Co zrobić z metanem? Pod ziemią – śmiertelnie niebezpieczny, stale zagrażający przy fedrunku węgla. Ale odpowiednio wykorzystany może być efektywnym źródłem energii. Na tym właśnie polegał projekt przeprowadzony przez Węglokoks Energia w Brzeszczach. Na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze powstał kogeneracyjny układ zasilany gazem z odmetanowania kopalni oraz układ odzysku ciepła ze sprężarek powietrza.
– Ta instalacja całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną naszego Zakładu Ciepłowniczego, nadwyżki prądu możemy sprzedać. Wytwarzane jest również ciepło, które trafia do naszych odbiorców. I co najważniejsze – to czysta, przyjazna środowisku energia. Dostarczając ciepło zwracamy szczególną uwagę na ten aspekt – mówi Jacek Boroń, prezes Węglokoksu Energia.
Instalacja powstała we współpracy z Grupą Tauron, do której należy ZG Brzeszcze. Składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym jest silnik gazowy w zabudowie kontenerowej z generatorem synchronicznym wraz z przyłączem gazu kopalnianego. Silnik spala metan odprowadzany z kopalnianych wyrobisk, wytwarzając z niego energię elektryczną oraz ciepło.
Drugim elementem jest kaskada pomp ciepła schładzającej sprężarki. Podczas sprężania powietrza wytwarzane są duże ilości ciepła. Energia ta dzięki systemowi pomp jest odzyskiwana.
– Do tej pory to ciepło po prostu się marnowało. Teraz dzięki tej instalacji jest w stanie ogrzać wodę w całych Brzeszczach. I przypomnę to energia bezemisyjna czyli całkowicie przyjazna środowisku i przede wszystkim mieszkańcom Brzeszcz – dodaje prezes Jacek Boroń.
Źródło: Węglokoks Energia
Metan można wyciągnąć z powierzchni nie trzeba wydobywać go razem z węglem.Zostawić węgiel pod ziemią w spokoju.
Nareszcie krok do przodu. Trzymam kciuki zeby wkoncu zrobili jeszcze jeden- zaprzestac wydobycia wegla a zajac sie gazem.
Mikki, wszystko Ok ?
Ponad 30%, reszta do nieba idzie
Wezwac Antoniego on jest najlepszy w tropieniu wybuchow.
A co z wybuchem na kopalni władze zamiotły wszystko pod dywan ?
A może bezpieczeństwo się poprawiła na ścianach i przodkach ?
Zeznasz, że to byl wybuch? Widzial to ktoś? Każdy mądry ale w komentarzach. A postawić sie nie ma kto.
100 lat za późno. Miliardy m. sześc. poszły już w powietrze.
Dla zwykłych mieszkańców nic to nie zmienia, ceny jakie były takie będą. Ciekawe kiedy gmina pomyśli o własnym ujęciu wody, bo ile nas mogą już doić Tychy
Przed wielu laty metan z dołu płynął rurociągami do Oświęcimia lub na miejscową kotłownię, a z Oświęcimia płynęły PLN. Teraz PIS Tauron z brzeszczańskim prezesem nie potrafi ufedrować węgiel, to ludziom zamula głowy średnio 45% mieszaniną metanu z powietrzem w ilościach prawie detalicznych.
Ty chyba z tej wiosny Pierdonia, bo TY taki co wie wszystko . Metan dalej płynie do Oswięcimia i są z niego dutki.
To bardzo dobrze, że dalej płynie. Po to powstawała ta inwestycja przed kilkudziesięciu laty. Jeżeli masz jakieś o tym pojęcie, to wiesz ile tego jest i przeczytaj jeszcze raz tytuł szczególnie pierwszą część.
Umowa na dostawę gazu zawiera informację ile metanu ma być przesyłanych do dostawcy zewnętrznego i w jakiej koncentracji. I z tego kopalnia musi się wywiązywać i sie wywiązuje sfrustrowany naciągaczu – pracowniku kopalni. Roboty sie chwyć to wydobycie pójdzie.
Własne ujęcie wody? Hahahah!! Brzeszcze żądają dostępu do morza!
Tak nas bałamuciła Ceśka! A z wodą trzeba coś zrobić, bo Brzeszcze płacą za nią krocie.. a w Ośw- grosze 😉
Tia, a jeszcze niedawno szczekały pieski z PO i N- zamknąć i zaorać kopalnie….
Ta, przyjdzie niemiec za rok- dwa i nagle kopalnie bedzie rentowna i przynosić zyski. Takie rzeczy tylko w cebulandi
100 lat za póżno
Pomysl bardzo dobry ekonomicznie i ekologicznie.Czy ktos wie ile % metanu wydobywajacego sie z kopalni jest wykorzystywane?
myśleli dużo wcześniej jeszcze jak tam pracowałam na stacji odmetanowania , sztygar miała takie przemyślenia, tyle metanu szło do nieba, ale wreszcie ktoś się za to zabrał – brawo – czekamy na efekty. myślę że mieszkańcy z domów prywatnych tez będą chętni, ja tak.
Mieszkańcy z domów prywatnych są chętni, ale i Węglokoks i Władze Gminy totalnie zlały petycję prawie 100 mieszkańców z prośbą o wycenę projektu ogrzewania domów prywatnych 🙁
Wreszcie ktos pomyślał