Co zrobić z metanem? Pod ziemią – śmiertelnie niebezpieczny, stale zagrażający przy fedrunku węgla. Ale odpowiednio wykorzystany może być efektywnym źródłem energii.  Na tym właśnie polegał projekt przeprowadzony przez Węglokoks Energia w Brzeszczach. Na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze powstał kogeneracyjny układ zasilany gazem z odmetanowania kopalni oraz układ odzysku ciepła ze sprężarek powietrza.

– Ta instalacja całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną naszego Zakładu Ciepłowniczego, nadwyżki prądu możemy sprzedać. Wytwarzane jest również ciepło, które trafia do naszych odbiorców. I co najważniejsze – to czysta, przyjazna środowisku energia. Dostarczając ciepło zwracamy szczególną uwagę na ten aspekt – mówi Jacek Boroń, prezes Węglokoksu Energia.

Instalacja powstała we współpracy z Grupą Tauron, do której należy ZG Brzeszcze. Składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym jest silnik gazowy w zabudowie kontenerowej z generatorem synchronicznym wraz z przyłączem gazu kopalnianego. Silnik spala metan odprowadzany z kopalnianych wyrobisk, wytwarzając z niego energię elektryczną oraz ciepło.

Drugim elementem jest kaskada pomp ciepła schładzającej sprężarki. Podczas sprężania powietrza wytwarzane są duże ilości ciepła. Energia ta dzięki systemowi pomp jest odzyskiwana.

– Do tej pory to ciepło po prostu się marnowało. Teraz dzięki tej instalacji jest w stanie ogrzać wodę w całych Brzeszczach. I przypomnę to energia bezemisyjna czyli całkowicie przyjazna środowisku i przede wszystkim mieszkańcom Brzeszcz – dodaje prezes Jacek Boroń.

Źródło: Węglokoks Energia

22 KOMENTARZE

 1. A co z wybuchem na kopalni władze zamiotły wszystko pod dywan ?
  A może bezpieczeństwo się poprawiła na ścianach i przodkach ?

  5
  2
 2. Dla zwykłych mieszkańców nic to nie zmienia, ceny jakie były takie będą. Ciekawe kiedy gmina pomyśli o własnym ujęciu wody, bo ile nas mogą już doić Tychy

  • Przed wielu laty metan z dołu płynął rurociągami do Oświęcimia lub na miejscową kotłownię, a z Oświęcimia płynęły PLN. Teraz PIS Tauron z brzeszczańskim prezesem nie potrafi ufedrować węgiel, to ludziom zamula głowy średnio 45% mieszaniną metanu z powietrzem w ilościach prawie detalicznych.

   2
   4
    • To bardzo dobrze, że dalej płynie. Po to powstawała ta inwestycja przed kilkudziesięciu laty. Jeżeli masz jakieś o tym pojęcie, to wiesz ile tego jest i przeczytaj jeszcze raz tytuł szczególnie pierwszą część.

   • Umowa na dostawę gazu zawiera informację ile metanu ma być przesyłanych do dostawcy zewnętrznego i w jakiej koncentracji. I z tego kopalnia musi się wywiązywać i sie wywiązuje sfrustrowany naciągaczu – pracowniku kopalni. Roboty sie chwyć to wydobycie pójdzie.

 3. myśleli dużo wcześniej jeszcze jak tam pracowałam na stacji odmetanowania , sztygar miała takie przemyślenia, tyle metanu szło do nieba, ale wreszcie ktoś się za to zabrał – brawo – czekamy na efekty. myślę że mieszkańcy z domów prywatnych tez będą chętni, ja tak.

  8
  1
  • Mieszkańcy z domów prywatnych są chętni, ale i Węglokoks i Władze Gminy totalnie zlały petycję prawie 100 mieszkańców z prośbą o wycenę projektu ogrzewania domów prywatnych 🙁

   13

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.