7 października we wszystkich kopalniach TAURON Wydobycie odbyły się masówki z udziałem liderów związkowych. W kopalni Brzeszcze z górnikami spotkał się Bogusław Studencki, sekretarz generalny Federacji Związków Zawodowych, a zarazem lider związku zawodowego Kadra w brzeszczańskiej kopalni i wiceszef kopalnianej stacji ratownictwa górniczego. Z nagrań monitoringu wynika, że po masówce, o godz. 9.28, Studencki wyjechał z kopalni…

Natomiast z dokumentów, do których dotarła „Wyborcza” wynika, że w tym samym czasie związkowiec brał udział w organizowanych kilkaset metrów pod ziemią ćwiczeniach z zakresu ratownictwa górniczego. Są one obowiązkowe dla ratowników, którzy – jeśli nie będą w nich uczestniczyli – stracą wypłacany co miesiąca dodatek służbowy i uprawnienia.

Studencki był w dwóch miejscach jednocześnie?

Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach wydał decyzję o wykreśleniu Bogusława Studenckiego z listy ratowników kopalni Brzeszcze. Powód? 7 października nie wziął udziału w obowiązkowym szkoleniu, choć z dokumentów wynika, że ćwiczył pod ziemią. – Bo ktoś je sfałszował – mówi Studencki.

Bogusław Studencki jest wiceszefem kopalnianej stacji ratownictwa górniczego. Jak wszyscy ratownicy co dwa miesiące musi brać udział w obowiązkowych szkoleniach.

Ostatnie takie szkolenie w kopalni Brzeszcze odbyło się 7 października. „Wyborcza” dotarła do dokumentów, z których wynika, że Studencki wziął w nim udział. Potwierdza to tzw. szychtówka. To dokumentacja zawierająca dane osobowe każdego górnika, numer jego znaczka oraz ewidencję czasu pracy w danym miesiącu. Wynika z niej jednoznacznie, że Studencki 7 października ćwiczył pod ziemią z ratownikami. Jego nazwisko widnieje także na liście uczestników zajęć.

Z nagrania z kopalnianego monitoringu wynika jednak, że w trakcie podziemnych ćwiczeń ratowników Studencki był na powierzchni. Wziął udział w zwołanej przez związki zawodowe masówce, a potem wyjechał z kopalni.

Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach przeprowadził kontrolę w kopalni i teraz wydał decyzję o wykreśleniu Studenckiego z ewidencji ratowników górniczych kopalni Brzeszcze.

„Wśród pracowników widniał na liście (rubryka w tabeli nr 16) również zastępca kierownika kopalnianej stacji ratownictwa górniczego [Bogusław Studencki – przyp. red.]. Dla wszystkich osób ocena odbytych przez ratowników ćwiczeń była z wynikiem określonym jako »poz«, co oznaczało wynik ćwiczeń – »pozytywny«. Odbycie i zaliczenie ćwiczeń wraz z oceną dla 16 osób w tym dniu odnotowano również w kartach ewidencyjnych z wynikiem pozytywnym. Ponadto ratownik pod pozycją nr 16 w »Dzienniku ćwiczeń« miał zarejestrowane w elektronicznym systemie ewidencji pracowników (markowni) adnotację o odbyciu ćwiczeń okresowych” – czytamy w decyzji OUG w Katowicach.

Kontrolerzy potwierdzili jednak, że 7 października Studencki nie pobierał aparatu ucieczkowego, aparatu ratowniczego oraz lampy osobistej. Nie zjeżdżał więc pod ziemię. Dodatkowo okazało się, że ostatnie szkolenie ratownicze odbył 11 czerwca, co oznaczało, że nie uczestniczył w ćwiczeniach z wymaganą częstotliwością dwóch miesięcy. Z tego powodu został teraz skreślony z listy ratowników górniczych.

Wyższy Urząd Górniczy prowadzi postępowanie w sprawie szkolenia

Studencki uważa, że ewidencję czasu jego pracy i dokumenty dotyczące przebiegu zajęć ratowników sfałszowano w zemście za to, że zawiadomił OUG w Katowicach o narażeniu życia górników podczas przeprowadzonej we wrześniu pod ziemią akcji. Dodatkowo zwrócił się do kierownictwa Tauronu Wydobycie o ustalenie, kto ujawnił dokumentację dotyczącą jego czasu pracy, a także monitoring zakładu.

Anna Tadla, rzeczniczka prasowa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach: – Na początku listopada zostaną przesłuchane kolejne osoby związane ze sprawą przeprowadzonego 7 października szkolenia ratowników z kopalni Brzeszcze.

