Koncerny paliwowe w całej Polsce od 12 października wprowadziły w życie nowe oznaczenia paliw na swoichstacjach. Jak wyjaśniają autorzy unijnej dyrektywy, wprowadzającej zmiany, nowe etykiety mają zlikwidować pomyłki przy tankowaniu.

“Nowe etykiety są widoczne na dystrybutorach do benzyny, oleju napędowego, wodoru, sprężonego gazu ziemnego, skroplonego gazu ziemnego oraz gazu płynnego i są efektem unijnej dyrektywy DAFI, która wprowadziła obowiązek znakowania między innymi pojazdów i dystrybutorów pod kątem przeznaczonych do nich paliw” – podaje tvn24BiS.pl.

Co oznaczają nowe symbole?

Benzynowe:

E5 

Benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 procent. Obecnie dostępne na większości stacji paliwa – benzyna bezołowiowa 95 i 98 – będą oznaczane właśnie tym symbolem.

E10 

Benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 10 procent.

E85 

Paliwo, które było przez pewien czas oferowane w Polsce. Jest to paliwo typu benzynowego oparte głównie na biokomponentach.

Diesle:

B7

Paliwa z oznaczeniem “B” w kwadracie zawsze wlewamy do silników Diesla. To paliwo powszechnie stosowane w krajach Unii Europejskiej o zawartości do 7 procent biokomponentów pierwszej generacji.

B10 

To paliwo o zawartości do 10 procent biokomponentów pierwszej generacji.

XTL 

Ten symbol oznacza olej napędowy powstały bez użycia ropy naftowej. To paliwo syntetyczne dla diesli o właściwościach takich samych, jak klasyczny olej mineralny. Te paliwa mogą zawierać do 7 procent biokomponentów pierwszej generacji, ale to nie wpływa na ich parametry. W Polsce takiego paliwa jeszcze nie ma. To paliwo bardzo dobrej jakości.

Paliwa gazowe:

Paliwa gazowe będą oznaczone rombem.

H2 – to wodór

CNG – sprężony gaz ziemny

LNG – skroplony gaz ziemny

LPG – gaz płynny

Etykiety będą obecne także na nowych samochodach w pobliżu korków, bądź klapek wlewu paliwa, po raz pierwszy wprowadzonych na rynek lub zarejestrowanych po 12 października. Kierowcy mogą je również dostrzec w instrukcji użytkowania pojazdów.

“Zgodnie z intencją autorów nowych przepisów, etykieta ma pomóc konsumentom zweryfikować, czy wybierają paliwo odpowiednie dla ich pojazdów. W tym celu należy dopasować naklejkę na samochodzie do odpowiedniej etykiety na dystrybutorze paliwa” – czytamy na stronach tvn24BiS.pl.

W przypadku starszych aut producenci nie zalecają umieszczania etykiet samemu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie z lokalnymi sprzedawcami samochodów.

(źr., fot. tvn24bis.pl , bankier.pl)

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj