To o czym mówiło się od kilku dni stało się faktem – w najbliższe dni, 31 października, 1 listopada i 2 listopada cmentarze będą zamknięte.

“Reagujemy na szybko zmieniającą się sytuację epidemiologiczną. Za wszelką cenę chcemy odsunąć wizję całkowitego zamknięcia gospodarki. Podejmujemy kolejne kroki w celu zmniejszenia przyrostu zachorowań. W walce z koronawirusem musimy ograniczyć mobilność społeczną i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. Nie dotyczy to jednak pogrzebów – uroczystości pogrzebowe będą mogły się odbywać w tym czasie. Seniorów prosimy, aby w tym trudnym czasie pozostali w domu” – powiedział podczas piątkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki.

“Tradycja jest teraz mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, to w drugiej połowie listopada być może będzie można odwiedzić groby” – zaapelował Morawiecki.

  • Apel do seniorów o pozostanie w domach

Przede wszystkim musimy myśleć o seniorach, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby. Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Z myślą o nich powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów skierowany. Lokalne ośrodki pomocy społecznej przy wsparciu wolontariuszy dostarczą niezbędne produkty do domu seniora. W ten sposób osoba starsza może ograniczyć konieczność wychodzenia na zewnątrz.

  • Zmiana w zasadach kwarantanny

Zmieniają się też zasady kwarantanny dla osób mieszkających z osobą zakażoną. Nie będzie decyzji sanepidu. Osoba współmieszkająca ma po prostu pozostać w domu. Od tego momentu będzie liczyć się czas kwarantanny.

  • Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa

Aby zmniejszyć liczbę nowych zakażeń, musimy już teraz ograniczyć kontakty społeczne. Apelujemy o przestrzeganie obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Każdy z nas może dzięki tym zasadom zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich.

  • Co to jest pulsoksymetr i kto go dostanie?

“W opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będziemy wykorzystywali pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi; urządzenia będą otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa wskazane przez lekarzy rodzinnych” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • Izolatoria?

“Na wczoraj było 4 tys. miejsc w izolatoriach. W tej chwili rozbudowujemy tę infrastrukturę do blisko 10 tys. Rozbudowujemy ją po to, by część pacjentów, którzy są hospitalizowani, a nie wymagają intensywnej opieki, mogła być przesuwana do leczenia w izolatoriach. To nie będą tylko hotele, ale też sanatoria” – wskazał Niedzielski.

  • Przedszkola?

Podtrzymano naukę stacjonarną dla przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych jednak w zależności od krzywej zachorowań.

  • Praca administracji w systemie zdalnym

Tam, gdzie jest to możliwe w administracji publicznej, zalecamy pracę w systemie zdalnym. Dzięki procesowi cyfryzacji usług, obywatele w wielu przypadkach mogą załatwić sprawy urzędowe przez Internet. Podkreślamy, że wszystkie niezbędne do życia i funkcjonowania usługi będą dostępne.

  • Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

(źr., fot. premier.gov.pl, gazsetaprawna.pl, dziennikwschodni.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj