Trzy zakłady wydobywcze wchodzące w skład spółki Tauron Wydobycie wykażą głęboką kwartalną stratę. Winni menedżerowie czy geologia? Odpowiedź wkrótce, podobnie jak plan naprawczy.

Nawet ponad 100 mln zł straty mogły ponieść w drugim kwartale kopalnie giełdowego Tauronu, kontrolowanego przez skarb państwa. O szacunki analityków poprosiliśmy w przededniu ogłoszenia przez Ministerstwo Energii raportu i planu naprawczego dla tych aktywów. Ostatni raz zysk kopalnie Tauronu wykazały w pierwszym kwartale 2018 r.

-Nie widzę szans, by wyszły na prostą w tym roku, w przyszłym też nie — uważa Robert Maj, analityk Ipopema Securities.

Czarny scenariusz

Tauron zarządza trzema kopalniami — Janiną, Sobieskim i Brzeszczami — działającymi w ramach spółki Tauron Wydobycie. W pierwszym kwartale zanotowały 44 mln zł straty EBITDA, a spółka matka zapowiedziała zielony zwrot w strategii, zakładający m.in. ograniczenie działalności w segmencie górniczym. Pesymizmem wieje też z niedawnych wypowiedzi Adama Gawędy, świeżo powołanego wiceministra energii, odpowiedzialnego za górnictwo.

– Tauron Wydobycie jest w trudnej sytuacji. Nowy zespół [prezes Tomasz Cudny — red.] bada przyczyny. Celem jest jak najszybsze postawienie spółki na nogi i poprawa jej płynności finansowej — tak PAP cytował ostatnio Adama Gawędę.

-Ostatnie wypowiedzi wiceministra budzą we mnie obawę, że wyniki Tauronu Wydobycie w drugim kwartale mogą potencjalnie zaskoczyć nawet pesymistów. Moje szacunki wskazują, że spółka może w drugim kwartale pokazać kilkadziesiąt milionów straty EBITDA. Sądzę, że strata będzie głębsza niż w pierwszym kwartale, bo półrocze to zazwyczaj dobry moment do tworzenia rezerw i odpisów — zauważa Paweł Puchalski, analityk banku Santander.

Tauron już zresztą zaanonsował, że w raporcie za pierwsze półrocze utworzy w segmencie wydobycie odpisy na 269 mln zł.

– Wedle mojej prognozy segment wydobywczy w Tauronie poniesie w drugim kwartale grubo ponad 100 mln zł straty EBITDA — uważa Robert Maj.

Zły zarząd czy geologia?

Trudno o precyzyjną odpowiedź na pytanie o przyczyny kłopotów kopalni Tauronu. Zarząd grupy, kierowanej od końca 2016 r. przez Filipa Grzegorczyka, wskazywał w ostatnich kwartałach na problemy związane z geologią. Tymczasem Adam Gawęda, który zastąpił w ME Grzegorza Tobiszowskiego i nadzoruje Tauron, wskazuje na metody zarządzania. W niedawnym wywiadzie dla „PB” powiedział, że „w ostatnich latach zabrakło w Tauronie Wydobycie konsekwencji i właściwego zaangażowania w realizację planów inwestycyjnych”.

W planie naprawczym analitycy szukać będą zapowiedzi sprzedaży kopalni.

– Im szybciej, tym lepiej. Dla Tauronu byłoby najlepiej, gdyby sprzedał wszystkie trzy kopalnie — wskazuje Paweł Puchalski- specjalista z zakresu finansów.

– Rozwiązaniem może być np. drastyczne ścięcie kosztów, by wydobycie znów było opłacalne. Można też zdecydować o zamknięciu kopalni i kupowaniu węgla na zewnątrz. Można wreszcie sprzedać te kopalnie jakiejś firmie powiązanej ze skarbem państwa, ale nienotowanej na giełdzie, by nie trzeba było tak wiele o tych aktywach mówić — uzupełnia Robert Maj.

Ceny na świecie nurkują

Analityk Ipopemy zauważa, że w Polsce ceny węgla wciąż jeszcze stabilnie rosną, ale na świecie, w portach ARA, za tonę płaci się dziś ok. 53 USD, co oznacza spadek o 41 proc. od początku roku. Tymczasem dołek cenowy z poprzedniego kryzysu na rynku węgla to 44 USD.

– Liczby mogłyby zachęcić Tauron do importu węgla i zaniechania wydobycia, które na dodatek przynosi straty — podkreśla Robert Maj.

Spadek światowych cen niepokoi Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki.

– W zarządzaniu górnictwem nic się w ostatnich latach nie zmieniło. Nie podjęto żadnych działań, które by trwale redukowały koszty. Zachłyśnięto się wysokimi cenami węgla, bo przykryły niedostatki wynikające z braku restrukturyzacji sektora i spadające wskaźniki wydajności. Światowe ceny węgla teraz spadają, więc kopalnie raczej nie zrealizują planów finansowych na ten rok — uważa Janusz Steinhoff.

Źródło: Puls Biznesu / Fora branżowe

105 KOMENTARZE

 1. Zmian w zarządzie nie będzie. Info na stronie solidarnosc brzeszcze. Czy to oznacza ze sie sprzedali? Albo ktos pokazal związkowcom miejsce w szeregu

 2. No i co? Związki się zjednoczyły i chcą odwołać “chorego” wiceprezesa za łamanie przepisów podczas akcji, za lamania przepisów o wydawaniu esek i zwalnianiu ludzi w trauonie wodbycie. Tylko jak zwykle sierpki sie wylamuja, nie przychodza na spotkanie a po kopalni opowiadaja ze ten wice to chlop co moze uratowac kopalnie… Kurfa. O co tu chodzi? Zeby zwiazkowiec bronil prezesa, jeszcze takiego prezesa?! No tak. Jaki zwiazek taki prezes

  14
  5
 3. Szkoda mi pracowników. Ale kopalni wcale. Kiedyś nawet chciałem się przyjąć ale nie miałem kasy żeby w łapę dać. Kumpel miał od rodziców. I poszedł piekarz na dół. A ja mechanik nie… 3 pokolenia ode mnie tam pracowały. A chu jom w łapę trza było dać żeby się przyjąć… Ale jak słucham co tam się teraz dzieje i ile chłopaki zarabiają to uważam że jestem zwycięzca. Pozdrawiam i współczuję chlopy.

  23
  2
 4. jak tam dzisiejsze wypłaty? ja takiej niskiej jeszcze w tauronie nie miałem.. w zasadzie to zarobiłem ok. 200 zł więcej niż w 2010 roku jak się przyjmowałem i dostałem pierwszą wypłatę za cały miesiąc… masakra jakaś… do czego to prowadzi?

  7
  15
 5. Ludzie ręce opadają . Bo EMERYT GÓRNIK TO DOBRY PRACOWNIK. Pewnie że dobry bo zpapier…….a za miskę ryżu i cieszy się jak mały Jasiu bo dostanie kopertę pod stołem. A pracodawcy mega biznesmeni się że szczęścia niezesikaja. Zusu się nie płaci ubezpieczeń itd.

  11
  8
  • Może być i Kamyk i Laki – jeżeli uważa, że tak się robi to znaczy, że sam przyczynia się do przestępstwa i w białych rękawiczkach umywa ręce wypisując setki bzdur, chyba, że chce dochodzić społecznych spraw (w co wątpię – bo mu nie zapłacono i nie ma z tego korzyści) – ku…wa ludzie są właśnie tacy – z jednej strony napier….ją a z drugiej……….

   2
   5
  • A właśnie z drugiej siedzą kur..wa mając uprawnienia emerytalne i udają, że robią – albo jako emeryci przychodzą i wielce chcą ozdrawiać kopalnie – bo za ich czasów inaczej się robiło (no kurw… dzisiaj już wszystkich pojeb…o) – tak inaczej się robiło – nie było pokolenia 1995 wzwyż i wychowania bezstresowego

   7
   6
  • Ja już dwa razy pytałem o dobowe wydobycie i cisza… Nie ma przodków, to nie rozjadą pola i nie będzie ścian, czyli nie będzie wydobycia. Jeśli kopalnia ma przetrwać to musi fedrować na minimum dwóch ścianach w różnych pokładach. Dobrze aby jeszcze była trzecia ściana rezerwowa. Ze względu na metan prowadzić wydobycie od pola, tak aby zatapiać zroby i nie mieć problemów z pożarem endogenicznym i nie daj Boże z wybuchem metanu. Oby tak prowadzili sanację naszej kopalni, bo inaczej zmarnują tę chyba już ostatnią szansę jej przetrwania.

   18
   2
 6. OCZY SIE OTWARŁY??? Emeryci psują wam miejsce pracy? Idą na emeryturę i zaraz wracają na dół? ALEŻ MI KU……..A PRZYKRO!!!!!. Widzicie jak to jest jak młodzi emeryci (patrz 45 lat) psują miejsca pracy każdemu ? Zawsze mieli mało. I trzeba iść dorobić na fajki. A co mi tam mam 4 tys emerytury to za 1.5 zł mogę posciemniac
  . Na budowie jako kierowca, w sklepie. Gdzie tylko już górnik emeryt. A młodzi ludzie którzy chcą uczciwie zarobić idą za stawkę górnika emeryta albo wcale.

  23
  10
 7. Zawsze przed wyborami się pier… Od kad pamiętam nie wybierzesz PIS to nie wiadomo gdzie będziesz robić takie zagranie zawsze kopalnie przynosiły w tauronie straty nie było nigdy na plus ale o tym ile dostają kasy za sprzedaż metanu nikt nie pisze po drugie jak to ma być na plus jak pieniądze zamiast na sprzęt dolowy idą na remonty łaźni ,cechowni itp. Firmy zewnętrzne za 1m rozcięcia przodka biorą 15tys a w tauronie przodek dostaje 5tys stare ciu.. emeryty w firmach zarabiają po 4 tys a górnicy tauronu jak nie zrobią świat to 3 tys nie zarobią i kto tym rządzi jakiś matoł chyba po podstawówce nie dziwię się że ludzie składają wypowiedzenia. Najważniejsze do tej pory to jest spisywanie ludzi i karanie za wcześniejszy ZJAZD naganami alkomaty się skończyły to trzeba coś innego wprowadzic😐

  15
  7
 8. A może by tak związki zawodowe wzięły tą kopalnię. Niech żądza. Przecież to sami biznes planowcy. Zobaczylibyśmy ile w tedy kopalnia miała by na plusów. Moim zdaniem szkoda Bety ze poszła za chlebem za granicę. Pewnie jak by była nie sprzedała by tego skarbu.

  18
  6
  • A dlaczego Nie, Tak stało sie na Silesii- związki znalazły poważnego inwestora i maja teraz rekordy wydobycia. Ale do tego trzeba jaj.

   17
   4
 9. Jestem ciekaw tylko kto beknie za źle rozjechane przodki do pokładu 405/1? Trochę baniek poszło w plery, a winnego nie ma. Powinni w końcu zacząć wyciągać konsekwencje wobec całej władzy za ich błędne decyzje i zacząć wyp*******ć tych co działają na szkodę zakładu, a oni jak zwykle zaczęli się dop*******ć do fizoli.

  29
  3
 10. Nie narzekać. Jak się nie podoba to inną pracę znaleźć. Teraz wszędzie można zarobić. Chyba ,że boicie się innej pracy. Podobno ta kopalnia miała być kurą znoszącą złote jajka. I gdzie to?

  20
  12
 11. Czy idzie chociaż jedna ściana? Wydobycie na tej kopalni jest już nie opłacalne. Mogła iść S-1. Więcej pożytku by to przyniosło. Przynajmniej jakiś nowy zakład by przy trasie wybudowali. Coś mi się wydaje , że ktoś źle zapolitykowal.

  12
  14
   • Po pierwsze gdyby nie Wasze protesty to już by szła i to tam gdzie była potrzebna jako obwodnica miasta , a tm gdzie może pójdzie to tylko nam zaszkodzi, bo całkowicie zakorkuje miasto.

    9
    6
    • to będzie ewenement w skali światowej jeżeli budowa drogi szybkiego ruchu zamiast odciążyć z ruchu zakorkuje miasto 🙂 Kto wam te bzdury do łba natłukł????

     6
     3
    • Czekaj, czy Ty serio myślałeś, że ktoś zamknie kopalnie gdzie pracuje ok 3000 osób (powierzchnia, dół, firmy) ok drugie tyle dla kopalni pracuje, Huty, tartaki, żwirownia, prywatni kontrahenci, żebyś Ty nie stał w korku? Sufit Ci się na łeb spadł?

     5
     8
   • Naprawdę nikt nie wie ? Przecież to jest najważniejsze na każdej kopalni i tylko ten parametr przesądzi czy kopalnia przetrwa. Tony i jeszcze raz tony węgla, to jedyny co może uratować naszą kopalnie!!! Cała reszta to tematy zastępcze i wtórne.

    8
    1
 12. Jak są przyjmowani piekarze,fryzjerzy itd. którzy nic o robocie nie wiedzą a kasa sie należy. Bo ja jestem górnik i mi się należy. Elektryk z J-wic wiecej przechoruje jak robi. Kiedys to bylo górnictwo nie co teraz

  12
  7
  • Ale piszesz bzdury wiesz kiedy ostatnio były przyjęcia pracowników niewykfalifikowanych??? To ci powiem w 2012 roku więc nie pisz głupot

   2
   4
 13. Pracuje na Brzeszczach 10 lat, takiego syfu jak przez ostatnie 3 lata to nie widziałem dawno.
  Jak zawsze człowiek szedł zadowolony do pracy tak teraz myśli tylko jak załatwić wolne i nie oglądać tego syfu. Nikt chyba nie ma pomysłu na tą kopalnie, jedyny pomysł naszej “władzy” to dokręcania śrubki i robienie pod górkę ludziom. Smutne jest to, że mamy 21 wiek, a niewolnictwo dalej istnieje, tylko w białych rękawiczkach. Wszystko raczej zostało napisane w komentarzach, także nie ma co dodawać od siebie. Szkoda tylko ludzi, jest tu wiele osób które dało by się pokroić za tą kopalnie i którym leży ona w sercu, niestety co raz to więcej ludzi odpuszcza, każdy chcę jakoś żyć.
  Chciałbym żeby ktoś poszedł po rozum do głowy gdyż jest to kopalnia METANOWA i chyba część osób nie zdaje sobie z tego faktu sprawy lub nie chcę zdawać, oby było bezpiecznie.

  23
  3
 14. Skoro tak tragicznie jest na kopalni to po co ludzie pracują na niej całymi rodzinami. Ojciec syn drugi syn matka w biurze. Ale spytaj ich to na kopalni jest najgozej. Mało kasy ciężko . Że niebezpiecznie to każdy wie to po co tam wszyscy idą?

  12
  3
  • Nie jest problem, że całe rodziny pracują na kopalni, tylko żeby byli to kompetentni ludzie. Jak Momi albo Teściunio załatwia synkowi stanowisko kalfaktora, albo załatwia buły Synusiowi to jest patologia .

   15
   1
 15. Nikt nie dojebał tej kopalni tak jak Tauron Nikt! Przypomnijmy wypadki śmiertelne w ciągu ostatnich 4 latach czyli tyle ile Tauron ma kopalnie łącznie z Sobieskim i Janiną ,wybuch metanu na otamowanym rejonie na brzeszczach Kołowrót wyrwany i zatrzymany na obudowie szybu,syf i burdel w rejonach wszędzie błoto że idziesz jak po lodzie BHP siedzące na fejsbukach i sprawdzając czy ktoś czasem się nie wypowiada źle o nich albo nie ma zdjęcia z terenu zakładu, Patola i skurwysyństwo Ten zakład jest zżerany od środka i nie ma dla tej kopalni ratunku już niestety po 8 latach pracy pora się pożegnać .Szczęść Bożę!

  25
  2
  • 100 % fakty, Jeśli nowy dyrektor nie wypierdoli towarzystwa wzajemnej adoracji które czeka tylko na emerytury to nic się nie zmieni i pójdziemy na dno.

   22
   2
  • NIESTETY – kopalnia nie jest potrzebna nikomu: Europie – bo ta walczy z węglem, Państwu – bo kupi tani węgiel w ARA, Tauronowi – bo ten wprowadzi wyższe ceny za prąd a ponadto wchodzi w wiatraki na morzu, Gminie – bo tylko powoduje Szkody Górnicze. Pracy naokoło pełno – tyle że do 65 lat, co jest główną przeszkodą dla wielu. Wniosek: nasuwa się sam – Szczęść Boże na nowej drodze

   6
   1
 16. Spytaj górnika to każdy narzeka. A przed 40 tka to się fajnie siedzi z nogami do góry A kasa spływa . Nic tylko źle i źle i znów musicie narzekać.

  17
  13
 17. Witam. Wszyscy dobrze wiedzą że Kopalnia Brzeszcze to “żywy trup” na kroplówce Taurona ,czyli państwa. Beata zrobiła z tego “trupa” “perłę w koronie” polskiego górnictwa. Kopalnia Brzeszcze to szkody górnicze, które się nie naprawia.To brak drogi S1(związkowcy zablokowali bo im “przeszkadzała”, chronili swoje stołki ).Kopalnia to koryto dla Beaty i jej podkomendnych i związkowców. Jak zamkną kopalnię to Beata wyjdzie przed bramę i powie że to “wina Tuska” POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ

  38
  12
 18. Dlaczego do kopalni nie przyjdzie NIK lub CBŚ lub inna, która sprawdzi wszystko, łącznie ze związkami. Jak w jakieś firmie dojdzie do podejrzenia o niegospodarność to od razu jedzie tabun prokuratorów, a jak się wykańcza kopalnię to cisza. Młody naczelny wszystko-wiedzący, dozór wyższy nie decyzyjny, średni beznadziejny, geolodzy wpatrzeni w monitory i ta wspaniała kadra z KHW (którego rozwalili). Dotyczy to też firm pracujących w ZG Brzeszcze. Wystarczy zobaczyć rekrutacje do dużych firm a rekrutację do kopalni – w kopalni wystarczy mieć dobre układy w związkach. I jeszcze jedno: Clinton miał nad sobą napis „Gospodarka, głupcze!” a obecni dyrektorzy powinni mieć napis METAN GŁUPCZE bo licznik bije.

  30
  2
 19. Ja dzisiaj składam wypowiedzenie, idę na Silesie (tak tak wiem obóz pracy małe zarobki, nie to co na Brzeszczach), a z tego co wiem z oddziału GPD 13 osób ma iść na Jastrzębską i 2 osoby z G1. Skoro już dzisiaj odbiera mi się prawo do eski za sobotę czy niedzielę, to już widzę co będzie za miesiąc czy za pół roku. Powodzenia panowie.

  21
  4
 20. Taaaa…. Rzygać się chce jak biadolicie. Tylko głupi dozór, głupi dyrektor, a wy najmądrzejsi górnicy.. wszyscy aż błyszczą wiedzą… Onmibusy… I biedny ten górnik co to na robota przyjdzie, porobi 4 godziny i trzeba wracać. Jeszcze z tych 4 godzin to albo go jakiś bioły na spaniu złapie albo z gazetą i się głupio czepia. Szkoda że już alkomatów nie używają bo przynajmniej część mniej chlała. Ścianowcy za****ją od dzwona do dzwona a co z resztą? Ile razy ktoś z was zrobił coś od siebie? Macie syf w rejonie? A kto ma wam to ogarnąć? Sztygar? Dyrektor? BHP? Albo prezes? Jak se sami nasr****cie to se teraz tam róbcie.

  33
  17
 21. Problemów jest kilka że jest brak pieniędzy, jest zbyt dużo stanowisk które są prowadzone z dołu a węgla na oczy nie widziały ale na emerytury górnicze idą i są prowadzone ze stanowiska nadsztygara, to są potężne pieniądze w plecy, a my górnicy na nie robimy, a jak prowadzony z dolu to i barborka, 14, wegiel sie nalezy…kolejna sprawa… Z biur wszyscy na dół!!! A zatrudnić osoby jako pracownik powierzchniowy, to samo się tyczy warsztatów, ludzi brak a i tak siedzą po biurach i warsztatach i sraja w stają pod siebie, kolejna sprawa jaka trzeba by się zająć to mobbing… Każdy wie że jest, głośno się o tym mówi ale nikt nic z tym nie robi, BHP i OSIP też są posrane bo widzą syf i zagrożenia gdzie mogą doprowadzić do tragedi, ale dyrektorek wydrze ryja, postraszy i nic nie robią… Na chuj oni są, i tak gówno z nich pożytku…BHP z zewnatrzpowinno byc a obecni na dół…jak im nie pasuje niech sie zwolnia… Jest tak mało załogi ze to jest dramat, do ściany na fedre chodzimy w 6-7 osób, gdzie powinno byc 11, narobili pojebanych miedzy zmian, kiedys przynajmniej byl dodatek do zmian nie ujetych w ZUZP a teraz nie ma nic, malo tego jak sie odmawia to oddzial karny czeka, robi ten smieszny dyrektorek co chce, ale jakim kosztem? naciągają plany wydobywcze, robimy po 3 skrawy, bo musimy ponieważ później się mszczą… A kto ze sciany wie jak bardzo narazamy zdrowie i zycie zeby tyle wydobyc, za PKW robilismy 1.5-2 i kasa zawsze była, teraz jak się zrobi mniej niz 2.8 chca aby wyjasnienia pisac,ale ich to chuj interesuje jak sie cos stanie, a jak bedzie wypadek to BHP odpowiednio napisze papierek ze z twojej winy!!! drogi dojscia na miejsce pracy dramat, drogi ucieczkowe dramat, juz nie wspomne o odleglosciach, o nich moze powiedziec nowy prezes, przeszedl sie p1 wyszedl p2… To nie byl jego spacer marzen… w takie rejony powinien byc zorganizowany transport kolejkami podwieszanymi, pochyłość wyrobiska i spadajacy urobek z pasow na przejscie zalogi nie jest zbyt bezpieczne, do tego zlomy, material, guma…. Noz kurwa sama radosc iść do pracy… Wszystko to przeklada sie na kase… Szybka droga dojscia lub zoorganizowany transport kolejkami wydluzyl by czas pracy, a i ludzie wiedzac ze wyjada a nie beda musieli zapierdalac z buta jak pasy stana- a to kolejny temat…tak pozno wychodzimy ze inaczej nie jestesmy w stanie zdazyc na pociag…a jak wyjdziesz wczesniej zatrzymasz sciane to ooooohohohhoohohooo ale nie ma tutaj komu pomyslec i tym odpowiednio zarzadzic, pelno polglowkow a nie osob dozoru i dozoru wyzszego to juz w szczegolnosci…

  25
  8
  • Następny geniusz górnictwa intelektualista się znalazł… Czego tu nie rozumiesz? BHP nie jest dla nas tylko dla właściciela firmy.

   10
   6
   • Walnij baranka synek, bo Ci chyba coś się poje… Czyżby Pan w płaszczu poczuł się urażony? Pan menażka się znalazł. Dupny bhpowiec, cwaniak na kopalni a w życiu niespełniony koles którego wszyscy leszczyli od urodzenia.

    6
    8
  • Kto Ci za takie pieniądze przyjdzie na stanowisko powierzchniowe pracowac? Szczególnie że wymagają wyższego wykształcenia i wysokich kompetencji. Za te same wymagania inne firmy płacą o wiele więcej z lepszymi perspektywami.

   4
   1
  • Racja 11 do ściany, napędy to dodatkowi ludzie – to wtedy można fedrować. Tych pseudo technicznych dołowych działów jest od groma i ilu z nich inspektorów ratowników a na święta nie ma kto robić.

 22. Plan naprawczy? Serio? Poprzedni prezes, jak o czymś takim wspomniał, to załoga odpowiedziała strajkiem i żądaniem podwyżek. Wolał odejść niż podpisać takie porozumienie, które przecież tylko mogło zwiększyć te straty. Ale najwyraźniej według załogi te gigantyczne straty są przecież stratami “kosmitów”, a górnikom TW się należą podwyżki. A teraz znowu nowy minister i zarząd coś gadają o programie naprawczym. Ciekawe co teraz zrobi załoga? Pewno znowu zażąda podwyżek 🙂

  16
  6
 23. Takiego syfu na Brzeszczach, to nie było nigdy. Najlepiej stać na czytnikach z ochroną, bo już BHP się boi stać samemu hehe ciekawe czemu. Kopalnia nią jest duża i każdy tu wie gdzie kto mieszka. Każda szycha mądra na zakładzie, a po wyjściu za bramę podkulone ogony i szybko do samochodu. Wypłacili ludziom jakieś śmieszne pieniądze żeby ucieszyć załogę przed wyborami, a powinno się teraz zrobić jak największy syf jak przyszedł nowy prezes spółki i nowy dyrektor. Załoga podzielona idealna jest do sterowania i to bardzo szybko się udało zrobić. W związkach w jednych jak i drugich mówią, że trzeba przeczekać ten ciężki okres, ale ile my już czekamy? Tam to życie jest usłane różami, kawka, ciasta, wiatraki, obiadki. Urzędy niech nawet jeżdżą codziennie i wypisują mandaty dla mnie żaden problem. Powinno się wszystko z dnia na dzień do nich głosić, a nie odwrócić głowę w drugą stronę i udawać że się nie widzi. Na 592 posypały się ostatnio mandaty, to może pora wybrać się w rejon 125 i posprawdzac wszystko dokładnie.

  18
  6
  • Dyrektor to się powinien wziąć za ten nawalony dozór. Odkąd alkomatow nie ma, to wypadają z kantorkow nabzdryngoleni jak kopaczki. Cwaniaki bo przez biurowiec chodzą! Szkoda że co drugi naprany samochodem do chałupy wraca. Purpurowe gęby jakby na mrozie cały dzień chodzili.

   21
   7
 24. A mówili mądrzy ludzie, że tylko przez Broszkę na chwilę kopalnia będzie istnieć …Zarobił Zdzich i reszta…Beata w Brukseli …i już nikogo to nie interesuje…Ludziska wybory tuż tuż…

  20
  7
 25. prawda jest taka że to jest nierentowne, wydatki przekraczają przychody. jak ktoś tu napisał: niegospodarność i pensje szanownych ‘panuf’ od siedmiu boleści i ósmego smutku i innych pociociuf itd itp. jakie pieniądze idą na wypłaty pewnych ‘lorduf’. druga sprawa wolny rynek, import z chin czy rusków czy Bóg raczy wiedzieć skąd, a najlepsze poźniej że rządowcy pie***** że paliwo (węgiel) złej jakości się spala i smogi i sratytaty. sami dopuszczają import czegoś takiego i później problemy że ludzie kupują bo tańszy. ja pier****. cyrkowcy z miejskiej sami ten cyrk nakręcają ale winny biedny lud.

  15
  6
 26. To za co brał kasę Zdzicho? I jeszcze odprawę dostał jak tyle w plecy
  Tauron jest? Wystarczy zjechać na dół a nie w papierach grzebać ile wszystkiego się marnuje i niszczy. Tak się kończy zarządzanie amatorów górnictwa za PKW to było eldorado, kasa, modernizacja, płynne wydobycie na wszystko było a teraz? Zajechali kopalnie i palą głupa. Tu by się przydał audyt ale CBA i prokuratury a nie nowy prezes co 2 miesiące,ale do tego nie dojdzie bo wszystko w rękach “dobrej zmiany”. Prędzej zamkną ten burdel niż ktoś beknie za niegospodarność.

  33
  4
 27. Niech dają odprawy i trzeba spie… z tego szajsu. Gnebia tylko ludzi i łamią prawa pracownika. Nowy dyrektor już pokazuje jaki mobbing lubi uprawiać. Terrorem chce kopalnie uzdrowić. Najgorsze szumowiny z całego górnictwa posciagali żeby mieli gdzie grupowo katowac ludzi. Niech się w końcu jakieś służby wezmą za łamanie przepisów na tej kopalni, bo ludzie będą ginęli jak muchy niedlugo. Główna pochylnia taśmowa wali się na głowę. Wykładka nie istnieje na kilkuset metrach. Kilka rejonów na poz 600 wali się od kilku miesięcy. Na poz 500 połowa chódnikow zamknięta pseudo zawarciami stworzonymi dla urzędników za które i tak ludzie są zmuszani żeby wchodzić. Na przodkach się pali co chwilę a gasnic nawet nie ma i węży na całym pokładzie. Dobrze ze ktoś ostatnio zapory pylowe zgłosił do UG bo nie istniały. BhP idzie i problemu nie widzi. Lepiej gnebic ludzi niż dbać o bezpieczeństwo. Ludzi zmuszają do pracy w sugu 3 w weekendy a jeśli coś się stanie to ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania bo pracował w innej firmie mimo iż ubezpieczenie ma też obejmować takie zdarzenia. Cyrk na kółkach!

  50
  6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.