład ten został zaliczony przez ekspertów do najniższego pierwszego stopnia zagrożenia tąpaniami” – informuje biuro prasowe Tauron Wydobycie, do którego należy Zakład Górniczy Brzeszcze.

„Wstrząsy towarzyszące eksploatacji pokładu wynikają z naturalnych uwarunkowań geologicznych. Wysoko nad pokładem zalegają grube warstwy piaskowców, które w wyniku prowadzonej eksploatacji ulegają łamaniu, generując wstrząsy” – tłumaczy Tauron Wydobycie.

Spółka zapewnia, że aktywność sejsmiczną w rejonie ściany na bieżąco monitoruje Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Po każdej dobie powstaje informacja o aktywności sejsmicznej górotworu wraz z dobowym postępem ściany oraz wykonywaną profilaktyką tąpaniową.

„Zakład Górniczy Brzeszcze realizuje szereg działań profilaktycznych, dzięki którym energia wstrząsów jest zmniejszana i w większości przypadków nieodczuwalna na powierzchni.

Kopalnia prowadzi stałą rejestrację drgań gruntu za pomocą specjalistycznej aparatury sejsmometrycznej. Prowadzone i planowane roboty górnicze wykonywane są z uwzględnieniem warunków minimalizujących wielkość tego zagrożenia, a poprzez wykonywanie pod ziemią tzw. strzelań torpedujących zmniejsza się energia skumulowana w górotworze.

Strzelania torpedujące polegają na wywierceniu w mocnych skałach nad pokładem węgla otworów i zdetonowaniu w nich materiału wybuchowego. Jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod aktywnej profilaktyki tąpaniowej, stosowanych w górnictwie” – pisze biuro prasowe spółki Tauron Wydobycie.

Właściciel kopalni informuje jednocześnie, że ściana nr 02, w rejonie powstają wstrząsy odczuwalne na powierzchni, zbliża się do zakończenia swojego biegu. Pozostało jeszcze 85 metrów. Zakończenie eksploatacji ściany ma nastąpić w styczniu 2021 roku.

„Wszystkie zagadania związane z zagrożeniami tąpaniami i wstrząsami są na bieżąco analizowane przez zespół ds. tąpań powołany przez kierownika ruchu Zakładu Górniczego Brzeszcze. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje zautomatyzowany system zapisu informacji o odczuciach lub uszkodzeniach spowodowanych wystąpieniem wstrząsu górotworu. Zgłoszeń można dokonywać pod numerem telefonu 32 716 54 99. Wnioski o uszkodzeniach budynków powstałych w wyniku wstrząsów, które zarejestrowała stacja geofizyki górniczej można również składać do oddziału szkód górniczych ZG Brzeszcze” – podaje Tauron Wydobycie.

71 KOMENTARZE

  1. Chcieliście mieć drugą Japonię, albo komuś marzyło się życie jak w Californi?
    No to macie!
    Ważne że jak złe sprzedawczyki z PO chciały zamknąć kopalnie to był płacz i darcie szat z rozpaczy.
    Na szczęście pojawiła się Beata Szydło i ocaliła strategiczny zakład…

    14
    16
  2. Zła jakość powietrza utrudnia życie i truje ludzi, tak samo tąpnięcia na kopalni uprzykrzają życie. Jedno i drugie jest złe i należy z nimi walczyć wszelkimi sposobami.

    9
    7
    • W Krakowie zabronili palić węglem i co? Wielkie g***o. Jak było tak jest. Trują nas samochody, samoloty i chemia w żarciu. Pozamykają Polacy kopalnie, przyjdzie szwab, wybierze co ma wybrać, zostawi syf i pójdzie wpiz**. Żywym tego przykładem jest krupinski. Polak zamyka a szwab już koło tego łazi.

      11
      9
      • Nie wiem kolo czego szwab lazi ale Niemcy ostatnia kopalnie w.kamiennego zamkneli 2 lata temu.Silesia kilka dni temu zostala sprzedana przez czeskiego kapitaliste za grosze mimo ,ze byla to kopalnia wolna od polityczno zwiazkowej patologii.Wnioski wyciagnij sam.

        6
        1
        • Nie podniecaj się tak tym węglem kamiennym u niemrów. Mają jedne z największych złóż węgla brunatnego i fedrują jak ta lala. Co do Silesii, to podpisali umowę przedwstępną a sprzedadzą lub nie w pierwszym kwartale 2021. Cena końcowa to wynik kompromisu. Lepiej wziąć mało, niż ponosić koszty likwidacji.

          3
          2
  3. Wstrząs trwa kilka sekund i pojawia się ostatnio raz w tygodniu i wielkie mi HALO. A spójrzcie na jakość powietrza – (ramka po prawej) CAQI wynosi 122 – bardzo zła jakość powietrza ! brakuje info o zakazie wychodzenia z domu. Sytuacja taka utrzymuje się od kilku dni i co? NIC

    5
    9
        • Zawsze normę można podnieść 3x i wtedy będziesz miał tylko coś koło 30%. Uspokaja cię to czy niepokoi? Na koniec, jakie przełożenie mają wskazania z kościelnej w Brzeszczach do warunków np. na placu tischnera w Jawiszowicach. Chcieliście fetyszu to macie i patrzcie jak te cyferki rosną.

          2
          2
    • Zła jakość powietrza utrudnia życie i truje ludzi, tak samo tąpnięcia na kopalni uprzykrzają życie. Jedno i drugie jest złe i należy z nimi walczyć wszelkimi sposobami.

      3
      5
    • Rzeczoznawca budowlany określa przyczynę szkody. Może wynikać z działalności górniczej jak również z innych przyczyn. Na terenach górniczych obowiazują dodatkowe obostrzenia w zakresie projektów domów, chodzi tutaj o ławy fundamentowe za które dostaje się zwrot kasy. Jeżeli ktoś wybudował niezgodnie z pozwoleniem na budowę, to żadna szkoda nie zostanie uznana, choćby wstrząsy pojawiały się co godzinę a ich siła rosła w nieskończoność.

      4
      3
      • za PRL wybudowanie domu bez zezwolenia i odpowiedniego uzbrojenia nie było możliwe, więc obawiam się “zgodnie z prawem”. Wówczas kopalnia nie dofinansowywała budowy domków jednorodzinnych

        1
        1
  4. A ja znam takich co drut zbrojeniowy odsprzedawali po budowie domu bo za dużo im kopalnia dała, oczywiście było to 20 lat temu a pózniej wnosili zażalenia że ściany i schody pękły i dostawali odszkodowania.

    10
    6
    • i co w związku z tym? Projekt jedno, budowa drugie, a praktyka trzecie… a ekspertów od budownictwa tu nie brakuje widać. Ale jak ktoś siedzi w bloku i d*** grzeje a jego widok za okna kończy się na balkonie sąsiada, to czego się spodziewać…

      5
      3
  5. Kopalnie powinni zamknąć. Lepiej żeby pracownicy byli bezrobotni niż ludzie na górze przeżywali strach z tapnieciami. Będzie składany pozew zbiorowy przeciwko nie odpowiedzialnym działaniom kopalni teraz zwanej zaklad górniczy. Pozew będzie składany między innymi ze względu na stres psychiczny występujący po każdym tąpnięciu. Np. u niektórych rodzin dzieci boją się przebywać w mieszkaniu.

    17
    12
    • “Lepiej żeby pracownicy byli bezrobotni niż ludzie na górze przeżywali strach z tąpnięciami.” Cudo! Florek, dawaj tutaj ze swoją analizą cech charakteru.

      5
      9
    • i ch*a wywalczycie, stres psychiczny, sąsiad za ściana urządza awanturę albo swoja kobietę leje i innych domowników a wszystko słychać przez te ściany z kartonu w blokach i już nie działa to na psychikę waszych dzieci ? Zamkną kopalnie to się obudzicie bo się zorientujecie że te 2500 ludzi zacznie pracy szukać , nawet za niższe stawki jakie macie obecnie u was w fabrykach ,każdy ma teraz kredyt i będą się godzić pracować za gorsze wynagrodzenie byle by raty spłacać , obudzicie się jak taki były ryl wam podbierze stanowisko pracy ale wtedy będzie za późno

      6
      9
  6. Jak kopalnia fedrowała pod Przecieszynem Wilczkowicami to jeszcze miała na naprawę szkód górniczych, były inne czasy.Teraz kasy nie ma.

