Nowy czujnik badający stężenie pyłów zawieszonych w atmosferze zainstalowano na bocznej ścianie Ośrodka Kultury od strony ul. Mickiewicza. Zamontowana tablica precyzyjnie wskazuje aktualną temperaturę, a przede wszystkim normy emisji pyłów PM 10 oraz PM 2,5.

Czujnik został nieodpłatnie przekazany przez Polską Spółkę Gazownictwa w ramach prowadzonej kampanii społecznej „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”.

Partnerami kampanii są: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Politechnika Warszawska.

11 KOMENTARZE

 1. cyt. “Bardzo zła jakość powietrza! Ty też masz wpływ na jakość powietrza. Przesiądź się na komunikację miejską!” To cytat z odczytu czujnika zanieczyszczenia powietrza. Proszę mi powiedzieć, jak polepszy się jakość powietrza w Brzeszczach gdy będziemy chodzić pieszo gdyż komunikacji miejskiej u nas brak. Czy to spowoduje, że w piecach – kopciuchach ludzie przestaną palić i zatruwać powietrze. Nam potrzeba konkretnego działania a nie niedorzecznych apeli, które w walce o czyste powietrze nic nie wnoszą. Pierwsze konkretne działanie już było w Jawiszowicach, na pewno dało to księdzu dużo do myślenia.

 2. Myślę, że nie warto się kłócić jakie miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w powiecie czy na świecie zajmuje nasza gmina. Przerażające jest to, że stężenia pyłów w niektórych momentach przekraczają wielokrotnie normy emisyjne. Podawane przekroczenia to 200-300 % i więcej. Dobrze ,że powstają punkty pomiaru stężenia pyłów. informacje kilku z nich możemy już od dłuższego czasu odczytywać na ekranach naszych smartfonów. Ten ostatnio uruchomiony wyświetlacz /na elewacji OK/ zapewne należy odbierać pozytywnie , aczkolwiek na mnie robi on przygniatające wrażenie uświadamiając mi na bieżąco w jakich warunkach musimy się poruszać w tym rejonie. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że żaden punkt pomiaru stężenia pyłów nie poprawi jakości powietrza. Dlatego należy podejmować doraźne działania. Np.Gmina lub nasze Parafie powinny zaapelować do wszystkich posiadaczy większych lub mniejszych piecowych urządzeń grzewczych aby w miarę możliwości rozpalali je po godz 8.00, dając szanse dzieciom szkół i przedszkoli przejście w niezadymionej atmosferze do tych placówek. Może wzorem akcji kierowanych do dzieci np. Bezpieczna droga do szkoły zorganizować akcję “Chronimy płuca naszych dzieci”rozdając bezpłatnie maseczki wielorazowego użytku. Na pewno należy coś robić , a nie ograniczać się do podawania zatrważających informacji o stężeniu pyłów PM10, PM2,5. Na nasze szczęście zbliża się wiosna ,a więc i emisja trucizny kominowej znacząco spadnie.

 3. Dzisiaj byłem w punkcie konsultacyjnym CZYSTE POWIETRZE w Oświęcimiu (obok biura poselskiego p. Szydło). Jest połowa lutego i pani oznajmia, że była Urzędzie Skarbowym (na przeciwko) a tam nie wiedzą nic (lub opowiadają niestworzone rzeczy) o odliczeniach od podatku w tym roku w związku z termomodernizacjami. Nieoficjalnie sądzi, że grupa VII nie musi pisać wniosków do NFOŚ i tylko na koniec roku odliczać faktury w zeznaniu PIT. Nie wiadomo tylko, czy ta ulga nie będzie dodatkowo opodatkowana w następnym roku (u nas wszystko jest możliwe).
  A w mediach cały czas słychać ile to mld zł zostało przeznaczonych dla tych biedaków, którzy nie są zatrudnieni w NBP, Orlenie itp. lub zasiadają w kilku radach nadzorczych.

 4. Zamiast glupiej tablicy gamina mogla by chociaz kazdemu dziecku podarowac atestowane maseczki przeciwsmogowe jak juz nie maja pomyslu na poprawe w gminie bo brzeszcze to z rowxojem calej gminy zatrzymala sie na latach 80-tych, ba jak sobie tak czlowiek pochodzi po innych miastachpo za malopolskato az wlosy deba staja tak sa do przodu.

  • Witam. Radoslaw ma rację Brzeszcze to dziura zabita dechami, ale z Panią Premier i Kopalnią.Jeśli chodzi o smog,to czym oddychaliśmy w Brzeszczach 10 temu?.Wtedy smogu “nie było”. HA HA. POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ

 5. Kochani Mieszkańcy NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONEJ GMINY W POLSCE,
  Nie ma jak umierać świadomie na raka – przynajmniej wiemy co nas tuje i w jakiej ilości:)) SUPER!!!

  A oprócz tego czujnika – czym może sie pochwalić gmina, powiat i województwo i wszystkie służby odpowiedzialne za nasze zdrowie i życia – w SKUTECZNYCH działaniach na rzecz poprawy powietrza w NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONEJ gminie w POLSCE??????

  O będzie wielkie zdziwienie jak do władz gminy, powiatu i województwa PRZYJDZIE WEZWANIE do SĄDU – o ODSZKODOWANIE od trutych mieszkańców gminy Brzeszcze!!!!

  Oj, oj, będzie się działo:)))

  • Brzeszcze nie są najbardziej zanieczyszczona gmina w Polsce. Skąd takie informacje? Jest tragicznie, ale niestety nawet w tej kwestii nie jesteśmy liderami (tak – to ironia).

   • ok kilku lat Brzeszcze są liderami zanieczyszczenia nie tylko w polsce ale i europie tylko ze media podają dane z większych miast europy, ale nie jest problemem poszukac w necie i sie dowiedzieć ze to w brzeszczach jest najwiekszy smog. Radze wyłączyć wiadomości i zacząć szukać informacji w necie duzo więciej sie dowiesz.

   • Do brzeszczanki?
    A to stad ze Najwyższa Izba Kontroli (czyli nie z powietrza informacje) stwierdziła, ze NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONYM MIASTEM W POLSCE W 2017 i 2018 roku były BRZESZCZE!!!

    Wiec nie podważaj danych a zacznij myśleć co zrobić ażebyś ty i twoja rodzina nie była truta!
    No chyba ze nie jesteś stad – to wtedy zamilcz i nie zabieraj głosu bo to nie twoja sprawa

    https://faktyoswiecim.pl/meteo/brzeszcze-najbardziej-zanieczyszczonym-miastem-w-polsce/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.