Źródło: wyborcza.pl / KPA/ WUG

59 KOMENTARZE

 1. Na kopalni Brzeszcze niestety nic się nie zmieni ,tutaj nawet CBA nie pomoże kolesiostwo i jedno wielkie złodziejstwo na 10 lutego miała być premia za plan wydobycia i znowu ludzi oszukali,zwykły czarny górnik znów został oszukany!!!

 2. Pan Duda, popadł w konflikt ZZ, które, bardzo szybko narobiły sztucznego zamieszania. Prawda jest taka, pracownicy Kopalni od Dozoru wyższego po dozór niższy, oraz pracownicy dołowi, wiązali z wiceprezesem, duże nadzieje na lepsze jutro. Mamy już dość ludzi niekompetentnych, potrzebujemy kogoś kto nieda sobie dmuchać w kasze, kto potrafi swoje obowiązki oddzielić od strony społecznej. Chcemy lepszego jutra, potrzebujemy stabilizacji, chcemy rano iść do pracy pewni, że nasz zakład jest dobrze zarządzany, potrzebujemy spokoju. DUDA MUSI WRÓCIĆ

  7
  3
 3. Główny wentylacji to człowiek który nie szawnuje ratowników ale też dozoru wentylacji i inspektorów ostatnim który to wszystkio potrafił docenić był jego poprzednik ale to niebo a ziemia pozdrawiam wszystkich którzy już chcą świętego spokoju

  15
  2
 4. Zapytam … dlaczego tak wiele osób dozoru z działu wentylacji chcę odejść gdziekolwiek ….to ciekawe …nawet na pracowników fizycznych ….warto na to zwrócić uwagę

  11
  4
 5. Gdzie Jesteście bracia M.zawsze trzeba mieć pokorę i szacunek do ludzi!!!!!!!!!… Zwłaszcza planistki !!!!!!co do przewodniczącego kadry ..to jakim jesteś człowiekiem ………to umiejętność pieuedzenia nawet na zbliżającej się karczmie kadry prosto w oczy wszystkich …. Przepraszam !!!!!!!!!!….załoga i społeczność Brzeszcz już oceniła w komentarzach….ech brak słów

  13
  3
 6. Co to znaczy coś więcej? Przecież to tylko miejsce pracy jest. Jedno z wielu. Pisząc to albo jesteś tak ograniczony że nic innego nie potrafisz robić albo masz w tym jakiś interes… Ja tam mam wyjeba ne. Kursy porobione, doświadczenie wieloletnie. Jak mi zamkną zakład w co szczerze wątpię to sobie pójdę gdzie indziej. Pracy mnóstwo. Tylko trzeba się nie bać. Moim zdaniem w tych czasach umowa na nieokreślony to strzał w kolano. Jak cie maja zwolnić to i tak zwolnia. Prędzej czy później. A jak sam będziesz chciał zmienić to musisz czekać 3 miechy…

  7
  3
 7. Ta kopalnia, to jeden wielki wałek. Wszędzie wały; pomiary, rozjeżdżane przodki, przetargi, ludzie którzy dosiadują i mają z tego psi grosz, a najlepsi są Ci rycerze w żółtych strojach polujący na ludzi pod szybem którzy nie mają 6/h żeby ujebać. Zobaczycie co zacznie się dziać za 2/3 tygodnie przed barbórką znów uderzy coś na główkę niektórym osobą jak co roku. Najlepszy czas na odpoczynek wtedy 😉 zero stresu, zero inwigilacji, żyć nie umierać

  20
  1
 8. Kopalnia ma 2 dyrektorów i wszyscy na L4, zwiazki które donoszą na siebie jak male dzieciuchy, pracownikow co zarabiają malo, 2 oddzialy Grp ktore nie jadą zadnymi przodkami, oddzialu wentylacyjnego nie bedzie bo wiekszosc ucieka na jsw, sciane w ktorej jest wiecej kleju jak węgla. Do czego to prowadzi? Z tego sie juz nic nie da zrobic.

  27
  2
  • To nie stało się nagle -szambo powoli przybierało od 2015 roku aż wyjebało. Jak to jest że, wszystkie dziwne firmy i firemki na tej kopalni wychodzą na swoje, a Kopalnia kuleje.

   19
   1
   • Bo wszystkie firmy i firemki doją kopalnie jak mogą. Gdzie są przodki ja się pytam? GLZe poszły wpiz**, na GRP ludzi nie ma, ściany to samo, ale po****ne związki se będą brudy wyciągać. Powinniśmy MY jako załoga wziąć to wszystko za morde i rozje**ć wszystkie układy i związki. W związkach praktycznie sami emeryci co już powinni dawno być za bramą. Pełno kalfusów, parzykaw, przydupasów kierownika, a robić nie ma komu. Dyrektor Walter chciał to wszystko rozupić, to był niedobry, bo nie chciał gadać ze zwącholami. Dopóki związki będą miały taką władze i swoje układy to nie będzie dobrze. Panowie czas przejrzeć na oczy i coś z tym robić, bo te darmozjady nas sprzedadzą za czopke gruszek, albo zamkną. Szczęść Boże!

    30
    1
 9. Jestem ratownikiem z Sobieskiego i miałem zaszczyt!!!uczestniczyć na zmianie przez miesiąc w bardzo ciężkiej akcji bez tlenu u nas na Sobieskim z ratownikami z Brzeszcz i ich kierownikiem bardzo ciężko pracowali dyscyplina zaangażowanie naprawdę najwyższy poziom kierownik był zawsze z nimi oni z nim zawsze pójdziemy z wami do akcji……odnośnietego związkowca z Kadry ciekaw jestem kiedy ostatni raz był w akcji przecież on musi mieć stałe oddelegowanie !czyli nie świadczy pracy i wszyscy o tym muszą wiedzieć prezesi Tauronu Dyrekcja kopalni …u nas takich dyrektor skreśla pozdrawiam ratowników z Brzeszcz nie figurantów Szczęść Boże

  27
  5
 10. Koledzy piszcie całą prawdę co się dzieje na tej kopalni i jakie są jeszcze przekręty, czas tej patologii uciąć łeb, a ludzi za te przekręty odpowiedzialnych słusznie ukarać. Nie bójmy się pisać prawdę, bo prawda nas tylko uratuje. Szczęść Boże.

  20
  1
 11. Jak to jest, że 3 kopalnie zanotowały 143 mln strat w I półroczu 2019 r. i wszyscy przechodzą z tym do porządku dziennego. Na zwykłego człowieka od razu skoczy komornik, prokurator czy coś innego. Skąd są pieniądze na wypłaty, prąd, ciepło itp.? Na innych zakładach stosuje się jakieś plany naprawcze, reorganizacje, rozwala się układy itp.? A w Brzeszczach nie dzieje się nic – tylko wymienia się dyrektorów i prezesów i czeka się na Mikołaja. Jest wspaniale, bo niedługo Tauron podniesie cenę prądu dla Kowalskiego i tym pokryje się straty. Czy nie da się tego przeciąć i wywalić nieudaczników. Był jakiś audyt i co? Audyt to powinni wykonać ludzie spoza górnictwa. Do tej pory wszyscy jechali na tym koniu, że miejsca pracy, największy zakład itp. Ludzie już się przyzwyczaili się do tego, że zarobki nie są takie wspaniałe i praca tam nie jest marzeniem młodzieży. Powoli następuje przebranżowienie Gminy. Notoryczne braki węgla zmęczyły ludzi. Bo jak można poważnie traktować kopalnię, która nie potrafi zapewnić pracownikom węgla na talony. Ktoś kto by wyemitował czek bez pokrycia to od razu by nim się zainteresował prokurator.

  36
  2
  • Powoli następuje przebranżowienie Gminy ? Jaja se robisz ? Ile tu powstało dużych i liczących się miejsc pracy. Od czasów Szydłowej opowiadają włodarze gminy bajeczki o strefie przemysłowej i magicznej S1 za którą przyjdzie Biznes. Tymczasem wszyscy czekają na S1 tylko po to by stąd uciec do lepiej płatnych miejsc pracy.

   10
   3
   • Na kopalni pracowało 8 tyś. a teraz 1,5 tyś. To gdzie jest reszta – w noclegowni? Dawniej jak się jechało do Kęt to na każdym domu jakiś baner z firmą a w Brzeszczach prawie nic. Obecnie jest coraz więcej nowych firm (oczywiście nie takich jak kopalnia czy ZCH) bo ludzie wzięli sprawy w swoje ręce nie czekając na gminę. Gmina ma zbudować drogi, kanalizację i inne media i sprawić dobrą atmosferę. A jak się nie buduje dróg do terenów potencjalnie przemysłowych, kanalizacja idzie jak po grudzie, najchętniej by stawiali progi zwalniające, to firmy nie przychodzą. Może coś się ruszy po zasypaniu szybów w Jawiszowicach.

    9
    1
  • “Obserwatorze z boku” – tak, pomimo wieloletnich strat nadal są pieniądze na funkcjonowanie TWd, ale cały czas wyłącznie pożyczane z dużego Tauronu (podobno uzbierało się tego grubo ponad 1 mld zł !!! ). Nikt inny (żaden bank) nie pożyczyłby złotówki firmie z takimi wynikami. Wszystko wskazuje na to, że te ogromne pieniądze nigdy nie będą oddane. Wynik ostatnich wyborów gwarantuje jednak, że w najbliższym czasie w tym zakresie raczej się nic nie zmieni. Kiedyś jednak, gdy zmieni się władza ktoś to jednak rozliczy, bo wspomniane kwoty są szokujące. Wtedy Zarząd dużego Turonu co pożycza i zarząd TWd, który o te pożyczki wnioskuje spokojnie spać nie będzie, choć i dziś pewno już spokojnie nie śpi. KSH opisuje sankcje wobec zarządów za działanie na szkodę spółek, a tu takie zarzuty mogą mieć miejsce. No chyba, że zdarzy się cud i pożyczki zostaną zwrócone. A to będzie możliwe, tylko gdy sam TWd zacznie zarabiać na tyle, aby je pospłacać. Są tacy co twierdzą, że tak będzie… Oby.

 12. Uzdrawiaczy teoretykow bylo wielu…. Zapytano starego rabina ktory chodzil w tak brudnym plaszczu ze az sie swiecil:dlaczego nie wyczyscisz tego plaszcza,przynosisz wstyd calej naszej gminie? Rabin odpowiedzial: nie wiecie najwazniejszego,ten plaszcz tylko na tym brudzie sie jeszcze trzyma.

  14
  1
 13. Wszyscy dobrze wiece, że en zkłąd jest sztucznie utrzymywany dla korzyści wąskiej grupy ludzi. A Wy robole macie zapieprzać i siedzieć cicho. Pewnego dnia przyjdzie smutny pan, zaknie zakład, kto się dorobił tego dano juz nie będzie a Wy zostaniecie z ręką w nocniku i bez perspektyw na pracę w okolicy.

  13
  1
  • I tutaj jest najważniejsze czego nikt nie widzi, ci co tym teraz rządzą nie patrzą co będzie za 5,10,15 lat, to są emeryci którzy patrzą na to by zwiększyć swoją emeryturę, może im się uda, nic nie mają do stracenia. Młodzi mają do stracenia pracę a oni tylko się przejmują czy będą mieli więcej kasy czy nie, dlatego tak wszystkich mamią, kłamią, manipulują, później powiedzą sorki, nie dało się ale ja to mam w 4 literach, ja się już dorobiłem a ty rób sobie co chesz, twoja sprawa.

 14. Wyborcza dotarła? Trzeba było napisać, że wyborczej doniósł Szarfista. Swoją drogą skąd on miał taką dokumentację? Ok wszyscy wiemy, że oprócz palenia papierosów, najlepiej mu wychodzi węszenie, ale takie informacje są ściśle chronione. Jak człowiek któremu ukradli auto pod monitoringiem dotarł do monitoringu z kopalni? Łapóweczka może?, albo znowu mobbing? Zastraszanie? Przecież głośno się mówi na kopalni o jego metodach “załatwiania” swoich interesów.

  13
  10
  • Nie ważne kto doniósł, ważne jest to że cała prawda została ujawniona wszystkim co się dzieje na tej kopalni. A patologie w górnictwie takie jak ta trzeba napiętnować na zewnątrz i w mediach, bo dyrektorzy zamiatają pod dywan takie rzeczy i za nich też powinna wziąść się prokuratura.

   15
   2
   • To jak, Pan Szarf myśli, że nikt nie wie, że siedzi(czy tam stoi z rękoma w kieszeni) u góry a pensje ma z dołu? To się nazywa “samozaoranie”

    9
    3
 15. Do pracowników ZG Brzeszcze! bo to jest ostatni dzwonek by uratować ten zakład Jeśli Jesteś na placu od obudów zmech. i widzisz ze obudowa przychodzi z firmy która remontowała a obudowy są pomalowane i ewidentnie złom dalej to donoś do CBA tak samo jak przychodzą reduktory i wały z napędów które są pomalowane a łożyska nawet nie posmarowane, nie głoście tego nigdzie kierownictwu Tylko do CBA , Pora zgłaszać związkowców że byli na masówce wszyscy a mieli blachy odbite tak jak codziennie ze są na dole, Pamiętajcie górnicy! Ten zakład jest NASZ i jak będziemy przyzwalać ze żona pana X jest prezesem firmy która robi hydraulikę na placu a robi tak ze nie robi to zakład padnie a nachapani będą żyć w dostatku mając was w du**e !

  21
 16. Kolejna odslona tragikomedii na poziomie Niewolnicy Dinioaury. 1.imponujace inwestycje w TW. 2.ekonomiczna katastrofa-grozi likwidacja. 3.zaloga wyjdzie na ulice. 4.wyjdzie ale tylko na cechownie. 5.nieprawidlowosci w ZZ. Kto zgadnie tytul nastepnego odcinka?

  6
  6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.