    9
    2
  7. Co dla mieszkańca daje, że Urząd Górniczy monitoruje wstrząsy? Stan powietrza też podobno jest monitorowany a jest jak jest. Pieniędzy na dotowanie wymianę kopciuchów nie ma a na rewitalizacje parku są. Po raz kolejny będzie fontanna przebudowywana, nowe drzewka zastąpią stare, chodniki zerwane i położone nowe itp. A za 10 lat kolejna rewitalizacja.

    13
    6
  8. Jak kopalnia fedrowała pod Przecieszynem, Skidziniem i Wilczkowicami i demolowane było wszystko, to była cisza, bo kopalnia dawała opłaty eksploatacyjne. Teraz, gdy zaczyna rujnować Brzeszcze to wielkie halo. Poznajcie brzeszczanie miód z posiadania kopalni bo dotychczas ten miód znali mieszkańcy z w/w miejscowości.

    13
    5
  9. Szkody górnicze- są
    Zyski dla gminy- nie wiem nie wypowiem się
    Kultura górników przepojona wódą i pieskiem- jest jeszcze bardziej niż szkody górnicze!
    Dla mnie bilans jest ujemny i to bardzo bardzo!

    19
    5
    • Jeżeli w punkcie “Zyski dla gminy” odpowiadasz “nie wiem”. To powiedz, co ty tutaj bilansujesz i jakim cudem udało ci się zamknąć ten bilans? Przyjmijmy na chwilę, że twoje wnioski są słuszne. Co proponujesz? Na szkody górnicze to pewnie zamknięcie kopalni, ale co z niekulturalnymi górnikami i ich piwskiem? Zadowolisz się wysiedleniem?

      4
      9
      • Nie to nie jest rozwiązanie, jak widzę po mojej rodzinie, moich znajomych i nieznajomych to problem jest wielopokoleniowy. Ja sprawić żeby górnicy zauważyli i zwalczyli problem alkoholu we własnym środowisku- nie wiem. I przykro mi to stwierdzić ale jedyne co potrafię to tylko zauważyć problem. A co do mojego bilansu to zakładając że budżet gminy bardzo zyskuje na kopalni to i tak nie rekompensuje innych szkód. Powiem więcej (ale to tylko moje obserwacje nie poparte żadnymi statystykami) im mniej górników w jakimś regionie tym więcej jest tam kreatywnych osób aktywnie poszukujących dobrej pracy lub posiadających dobrze prosperujące firmy w przeliczeniu na ilość mieszkańców. Jednak tak jak pisałem ta moja ostatnia opinia nie jest poparta żadnymi statystykami.

        11
        5
        • P.S. na szkody górnicze widzę tylko zamknięcie kopalni ale myślę że problem jest inny. Polega na tym czy my się na tę szkody zgadzamy czy nie.

          5
          2
        • Mieszkaniec, poczytaj o chorobie alkoholowej. Pewnie dowiesz się dlaczego skutki tego uzależnienia rozlewają się różnymi problemami po kolejnych pokoleniach np. DDA. Choroba ta nie jest zależna od wykonywanego zawodu. Nie można twierdzić, że górnictwo prowadzi do alkoholizmu.
          Jeżeli nie znasz wpływów do budżetu gminy ani kosztów usunięcia szkód, to nie jest to żaden twój bilans ani twoja opinia. To opowieści wyssane z palca i nic więcej.
          Wreszcie, liczba kreatywnych osób aktywnie poszukujących dobrej pracy lub posiadających dobrze prosperujące firmy zależy m.in. od czynników gospodarczych, ale nie od liczby górników na danym terenie. To co próbujesz tutaj przemycić to manipulacja. Jeżeli chodzi o postscriptum, to rozumiem, że jesteś za kopalnią, ale bez szkód górniczych. Czy tak?

