Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując metodę „na policjanta” próbują wyłudzać pieniądze.

Przypominamy, że ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze , którym sprawca podający się za funkcjonariusza Policji „poleca” przekazać pieniądze. Informujemy, że policjanci w ten sposób nie działają. W takich przypadkach możemy mieć pewność, że dzwoni do nas oszust. Wtedy należy natychmiast skontaktować się z Policją pod numer alarmowy 112.

Policjanci poszukują sprawców i apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, jak należy postąpić:

  • W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi, należy pilnie poinformować o takiej sytuacji Policję. Najpierw trzeba się rozłączyć i samodzielnie wybrać numer alarmowy 112 lub numer miejski do najbliższej jednostki Policji, w tym celu można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda” znajdującej się w telefonie komórkowym.
  • W przypadku prośby o pilną pożyczkę od osoby podającej się za krewnego należy skontaktować się bezpośrednio z tym krewnym, który o nią prosi, a w przypadku braku takiej możliwości potwierdzić informację u innych członków rodziny.
  • Nie działać w pośpiechu, odłożyć termin przekazania pieniędzy lub udzielenia pożyczki i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak również nie należy wpuszczać ich do mieszkania.
  • We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją dzwoniąc po numer alarmowy 112.
  • Ważne jest, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych.
  • Apelujemy więc o informowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie.
  • Możemy pomóc seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z wybraną jednostką Policji.

Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda mechanizm tego przestępstwa, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.

(źr. PolicjaOświęcim, fot. policja.pl)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj