W marcu na terenie Gminy Brzeszcze odbyły się zebrania sprawozdawczo-wyborcze Samorządów Osiedlowych i Sołectw. Mieszkańcy wybrali pięciu Sołtysów i ośmiu Przewodniczących Samorządów Osiedlowych.

Jak podaje Urząd Gminy Brzeszcze, zebrania miały dużą frekwencję. Największym zainteresowaniem cieszyły się zebrania w Skidziniu i Przecieszynie. To właśnie na zebraniu w Przecieszynie doszło do awantury między mieszkańcami.

Kandydatka na Sołtysa Przecieszyna, Pani Marzena Czardyban na jednym z portali społecznościowych napisała: „ Dziękuję wszystkim tym, którzy oddali na mnie dwa razy swój głos… w tym wielkim bałaganie które nie ma prawa nazywać się zebraniem wyborczym”.

Sposób przeprowadzenia głosowania na zebraniu w Przecieszynie , wzbudził kontrowersje wśród mieszkańców:

„to co dziś się wydarzyło na zebraniu , to żenada i cyrk. Nie rozumiem jak osób na liście może być 187, a kart w urnie 197”- mówi jedna z mieszkanek Przecieszyna.

Po unieważnieniu 4 głosów, komisja stwierdziła remis wyborczy pomiędzy Czesławem Smółką a Marzeną Czardyban.

Kolejna lista osób uprawnionych do głosowania zawierała już 202 pozycje. W konsekwencji kolejnej tury głosowania, wybory wygrał Czesław Smółka. Mieszkańcy zapowiedzieli skargę na sposób przeprowadzenia wyborów.

Pomimo wielu zawirowań, udało się wybrać przedstawicieli Sołectw i Samorządów Osiedlowych- poniżej prezentujemy listę tegorocznych zwycięzców.

Przedstawiciele Samorządów Osiedlowych i Sołectw kadencji 2019 – 2024:

 

Lp. Samorząd/Sołectwo Imię i Nazwisko
1. Samorząd Osiedlowy nr 1 Grzegorz Andruszko
2. Samorząd Osiedlowy nr 2 Wojciech Świtak
3. Samorząd Osiedlowy nr 3 Helena Moś
4. Samorząd Osiedlowy nr 4 Sławomir Drobny
5. Samorząd Osiedlowy nr 5 Marek Gancarczyk
6. Samorząd Osiedlowy nr 6 Edward Sikora
7. Samorząd Osiedlowy nr 7 Mirosław Oberton
8. Samorząd Osiedlowy nr 8 Halina Czopek
9. Sołectwo Jawiszowice Łukasz Korczyk
10. Sołectwo Przecieszyn Czesław Smółka
11. Sołectwo Skidziń Mateusz Bielenin
12. Sołectwo Wilczkowice Zbigniew Stawowy
13. Sołectwo Zasole Zofia Wójcik

 

 

23 KOMENTARZE

 1. “Bleble” zmiany muszą być ale te na dobre prawda? Ale nie wszyscy się na takie zmiany zgadzają. Prosty przykład straż miejska kto obiecywał góry a tutaj ups ostateczna decyzja była całkiem inna? I co? Jest lepiej? Takie zmiany? Wolne żarty, nawet biegający bezdomny pies nikogo nie obchodzi bo było to zajęcie dla straży a teraz musi czekać na zbawienie lub szybciej jadący samochód. Pozdrawiam

  15
  6
  • To prawda …..niestety decyzja ( odwrotna do obietnic jakie składała startując na radną) w związku ze Strażą Miejską będzie za tą Panią ciągła się latami i jej kompana również ( dwa głosy). Życie weryfikuje i dziś ich nie ma w samorządzie. A mieszkańcy nie mają gdzie i komu zgłosić problemów dnia codziennego. Policja ma swoje sprawy. A gmina mając prawo miejscowe pod kątem utrzymania czystości i porządku jak również w kwestii ochrony środowiska nie ma możliwości konsekwencje to prawo egzekwować. Bo jeżeli krewki mieszkaniec wiedziałby, że może dostać mandat bądź wniosek do Sądu inaczej podchodziłby do sprawy. ( przykład ::: znajoma chodzi od 3 lat do gminy w sprawie sąsiada który nie wykasza działki ….dostała informacja, że urząd może ewentualnie pana poprosić żeby wykosił lecz nie zmusi go do tego)…Super…

   21
   5
 2. Ludzie święci mieszkamy wszyscy na jednej wsi, wszyscy się znamy i wybory które były co rok przeprowadzane bez problemu w tym roku robią zamieszanie conajmniej wagi katastrofy lotniczej z udziałem samolotu z prezydentem… Głosowanie nieletnich? Śmiech na sali i oklaski. Byłem, widziałem a znać również znam wszystkich nie od wczoraj mieszkamy po sąsiedzku. Moim zdaniem i myślę że zdaniem większości mieszkańców powinniśmy zostawić tą sprawę w spokoju, takim spokoju jak przez 38 lat kadencji obecnego sołtysa.

  15
  4
 3. Chciałbym tylko wiedzieć jaka była uczciwość po stronie głosujących szczególnie na p. Marzene skoro po bardzo uczciwej 2 turze przegrała kilkoma glosami. Czyzby Brzeszczanie za wczesnie wyjechali i nie doczekali do konca?

  14
  4
  • 2 tura była uczciwa???że nie mieszkańcy i osoby niepełnoletnie głosowały? Nikt nie pilnowal czy np.jan kowalski lat 16 nie wpisze sie na liste jako Jan Nowak ktorego na sali nie było!!! Nie wiesz nic to nie mów!!Przecieszyn jest za zmianami !!!

   8
   9
   • Ty wiesz? To dlaczego dopiero teraz to piszesz a nie głosiłaś/eś takiego czegoś na miejscu? Może to Ci jak mówisz nieletni byli po waszej stronie bo nie rozumie braku interwencji

    13
    4
     • No i widzisz tak właśnie powstają plotki i kłamstwa. Skąd wiesz, że nie byłem. Właśnie byłem i dużo widziałem ale na szczęście veni,vidi,vici. Jakie pseudo wybory? Powiedz jakie masz zastrzeżenia do drugiej tury w porównaniu z innymi latami? Chyba takie, że nie udało Ci się zabrać więcej niż jedną kartę do głosowania. Po prostu nie warto ufać ludziom i tak jak druga tura powinno być zrobione za pierwszym razem i jestem pewien żeby wynik tych wyborów się nie zmienił. Niektórzy jakby mogli to by xero przytargali ze sobą. Po pierwszej turze żal się już co po niektórym się robiło że już nic się nie da pokombinować. Najwięcej krzyczą Ci którzy patrzą na drzazgę w oku sami mając belkę.

      13
      5
 4. Czy wybory sołtysa w Przecieszynie można uznać za ważne? Czy ktoś złożył wniosek o unieważnienie tych wyborów? Czy Burmistrz Brzeszcz obecny na tych wyborach zabierze głos w tej sprawie? Czy Pani Marzena Czardyban nie została się oszukana? Jaki jest komentarz wybranego sołtysa Czesława Smółki? Czy ta sytuacja zostanie zapomniana i przejdzie się do porządku dnia jak gdyby nic się nie stało? Może potrzeba reakcji wyższej instancji niż Gmina Brzeszcze?

  9
  10
   • Jeśli tak piszesz to podpisz się z imienia i nazwiska jeśli oczywiście masz odwagę skoro nazywasz mnie oszustka. Obrażać anonimowo to żadna sztuka.

    15
    17
    • Za to obrażać i znieważać kogoś publicznie jak robi to Pani to wielka odwaga . „Zabawki i do piaskownicy , a nie do polityki „ ktoś mądry powiedział te słowa i miał świętą racje , jeśli nie potrafi się Pani pogodzić z przegraną na tak niskim szczeblu jakim jest stanowisko sołtysa , to jak pogodziła się z Pani z przegranymi wyborami do Rady Gminy ? Czy w takim samym stopniu szkalowała Pani nazwisko swojego rywala w ubiegłych wyborach ? ( czy nie boi się Pani sprawy o stalking lub znieważenie ? – szczerze dziwie się ,że pozwala Pani sobie ,aż na takie posunięcia ). Czy nie dziwi Panią ,że wykluczają Panią z każdej funkcji do jakiej Pani chce przystąpić ? Może zadajmy proste pytanie czy matka czwórki dzieci , w tym dwójki naprawdę małych , którym trzeba poświęcać niezliczoną ilość czasu ( bo przecież to matka jest głównym motorem napędowym do rozwoju i kształtowania , a także wychowania dziecka ) , kobieta pracują na terenie Bielska- Białej od godzin rannych do popołudniowych jest dobrą kandydatką na sołtysa ? Czy ktoś taki będzie miał czas np o godz. 9:00 zadzownić do Sieci Energetycznej ,że na terenie Przecieszyna nastąpiła awaria prądu i trzeba ją w szybkim trybie naprawić ? Czy wgl będzie możliwość skontaktowania się powiedzmy z Panią Sołtys , która w tym momencie będzie w swoim miejscu pracy ? Czy zamierza Pani załatwiać sprawy z mieszkaniami , którzy np nie posiadają telefonu w godzinach wieczornych ? Dlaczego nie startowała Pani na stanowisko Przewodniczącego Rady Rodziców szkoly lub przedszkola ? Czyżby , dlatego że nie jest to stanowisko płatne , a Pani wcale nie chce działać w czynie społecznym , a powiększyć swój portfel ?

     Cóż myśle jeszcze nad jedną sprawa … mianowicie nad Pani zachowaniem i mam pytanie do mieszkańców Przecieszyna w tym również mnie … czy naprawdę chcielibyście na stanowisko sołtysa kobietę , którą publicznie obraża i znieważa swojego przeciwnika i jego rodzine ? Która podważa słowa Burmistrza o prawidłowości przeprowadzonych wyborów ? Mam także pytanie do Pani rodziców … czy nie potrafili wpoić Pani już w dzieciństwie tego ,że czy wygramy czy przegramy szacunek trzeba okazać każdemu ? Nie mówię już o tym jak znieważa Pani osobę straszą od siebie ? Czy jeśli ktoś nie ma szacunku do swojego rywala , będzie w stanie okazać go mieszkańcą ?
     Uczestniczyłam w wyborach , chodziłam i słuchałam wszytskich po kątach to jaki brak szacunku okazują ludzie do innych , szczególnie młodzi ludzie świadczy tylko i wyłącznie o nich , ale jeśli naszym reprezentantem miałaby być kobieta , która ma być przykładem , a jej przykład to szkalowanie i obrażanie innych to w sumie nie mam się co dziwić ,że ludzie młodzi naśladują właśnie takie „wartości”

     Więc my jako mieszkańcy Przeciszyna , zatrzymajmy się na chwilę w swoim życiu , siądźmy i poświęćmy ją przemyśleniu czy warto patrzeć tylko z nienawiści i przez pryzmat zazdrości na innych ? Czy napewno chcemy , aby kobieta nie mająca szacunku do innych nami rządziła ?

     35
     8
     • Prosze sie poduczyc jezyka angielskiego zeby zrozumiec co oznacza slowo “stalking”. Co znaczy slowo zniewazyc Pani rozumie. Bardzo latwo przychodzi Pani zniewazac naszych rodzicow i kobiete, moja siostre, ktora ma energie i zapal zeby cos zmienic na wsi a nie czekac 38 lat na dotacje (za czas spedzony w urzedzie). Lektura o rownouprawnieniu kobiet i mezczyzn tez by sie Pani przydala bo sprowadza Pani swoja role i innych kobiet do kur domowych, ktore lepiej zeby sie nie odzywaly i nic nie robily. To ze Marzena ma 4 dzieci, pracuje i chce sie udzielac spolecznie powinno byc przykladem dla mlodych a nie celem atakow. Zgodnie z ordynacja wyborcza ma ona prawo zgosic zastrzezenia do warunkow w jakich odbywaly sie wybory wiec nie rozumiem jak to dla Pani ma swiadczyc o braku szacunku? Nie unika konfrontacji tylko oficjalnie z imienia i nazwiska mowi to co mysli a nie chowa sie za anonimowym wpisem PAS Przecieszyn!

      4
      3
 5. Przepraszam, ale nie rozumiem. Kto wyraził zgodę na udział w tym “cyrku”? Dlaczego nikt nie zareagował, widząc co się dzieje? Przecież to nie pierwsze wybory w gminie. A gdzie w tym wszystkim komisja skrutacyjna? Gdzie przedstawiciele Urzędu Gminy obecni zapewne na zebraniach???

  15
  7
  • W Skidziniu Krawczyk przegrał z kretesem, czego pilnowała synowa byłego sołtysa bo była w komisji skrutacyjnej. Jeżeli zdobywa sie 2 razy mniej głosów niż przeciwnik to do czego macie pretensje. A pytanie do władz LKSu: czy rozliczona jest robota i zagwarantowane są środki na siłownię przy DL? Bo krąży po gminie pisemko, że nie jest tak kolorowo jak mowil Pan exsoltys na zebraniu. Joł

   14
   3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.