          6
          5
        • Radzę pojechać w rejon Wałbrzycha, tam zamknięto kopalnie 25-30 lat temu. Bieda i nędza oraz smutek za tym co było. To samo inne tereny gdzie teraz są kopalnie.

          3
          1
  10. Zamkną i tynk ze ścian bedziecie jeść. Zrobi się jak na Woli po zamknieciu CZECZOTU. Złodziejstwo,narkomania i tp. Komisariat nagle im był potrzebny.

    17
    14
      • Myślę, że wystarczający % żebyś po zamknięciu kopalni zatęsknił za tąpnięciami. Likwidacja tak dużego zakładu pracy musi spowodować problemy społeczne tylko postępowcy w ogóle z tym się nie liczą. Tak jak Mieszkaniec uważają, że niewygodni i niekulturalni ludzie po prostu znikną.

        13
        10
        • Czyli nie wiesz, a gdybasz. Bez konkretów to tylko supozycja.
          Ps. Ale zdradza Twoje cechy – byle gadać/pisać, nawet wtedy jak nie ma się nic do powiedzenia. Zamilcz lepiej.

          2
          9
  11. Mieszkaniec! A jakie to szkody są od tych “tąpań”? Zanim coś napiszesz to byś poczytał… Taka natura Polaka, narzekać i komentować WSZYSTKO. Nie mając pojęcia o tym. Ale jak ma być Ci lepiej, to pisz dalej 😉

    15
    9
  12. To ile tych milionów kopalnia odprowadza do gminy?.Bo na razie to korzystamy z funduszy ” Oświęcimskich”. A na szkody górnicze nie ma kasy!.

    14
    8
    • Nie ma pieniędzy na zwrot kosztów energii elektrycznej do pomp którymi mieszkańcy pompują wodę z zalewanych na skutek szkód górniczych domów.

      8
      2
  13. Mieszkam w tej dziurze ponad 40 lat, dziadkowie i ojciec pracowali na kopalni, kilka lat temu pikietowalem z wszystkimi a teraz żałuje tego jak niczego w życiu – nigdy nie tąpało w Brzeszczach tak jak za Tauronu. Kopalnia to wylęgarnia alkoholików i najbardziej skorumpowana instytucja w okolicy – nie ustępuje urzędom państwowym ani na krok.

    32
    58
      • Pewnie ze można się wstydzić, bo nikt nie okradnie Polaka i zrobi z niego głupa jak on sam. I dobrze że coraz więcej osób widzi jak naprawdę jest a nie wciska się bajeczki jakie Eldorado z tą kopalnią. Komuna trwa w najlepsze

        17
        2
        • Tak minona, uderz w stół. Nie ma to jak korzystać z harówy dziadków i ojca, wykształcić się dzięki pieniążkom z kwk a po 40. latach przykleić się kropelką w komentarzach na infobrzeszcze. Brawo mieszkaniec!

          36
          10
          • Piszesz o sobie ? A kto powiedział że ja korzystałam z jakiejś/ czyjejś harówy ??? Chyba ty masz jakieś doświadczenie w tym temacie skoro cię to boli.

            7
            5
          • Minona, pisałem o użytkowniku mieszkaniec. A jak wcześniej wspomniałem o Julce to nożyce się odezwały. Wyjaśnione?

            3
            5
  14. Teraz wiecie że mieszkacie na teranie gdzie działa kopalnia, 02 się skończy ale będzie w przyszlym roku 06 jeszcze dłuższa, potem 03 i tak dalej jeszcze parę latek

    16
    4
    • haha za pare latek to niech sie ta cała ‘kopalnia’ schowa pod ziemie. Razem z tymi mitomanami wszystkimi wpierającym ludziom ciemnote

      14
      11
      • Czako to jak taki jesteś mądry to kup sobie kołowrotek już dziś i zacznij biegać… żebyś te bzdety mógł dalej pisać bo ci prądu może zabraknąć

        7
        11
    • Ryl oby jeszcze dużo latek bo potem ludzie bedą płakać za kopalnią bo pięniedfzy zabraknie na cokolwiek w gminie…. I powiem tak jak nie pasuje to wyny z Brzeszcz, mi trzesie domem prawie codziennie i jakoś nie płaczę z tego powodu…. Wiem gdzie mieszkam wiem gdzie jest dom i co mogę zrobić…..

      13
      16
      • HaHa no to poczekaj aż sufit na ten pusty dzban spadnie to wtedy zaczniesz trzęść ale galotami. Już widzę jak Ci kopalnia fundusze wypłaca haha

        13
        10
    • Myślę że 06 będzie ostatnią ścianą, zapamiętajcie moje słowa bo utrzymując tą kopalnię na siłę, związki, cwaniaczki i lokalne władze będą mieć krew na rękach niewinnych ludzi. Każdy, kto choć trochę zna się na rzeczy wie że jazda tym pokładem na tak dużej głębokości jest skrajnie ryzykowna.

      3
      2
  15. Beata,Zdzisiu, Boguś i ZZ kopalni mają NAS w DEEEE. Ważne że oni się ustawili.Dalej robią ludziom wodę z mózgu,że kopalnia jest cacy, a połowa ludzi w Brzeszczach dalej im wierzy.

    19
    18
    • Pewnie połowa z nich żałuje że parę lat temu pikietowali przy strajku.. nic z tej kopalni nie ma. Tylko szkody i zapadliska. A no i jeszcze zgraje opijusów na dole a siatke układów na górze.

      18
      10
      • to się doedukuj kolego i się dowiedz ile mln jest odprowadzanych z kopalni do gminy… bo pier….olisz tak aż płakać się chce. Bazuj na faktach a nie na domysłach …. heh

        8
        11
  16. Czyli dalej, bez zmian. Było jak jest i będzie. Mieszkańców ma się w czarnej dup** i tyle! Chałupa popęka, ale oczywiście nie z winy kopalni, ludzi pozalewa, ulice- to nie wina kopalni. Róbcie dalej głupa z ludzi!

    29
    9
      • właśnie Brecha puste pierdole** o szopenie…. i bzdur kupa… jak by coś się działo to by nie pisał durnych komentarzy na lokalnych tylko by się interesował swoim…. Ogarnijcie się ludzie bo jak by nie kopalnia to byście uja mieli a nie ulice, oświetlenie, parkingi czy chodniki itp poczytajcie ile kopalnia daje na rzecz gminy za ekploatację na terenie Gminy!! I tak założę się że połowa tych płaczków pracuje na kopalni…..

        6
        17
        • energy – to ty sie doedukuj bo widzę, że nie masz zielonego pojęcia o dochodach gminy Brzeszcze. Sięgnij do publikowanych przecież sprawozdań budżetowych gminy, a nie opowiadaj bajek. Ale na tym to się trzeba trochę znać, a nie wciskać ludziom ciemnotę!.

          12
          1
          • Dokładnie. Gdyby jednak ktoś nie umiał czytać do wpływy z eksploatacji górniczej to 1mln zł. A wszystkie dochody gminy to 113mln. Oczywiście kopalnia generuje więcej przychodu dla gminy, ale generuje niestety zdecydowanie więcej kosztów. Nie mówiąc już o kosztach dla całego społeczeństwa choćby przez umorzenia podatków i ZUS oraz przywileje. Wszyscy wiemy co jak najszybciej trzeba zrobić nie tylko z tą kopalnią.

            14
    • Chłopie mieszkasz na teranach górniczych spodziewałeś się że dom bedzie idolo 100% ? Ogarnij sie skończ pierdoli*** i lamentować, nie pasuje wyny na Oświęcim… a jak masz troszkę oleju to weź zgłoś że ci dom popękał i niech ci dadzą odszkodowanie… płaczesz jak małe dziecko za matką ….. Chyba że siejesz panikę i niepotrzebne pierdol**** ??

      10
      14
    • Jakbyś dal tyle drutu ile w projekcie albo taki beton jak ma byc to nic by Ci nie pękło. Ciekawe ze 0.5% domów od “tąpań 😁” sie wali a inne nie.

      13
      7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj