Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiły nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”. Piąta edycja programu, obok dofinansowania do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych, została rozszerzona o kolejne elementy tj. kolektory słoneczne oraz pompy ciepła, a bezzwrotna dotacja może wynieść nawet do 58 tysięcy złotych!

Wysokość dofinansowania przewidziana w piątej edycji programu „Mój Prąd”:

  • przy wsparciu tylko do paneli fotowoltaicznych maksymalna dotacja wyniesie do 6 tys. zł
  • jeżeli jednak Wnioskodawca zdecyduje się na kilka elementów systemu, dotacja do paneli PV wzrośnie do 7 tys. zł
  • przy realizacji inwestycji obejmującej swoim zakresem mikroinstalację fotowoltaiczną wraz z pompą ciepła to w zależności od jej rodzaju dofinansowanie dodatkowo wzrośnie o kwotę od 4,4 tys. zł do aż 28,5 tys. zł
  • przy poszerzeniu inwestycji o magazyn ciepła, otrzymamy dodatkowo do 5 tys. zł
  • o magazyn energii – do 16 tys. zł
  • o kolektory słoneczne do 3,5 tys. zł
  • a wybierając system zarządzania energią w domu, tzw. EMS (energy management system) – dodatkowo otrzymamy do 3 tys. zł

We wszystkich wskazanych przedsięwzięciach intensywność dofinansowania wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, a zakres kwalifikowalności kosztów obowiązuje od dnia 01.02.2020 roku.

Elementy Programu skierowano do prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net – billing.
Rozszerzenie programu o kolejne elementy ma na celu wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej w miejscu jej wytworzenia, który został zapoczątkowany w poprzedniej edycji programu.
Dotychczasowi prosumenci również mogą skorzystać z dotacji w ramach najnowszej edycji Programu korzystając tym samym z przygotowanej najnowszej oferty finansowej. Warunkiem jest jednak przejście/ rozliczanie się w systemie net-billing, zakończenie inwestycji przed dniem złożenia wniosku i poniesienie wydatków nie wcześniej niż 01.02.2020 roku.

(źr.fot.Brzeszcze.pl)

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Zadłużać się zadłużać za długa przerwa była od podwyżek Stóp % potem będziecie kwiczeć jak jakiś ekoczub wyjdzie o powie że panele starego typu trzeba wymienić na inne bo coś tam trującego jest albo Pompy Ciepła oo które zresztą się już szadzi Bruksela branie Dotacji to jak podpisanie paktu z diabłem .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj