W dniu 17 maja br. na terenie obiektu sportowego Górnik Brzeszcze, odbyły się „Manewry  Gminne BUS 2019”. Ćwiczenia miały na celu usprawnienie współdziałania służb ratowniczych, oraz doskonalenie wiedzy z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i ratownictwa technicznego.

Scenariusz:

Przed godziną 16:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu odebrał zgłoszenie o wypadku samochodowym w Brzeszczach przy ulicy Ofiar Oświęcimia (w pobliżu stadionu KS Górnik Brzeszcze).

Z informacji przekazanych przez osobę zgłaszającą, wynikało że doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego z busem przewożącym młodzież szkolną.

W samochodzie uwięzione są dwie osoby, natomiast w busie widać tylko krew na szybach i słychać krzyki.

Niezwłocznie na miejsce zadysponowano 2 zastępy ratowniczo-gaśnicze z OSP Brzeszcze (KSRG) i 2 zastępy z OSP Jawiszowice (KSRG-Grupa Medyczna).

Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu sytuacji KDR stwierdził:

Czołowe zderzenie samochodu osobowego z busem. W samochodzie osobowym 2 osoby poszkodowane- uwięzione w pojeździe. W busie przewożącym młodzież szkolną poszkodowanych kilkanaście osób.

KDR przekazuje wstępne rozpoznanie do SKKP PSP w Oświęcimiu z prośbą o zadysponowanie dodatkowych Sił i Środków oraz wdrożenie procedury zdarzenia o charakterze masowym.

Będący na miejscu strażacy przystępują do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i pojazdów. Następnie KDR wydaje dyspozycję wykonania dostępu do samochodu osobowego i wdrożenia procedury segregacji osób poszkodowanych „System START”.

W trakcie gdy zastępy z OSP Brzeszcze zajmują się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia , wydobyciem osób z pojazdu i segregacją poszkodowanych- zastępy Grupy Medycznej z OSP Jawiszowice, wyznaczają strefy do przyjęcia osób ewakuowanych z pojazdów oraz rozstawiają Punkt Medyczny do przyjęcia osób najbardziej poszkodowanych (strefa czerwona) .

Równocześnie na miejsce docierają kolejne zastępy z terenu Gminy Brzeszcze.

Dowódca dzieli teren działań na dwa odcinki bojowe. Odcinek I- strefa działań związanych z segregacją osób poszkodowanych i działaniami technicznymi. Odcinek II- strefa działań medycznych, segregacji wtórnej.

„Po wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych, oraz oznaczeniu priorytetów leczniczo-transportowych (I Odcinek Bojowy) osoby poszkodowane były sprawnie przekazywane do Punktu Medycznego (II Odcinek Bojowy”- mówi Adrian Walczyk z OSP Brzeszcze, Kierujący Działaniami Ratowniczymi.

„Moim zadaniem było przeprowadzenie wstępnej segregacji osób poszkodowanych. Przy pomocy systemu segregacji „START”, nadałem poszkodowanym priorytety leczniczo-transportowe. Byłem odpowiedzialny również za to, żeby osoby poszkodowane zgodnie z nadanymi priorytetami opuszczały strefę wypadku. Dzięki współpracy i dobrej łączności z Punktem Medycznym ewakuacja przebiegała bardzo sprawnie”- mówi Bartłomiej Wyrobek, dowódca z OSP Brzeszcze odpowiedzialny za proces segregacji osób poszkodowanych.

„Wszystkie osoby, które trafiły do strefy medycznej miały już nadane priorytety w systemie segregacji ‘START’. Strefa za którą odpowiadałem, była podzielona na 3 podstrefy oznaczone kolorami:

Czerwonym (kategoria natychmiastowa)- poszkodowani wymagający podjęcia natychmiastowych zabiegów ratujących życie i rozpoczęcia definitywnego leczenia szpitalnego w ciągu godziny od wypadku.

Żółtym (kategoria pilna)- poszkodowani , którzy wymagają leczenia szpitalnego, ale opóźnienie w jego rozpoczęciu do 24 godzin nie ma wpływu na rokowanie.

Zielonym (kategoria odroczona)- wymagający oceny i wdrożenia postępowania ratowniczego, ale niewymagający leczenia w szpitalu.

Osoby poszkodowane , które trafiały na strefy były tam ponownie oceniane przez dowódców stref i w zależności od zmiany stanu zdrowia, wprowadzano odpowiednie procedury ratownicze”- wyjaśnia Dawid Burzacki, dowódca Grupy Medycznej odpowiedzialny podczas ćwiczeń za II Odcinek Bojowy.

„W działaniach ratowniczych na strefach, zaangażowani byli również ratownicy z jednostek OSP Brzeszcze, OSP Jawiszowice, OSP Bór, OSP Skidziń, OSP Przecieszyn i OSP Zasole- to oni udzielali Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobą poszkodowanym.

Każde akcja wymaga od strażaków współpracy i zaangażowania. Zdarzenia z dużą ilością osób poszkodowanych są bardzo wymagające i trudne. Tutaj mogliśmy przećwiczyć i obserwować współpracę strażaków z różnych jednostek w naprawdę różnych konfiguracjach osobowych i sprzętowych. Użycie profesjonalnych środków pozoracji ran, pozwoliło strażakom wczuć się sytuację i prowadzić czynności ratownicze w warunkach odzwierciedlających realia życiowe ”- dodaje Dawid Burzacki, dowódca Grupy Medycznej.

„Łącznie w symulowanym wypadku masowym poszkodowanych zostało 18 osób. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie zdolności ratowniczej podległych mi jednostek, a także wypracowanie zasad współpracy wśród jednostek OSP z terenu Gminy Brzeszcze. To były pierwsze tego typu manewry na terenie naszej gminy”- mówi Piotr Bertolin, Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej i Przeciwpowodziowej w Brzeszczach.

„Ćwiczenia obserwowali przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. St. kpt. mgr inż. Rafał Mazgaj omówił przebieg ćwiczeń, podpowiedział na co w przyszłości musimy zwrócić uwagę i jakie błędy wyeliminować- tak błędy też się zdarzały. Całokształt ćwiczeń i  przebieg manewrów zostały ocenione przez oficerów z PSP bardzo wysoko. Ja ze swojej strony chciałem podziękować wszystkim osobą, które pomogły przygotować te manewry oraz strażakom za zaangażowanie w ćwiczenia”- dodaje Komendant OPiP w Brzeszczach Piotr Bertolin.

“Cieszę się że wraz z moim zastępcą zostaliśmy zaproszeni do udziału w manewrach w charakterze obserwatorów. Jestem pod wrażeniem poziomu wyszkolenia i sprawności strażaków z Gminy Brzeszcze. Wiemy jaki ważnym elementem w łańcuchu bezpieczeństwa są jednostki OSP. To strażacy-ochotnicy najczęściej jako pierwsi przybywają na miejsce wypadków czy pożarów i często od ich poziomu wiedzy, wyszkolenia zależy ludzkie życie. Jestem dumny z tego, że w gminie mamy naprawdę dobrze wyszkolonych strażaków-ratowników”- mówi Radosław Szot, Burmistrz Gminy Brzeszcze.

Miejsce na Twoją reklamę: redakcja@infobrzeszcze.pl

4 KOMENTARZE

  1. Znów wywołujecie ,,wilka z lasu ,, niedawno była pozoracja gaszenia składu odpadów , a dwa dni temu , wyszło szydło z worka , jak nieudolnie działaliście …..!!!!!!!!!

    3
    6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj